literatura | Deník Alarm

Ztratit se v rytmu. Kniha Raving od McKenzie Wark představuje taneční kulturu jako praxi osvobození

Australská filozofka ve svém textu vyvrací romantické sny o taneční subkultuře jako queer utopii a chození do klubu oslavuje jako transformativní zážitek soukromého osvícení skrze oddělení těla od mysli.

Karel Veselý
Jů, hele: autofikce dál zůstává nad literární krajinou. David Zábranský smiřuje konzervativce s levicí

I básník, prozaik a dramatik David Zábranský vynesl nejvyšší kartu a začal o sobě psát otevřeně. V nakladatelství Větrné mlýny mu vyšel autofikční román Jů a Hele. Ochotně jsme se mu věnovali v nejnovějším vydání podcastu TL;DR.

Feministické čtení Totožnosti Milana Kundery: Smí žena stárnout? A může román?

Začátkem léta vyšel v nakladatelství Atlantis v překladu Anny Kareninové druhý francouzský román Milana Kundery Totožnost (L’identité). Novela se k českému čtenáři, pomineme-li pirátský překlad, dostává třicet let po vydání.

Eva Klíčová
Nenávist zarytá v srdcích i zdech. Hororový román Červotoč vypráví o ženském i třídním údělu

Debut spisovatelky Layly Martínez v době svého vydání vyvolal debatu o postavení žen i poměrech nejen v současném Španělsku. Nyní vyšel po letech i v češtině, na své aktuálnosti ale příliš neztratil.

tomas-trneny
V Gazelách se Patrik Hartl pokusil psát z ženské perspektivy. Akorát ale potvrdil, že je horňák

Nad novým románem Patrika Hartla Gazely a stavem ženské emancipace ve sféře mainstreamové popkultury. Odolává stále „genderové ideologii“, nebo naopak úspěšně šíří svou vlastní? A platí, že literární je zároveň politické?

Eva Klíčová
Knihou roku je jednoznačně Život Vernona Subutexe. Co dalšího si z roku 2023 přečíst?

Skvělé české prózy i kvalitní překlady. Jak uplynulý literární rok hodnotí redakcí Alarmu oslovení odborníci a odbornice?

red
Nobelova cena pro Jona Fosseho. Jak ji získal neznámý autor, který píše o ničem?

Literárně-geopolitické úvahy o tom, kdo dostane Nobelovu cenu za literaturu, se letos zcela minuly cílem. Akademie vybrala Nora, který navazuje na modernu a absurdní drama.

Karolína Stehlíková
Zemřel Milan Kundera, jeden z posledních dědiců velké socialistické tradice české literatury

Byl leckým: lyrickým básníkem i romanopiscem, který lyriky ve svých dílech výsměšně týral, učitelem generací filmařů i romanopiscem, který zakázal svá díla filmovat. Byl také jedním z největších českých socialistických myslitelů.

Ondřej Slačálek
Michel Houellebecq – islamofob a pornohvězda na částečný úvazek

Francouzský spisovatel reaguje v novém textu na své kauzy z posledního roku. Mezi ně patří explicitní sextape a také přátelský rozhovor s prominentním fašistou.

Michaela Rumpíková
„Píšu proto, abych změnil svět!“ Revoluční dávkování útlaku u Édouarda Louise

Ve své nejnovější knize slavný francouzský spisovatel pokračuje v subtilní analýze třídních a společenských rozdílů ve francouzské společnosti. Jeho zbraní je pravda.

Barbora Votavová
Důstojnost si zaslouží chudý násilník i alkoholik. Édouard Louis se v radikálním poselství zastává „dezolátů“

Francouzská literární hvězda v Praze vyslovila na místní poměry radikální kritiku společenských nerovností a neoliberálního kapitalismu.

Klára Votavová
Marginalizace, patriarchát a emancipační boj v textech Virginie Despentes

„Zatímco Houellebecq dělá operu, já spíš metal,“ říká francouzská spisovatelka Virginie Despentes. Její anarchistický feminismus přináší nové formy angažovanosti do reality 21. století.

Michaela Rumpíková
Hodně poezie, strachu i radosti. Nebinární autor*ka Travis Alabanza vydal*a knihu, která může léčit

Osobnost současného britského divadla Travis Alabanza napsala knihu, jakou bychom měli chtít v seznamu povinné školní četby.

Ivana Recmanová
Karlík a továrna na peníze. Dětské knihy se upravují dlouhodobě a důvodů je hned několik

Úpravy v knihách Roalda Dahla vedly k obviněním z cenzury a nerespektování autorských práv. Podobné výtky však ignorují specifika literatury pro děti a mládež.

Dalibor Levíček
Jordan Castro, toxická maskulinita a nečekaně velká porce poezie! Nejlepší literatura roku 2022

Co v uplynulém roce uchvátilo naše spolupracovnice a spolupracovníky na literárním poli? Ty nejzajímavější knížky roku 2022 pěkně pohromadě.

red
Literární debut Nicol Hochholczerové na Slovensku otevřel debatu o sexualizovaném násilí

Próza Táto izba sa nedá zjesť se dostala do užšího výběru prestižní slovenské ceny Anasoft litera. Mimo to odstartovala debatu o zásadním společenském problému.

Kamila Schewczuková
Když literatura přeruší diplomatické vztahy. Příběh fatvy Salmana Rushdieho

Ve státě New York byl během veřejného vystoupení pobodán spisovatel Salman Rushdie. Setkávání kultur nebylo pouhým námětem jeho knih. Samotný jeho život se stal fascinujícím příběhem střetu dvou světů.

Hana Nováková
Od literárních dějin k textům. Jak (ne)otrávit studentům literaturu

Jak vypadají současné maturity a výuka literatury na střední škole? Je vyučování literatuře opravdu jen rutina a pro studenty nuda? Je možné podobu maturit i výuky změnit a reformovat?

Miloš Libich
Burek, Stalin a pan Krokodýl: Lea Ypi a dospívání mezi komunismem, neoliberalismem a občanskou válkou

Psát autobiografii už po čtyřicítce se může zdát unáhlené. Pokud ale vyrůstáte v komunistické Albánii a během tamějších divokých devadesátek, vzpomínky na „konec dějin“ na knihu vydají.

Eva Klíčová
Dějiny jako volný výběh pro literární postavy. Nejen o románu Kateřiny Tučkové Bílá Voda

Kateřina Tučková je jednou z nejoblíbenějších autorek, která nejenže nikdy nesklouzla do komerční banality, ale svými romány objevovala i zásadní či aspoň zajímavá témata. Nyní jí vyšel román Bílá Voda.

Eva Klíčová
Édouard Louis: Proč se individuální odpovědnost očekává jen od chudých?

Slavný francouzský spisovatel Édouard Louis o žlutých vestách, reakcích na své knihy a rozdílech mezi vládnoucí třídou a těmi ostatními.

Jonathan Lefèvre
Ľavicovosť je stále na obtiaž. S Janou Juráňovou o radikalitě bell hooks

Jedním z kritérií při výběru feministických textů, které jsou místnímu publiku předkládány, je snaha nepopudit čtenáře. Platí to bohužel i pro bell hooks. Překladatelky její knihy Feminizmus do vrecka jsme se zeptali, kdy bude konečně možné otevřeně kritizovat patriarchát.

Marta Martinová
Sylvia Plath, současné dělnictvo a nové pohledy na dějiny. To nejlepší z nonfiction v roce 2021

Spolupracovníci a spolupracovnice naší redakce rekapitulují své nejsilnější čtenářského zážitky v oblasti nonfiction za uplynulý rok. Nechte se inspirovat!

red
Ocean Vuong, Édouard Louis i Zuzana Říhová. Nejlepší literatura roku 2021

Tak jako každý rok jsme i letos oslovili naše spolupracovnice a spolupracovníky, aby vybrali nejsilnější čtenářské zážitky roku.

red
Katastrofa s diváky. S W. G. Sebaldem o bombardování německých měst

Proč zůstávalo bombardování německých měst v závěru druhé světové války tak dlouho tabuizováno? Z nového čísla A2 přetiskujeme překlad rozhovoru s německým spisovatelem W. G. Sebaldem z roku 1997.

Andrea Köhlerová
Hledání krásného světa v době krize. Sally Rooney řeší milostné vztahy i nejistou budoucnost

Nová kniha Sally Rooney přináší sebereflexi i sociální apel. Román Beautiful World, Where Are You je osobní zpovědí i generačním voláním o pomoc.

Barbora Vořísková
Pro Západ neznámý, pro Afriku málo africký. Kdo je držitel Nobelovy ceny za literaturu?

Letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Abdulrazak Gurnah má pověst „neznámého spisovatele“. Čemu se ve své tvorbě věnuje? A proč by nás měl zajímat?

Marta Banasiak
Literatura by měla dát hlas i přírodě a zvířatům – nemůžou už mlčet, říká spisovatel Michal Hvorecký

Hostem podcastu Pop byl slovenský spisovatel Michal Hvorecký, který se po společensko-kritických románech vrátil ke sci-fi povídkám. Některé vypráví z pozice žen, v jedné je vypravěčkou ryba z Dunaje.

Táňa Zabloudilová
Písně mrtvého snivce. Filosofická hrůza podle Thomase Ligottiho konečně i v českém překladu

Písně mrtvého snivce – tak se jmenuje první sbírka povídek Thomase Ligottiho přeložená do češtiny, v níž se představuje unikátní a originální autor, kterého ocení především znalci hororu.

Antonín Tesař
Kniha jako záchranné lano. Proč je queer literatura důležitá?

Queer literatura – od Jamese Baldwina po Édouarda Louise – dokáže být plná klišé a protikladů. Přesto jsou příběhy, které vypráví, důležité. Ukazují totiž životy, v nichž je možné být šťastný.

Marek Torčík