Bartošův zákon o podpoře v bydlení se odkládá, i když byl připravený tak, aby nikoho nepopudil. Osud tohoto zákona v kostce ilustruje pirátské působení ve vládě.
Vratná kauce by se z definice měla nájemnictvu vracet. V rukách nedostatečně poučených a ziskuchtivých majitelů se však stává prostředkem, který nájemní bydlení neúnosně prodražuje.
Rozhovory s realitními investory na DVTV spíše než nezávislou žurnalistiku připomínají propagandistický kanál nastupujícího neofeudalismu.
O filmu Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara se často mluví jako o hororu. Ve skutečnosti jde o humorně psychologické drama v podmínkách bytové krize.
Člen Platformy pro sociální bydlení reaguje na komentář Saši Uhlové a vysvětluje, proč se bez zákona o podpoře v bydlení nepohneme z místa.
Zákon o dostupném bydlení měl přinést řešení bytové krize. Zatím to však vypadá, že nepřináší nic, co by nebylo možné dělat už nyní.
Stejně jako vzdělávání, doprava nebo zdravotnictví také správa veřejného prostoru by se měla dostat pod veřejnou kontrolu. Jiná cesta z krize bydlení nevede.
Nová pravidla pro přidělování bytů, která v pondělí přijala Rada hlavního města Prahy, ztíží integraci lidí v sociální nouzi. Udženija zatím slibuje chybějící městské byty „všem Pražanům“.
Díky hlasům radních za Spolu a STAN dnes prošla změna pravidel pronájmu a jeho prodlužování v bytech hlavního města. Odborníci nová pravidla kritizují.
Části studentů a studentek vysokých škol začíná každoroční martyrium se sháněním finančně dostupného bydlení. S čím vším se musí potýkat?
Pietní akce v Praze 2 připomněla smrt Ladislava Halamky, obyvatele Vinohrad, kterého v zimě 2021 nechala městská část vystěhovat.
Bizarních nabídek bydlení jsme v posledních letech viděli dost. Kdo se ale nastěhuje do domu, který svoje píárko staví na tom, že zde byl „nejdůležitější normalizační byt“?
Umělecký a aktivistický kolektiv Jezevky se rozhodl upozornit na nedostatečnou odezvu státu na stále hlubší krizi bydlení prostřednictvím happeningu.
Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje zákon o podpoře v bydlení a spolu s ním balík dalších opatření pro lepší dostupnost bytů. Stát má investovat i do výstavby.
Zpráva Housing Europe mluví o tom, že si státy musí v krizi bydlení najít nové způsoby, jak podporovat zasažené obyvatele. Těmi jsou sociálně slabí, ale i část střední třídy.
Prastarý monogram Krista vítězného se objevil v Praze na Zličíně. Značku XP nese projekt komerčního nájemního bydlení pražského arcibiskupství. To chce vlastnit až tisíc bytů v Praze.
Berliner Morgenpost přinesl zprávu o tom, že vyvlastnění největších berlínských pronajímatelů a jejich kompenzace je podle komise odborníků v souladu se zákony.
Zatímco některé evropské státy staví nájemní byty ve velkém, u nás přemýšlíme, zda lidé v nájmu bydlí rádi. K proměně vnímání nájemnictví ale může vést jedině restart bytové politiky.
Vláda dala na doporučení odborníků a rozhodla se navýšit normativy dávek na bydlení. Je to podstatný krok k větší ochraně lidí před ztrátou bydlení. Potřebné je však také lepší ohodnocení zaměstnanců úřadů práce.
Otevřený dopis kritizuje návrh novely zákona o cestovním ruchu, která podle kritiků problém s krátkodobým ubytováním neřeší, naopak by zlegalizovala, co je dnes nezákonné.
Astronomické ceny bydlení dopadají obzvlášť tvrdě na seniory z velkých měst. Příběh paní Kubešové z Prahy 10 ukazuje, do jakých situací se mohou dostávat a jaké jsou jejich možnosti.
Válečný konflikt na Ukrajině a vnitřní vysídlování lidí zvýraznily řadu problémů místního trhu s bydlením. Lvov je v tomto ohledu ukázkovým příkladem.
Proč se rumunské město Kluž označuje „Silicon Valley východní Evropy“? Jak koncept chytrého města akceleruje krizi bydlení a proč radnice vytlačuje místní romskou komunitu z centra?
Už jen sedmnáct nocí pod střechou zbývá šedesátce lidí, kterým po uzavření covidových hostelů hrozí, že skončí na ulici. Protestující urgují pražské radní, aby situaci řešili.
Seriál textů východoevropských levicových médií ELMO ukazuje na specifika bytového trhu a bytové politiky ve střední a východní Evropě, kde krize bydlení akceleruje mnohem rychleji než v západní Evropě.
Dovedete si představit, že sdílíte dřez s dvanácti lidmi? A dělíte se o nájem domu? Mnoho lidí na sdílené bydlení nedá dopustit. S jakými problémy se potýkají a o čem spolu mluví?
Praha bude zavírat covidové hostely a šedesáti lidem hrozí, že znovu skončí na ulici. Iniciativa Spát doma zorganizovala protestní večer a noc, kdy lidé přespí přímo na Mariánském náměstí.
Inflace a zvyšující se náklady na živobytí vhání na úřady práce stále více lidí. Subvencovat vysoké ceny bydlení pouze prostřednictvím dávek ale není žádná politika bydlení.
Veřejná debata o bydlení by se měla posunout a přimět politickou reprezentaci začít se věnovat bytové politice. Místo přemýšlení, zda krize bydlení je, nebo není, bychom měli mluvit o možných postupech.
Stát ignoroval bytovou krizi tak dlouho, až mu spadla na hlavu. Mantra o trhu, který vše zařídí, narazila na realitu, v níž nemá nastupující generace kde bydlet.