Budoucnost ukrajinských dětí je nejistá, zatím ani nevíme, kolik jich chodí do školy

Situaci ukrajinských dětí komplikuje skutečnost, že část z nich nechodí do školy. Kolik je to přesně, zatím český stát nedokázal spočítat.

Saša Uhlová
Nápady pravicové vlády, jak lidi na dně udržet pěkně v pasti

Návrh novely Ministerstva zdravotnictví ČR, aby pojišťovny mohly v některých případech vymáhat náklady na léčbu, je projevem elitářského myšlení, kterým se vláda snaží získat body u zajištěných tříd.

Saša Uhlová
Pracovní trh pojal velké množství ukrajinských migrantů. Jejich potenciál ale zůstává nevyužitý

Práce načerno, šikana v práci a nevyužitá kvalifikace. To všechno jsou problémy, na které ukrajinští migranti narážejí. Zároveň přibývá legálně zaměstnaných běženců.

Saša Uhlová
Od luxusních penzionů po špinavé ubytovny. Humanitární ubytování pro Ukrajince má končit

Lex Ukrajina má od září ukončit humanitární ubytování a motivovat ukrajinské uprchlíky, aby se přestěhovali do bytů. Ne všichni to ale zvládnou.

Saša Uhlová
„S přírodou se vyjednávat nedá, v otázce klimatu musíme okamžitě jednat,“ říká lídr Pirátů Kolaja

V předvolebním speciálu Studia Alarm představujeme lídryně a lídry některých stran kandidujících do Evropského parlamentu. Tentokrát dorazil Marcel Kolaja z Pirátské strany.

Problémy se zdravím a stále děravější záchrannou sítí. Jak se žije ukrajinským seniorům v Česku

Situace ukrajinských seniorů v Česku závisí často na tom, jaký sociální kapitál mají. Změny, které vláda chystá od 1. září, je mohou dostat do neřešitelných situací.

Saša Uhlová
Roky nám lžou a planě slibují. Jednodenní stávka problémy nevyřeší

Administrativní pracovníci justice požadují nárůst platů o 15 procent. Ve středu odbory zorganizovaly stávku, do které se zapojilo 90 procent zaměstnanců. Nejspíš nebude poslední.

Saša Uhlová
Sociální služby se v Praze kvůli Udženiji vracejí do reálného socialismu

Moderní trendy, které lidem s postižením přinášejí důstojnější život, jsou pražské ODS zjevně proti srsti. Místo rozvoje komunitních pobytových služeb se má stavět zařízení 120 kilometrů od Prahy.

Saša Uhlová
Ani bezzubý zákon o bydlení Bartoš neprotlačil. Z pirátství se stal laxní styl politiky bez fantazie

Bartošův zákon o podpoře v bydlení se odkládá, i když byl připravený tak, aby nikoho nepopudil. Osud tohoto zákona v kostce ilustruje pirátské působení ve vládě.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku na pomoc dětem. Neuvěříte, co se stalo

Reakce části veřejnosti na vyhlášení sbírky na psychologickou pomoc dětem v Pásmu Gazy ukazuje, jak moc jsme ve veřejném prostoru schopni dehumanizovat Palestince.

Saša Uhlová
Svátek práce by měl být svátkem lásky a solidarity. V dnešním světě nedává nic jiného smysl

Tisícům způsobů vykořisťování člověka můžeme čelit jen za předpokladu, že se budeme umět spojovat a bojovat jeden za druhého.

Saša Uhlová
„Izrael musí přestat blokovat humanitární pomoc,“ zaznělo na setkání humanitárních organizací

Ze setkání zástupců humanitárních organizací a iniciativy Mluvme o tom vyplynulo, že je potřeba, aby Izrael umožnil do Gazy pomoc vůbec dopravit, protože se jí v místě zoufale nedostává.

Saša Uhlová
Jak na tom bude náš důchodový systém za dvacet let? Je to rovnice o mnoha neznámých

Snažit se řešit důchodový systém zvyšováním věku odchodu do důchodu je nezodpovědné a zcela neudržitelné. Co bude za dvacet let, nevíme. Víme jen, že nebude to, co je teď.

Saša Uhlová
„Ne“ snad bude konečně znamenat „ne“. Velký úspěch v turbulentních časech

Sněmovnou prošla redefinice znásilnění. Pokud zákon projde Senátem a podepíše ho prezident, pomůže mnoha obětem.

Saša Uhlová
Podaří se Tamaře a Tomáši Klusovým uhájit v mediální štvanici právo na soucit?

Manželé Tamara a Tomáš Klusovi se rozhodli, že nebudou mlčet k utrpení lidí v Gaze. Česká mediální scéna se pokouší jejich hlas umlčet.

Saša Uhlová
Slovenská vláda chce mít kontrolu nad veřejnoprávními médii i dalšími institucemi, říká politolog Láštic

Slovenský návrh zákona o veřejnoprávních médiích počítá s velkými změnami. Jeho výslednou podobu ale může ovlivnit veřejná diskuse.

Saša Uhlová
Žádná vláda nesmí rozhodovat o tom, zda máme mít děti, nebo ne

Zákaz umělého přerušení těhotenství i nucené sterilizace jsou projevem téhož paternalistického přístupu. Za práva žen je třeba stále bojovat.

Saša Uhlová
Rasistická rétorika politiků pomáhá vytvářet bariéru mezi Romy a majoritou

Představa, že dokud člověk není násilně napaden, nic se mu vlastně neděje, je založená na mylném předpokladu, že lidé nemají city.

Saša Uhlová
„V Mostě už jsou lidé tak naštvaní, že vyjádřením ‚zakročím proti nepřizpůsobivým‘ to nezhoršíte,“ říká mostecký politik Nedvěd

Rozhovor s komunálním politikem Jiřím Nedvědem ze Sdružení Mostečané Mostu o projektu Pod ochranou města, který měl zastavit exkluzi některých částí města, i o rasistické rétorice v politice.

K čemu jsou novináři na světě? Aby ho lakovali na růžovo

Novinářský žánr, který je definovaný přesvědčováním čtenářů, že se máme v Česku nejen dobře, ale ve skutečnosti dokonce mnohem lépe než ti ubožáci v západní Evropě, je stále oblíbený.

Saša Uhlová
Drtinová v rozhovoru o Gaze nenaplnila ani základní novinářské standardy

Rozhovor se sociálním antropologem Yasarem Abu Ghoshem, který v DVTV vedla Daniela Drtinová, je nejen příkladem mimořádně špatné novinářské práce, ale i mementem české debaty o konfliktu Izraele a Hamásu.

Saša Uhlová
Studio Alarm: Co má společného Istanbulská úmluva s „tyranií genderu“?

Senátem neprošla takzvaná Istanbulská úmluva. Jaké argumenty senátoři používali a co nám to říká o síle antigenderového hnutí? A měla úmluva zavést kanibalismus ve školkách?

Adaptace na klimatickou změnu v Česku? Hlavně nepřepálit začátky

Přes řadu dobrých návrhů, akčních plánů, expertních analýz i příkladů dobré praxe je v Česku adaptace na klimatickou krizi pomalá a nesystémová.

Na mostecké debatě Bez cenzury se probíralo euro i válka na Ukrajině. Rakušan podpořil přísnější migrační politiku

V pondělí 12. února se v mostecké Severce odehrála debata Bez cenzury Víta Rakušana. Ministr vnitra mluvil o demokracii, ale verbálně podpořil i přísnější migrační a azylovou politiku.

Skupina senátorů vyzvala poslance, aby ratifikaci Istanbulské úmluvy nevzdávali

Osm senátorů napsalo otevřený dopis poslancům, ve kterém vyjadřují hluboké znepokojení nad dosavadním průběhem projednávání Istanbulské úmluvy.

Saša Uhlová
Udržet vodu v krajině. Závod s časem, ve kterém Česko zrovna nepospíchá

Rychlost adaptace krajiny na klimatickou změnu je pomalá. Brání jí nevypořádané majetkové vztahy, ale i malá vůle státu s nejpalčivějším problémem dneška něco dělat.

Česká vláda se chystá znásilnit zákoník práce a zaklíná se u toho Dánskem

Navrhované změny v oblasti pracovního práva přispějí k ještě větší prekarizaci lidí, kteří už teď zažívají velkou nejistotu. Zaštiťování se Dánskem je výsměch.

Saša Uhlová
V regionálních médiích je jednodušší nepohodlné novináře umlčet. To chceme v Mostě změnit

Naše redakce začíná od ledna působit na Mostecku. V novém díle videopořadu si o tomto projektu i o politickém životě na Mostecku povídáme s novou regionální redaktorkou Ester Klimeckou.

Český les může mít budoucnost, pokud budeme přírodu respektovat

Klimatická krize a její dopady ukazují, že pro budoucnost lesů na našem území je potřeba nechat vyrůst skutečné lesy namísto monokulturních plantáží.

Kdy padne zlo jménem domácí úkoly konečně i u nás?

Domácí úkoly jsou nedílnou součástí českého vzdělávacího systému. Řada rodičů je vyžaduje, pro děti z neprivilegovaných rodin jsou ale jednou z bariér k lepšímu životu.

Saša Uhlová