Návrh zákona o dávce státní sociální pomoci bude ve středu projednávat vláda. Pokud zákon projde, uvrhne do bídy mnoho lidí, kteří se dosud drželi nad vodou.
Ministr práce a sociálních věcí se kritice nízkých platů státních zaměstnanců bránil příběhem z mládí, kdy do práce dojížděl.
Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo kampaň na propagaci změn dávkového systému. Ukazuje v ní, že z přísnosti na chudé nehodlá slevit.
Lex Ukrajina 5 a jeho zmatečné výklady vedou k tomu, že se ukrajinští běženci dostávají do neřešitelných situací.
Energetická chudoba je problém, který nevyřešíme, pokud nebude energetická transformace sociálně spravedlivá. Klíčovou roli v tom hraje stát.
Avizované zpřísnění výplaty sociálních dávek je krok, který v žádném případě nemůže vyřešit problémy lidí na společenském dně.
Protidrogové zákony v Česku nejsou pokrytecké jen kvůli preferenci alkoholu. Nerovně měří také chudým uživatelům.
Akce sociálních pracovníků, kteří spali před magistrátem, měla zabránit změně pravidel přidělování městských bytů, o kterou usiluje Alexandra Udženija. Návrh nakonec Rada hlavního města Prahy neprojednala.
Plány na větší kontrolu příspěvků představují byrokratickou zátěž a omezení jejich čerpání. Vláda vlastně přiznává, že problémy s drahým bydlením a nízkými příjmy ve skutečnosti řešit nechce.
Kombinace různých faktorů, které všechny souvisejí s kvalitou politiky české vlády, budou mít za důsledek vytvoření zásadního sociálního i etnického konfliktu.
Ceny energií by měly po strmém nárůstu opět klesat. Situace je pro mnoho lidí mimo velká města přesto neudržitelná.
Náklady na bydlení se dlouhodobě zvyšují. Loňské zdražování energií přitom odhalilo nedostatky systému pomoci. Konkrétně jde o vyplácení příspěvku na bydlení ve větších městech.
Na sociálních sítích se ODS splnily sny. Lidé vděčně přijímají osekávání sociálních benefitů. Vládní kampaň zatím stigmatizuje chudé důchodce.
Mohli jsme sledovat dlouhodobou degradaci sociálního státu na Ukrajině. Poválečná obnova by mohla být příležitostí ten přístup přehodnotit.
Ekonomové obviňují z krize ty nejchudší. Co s tím? V těžkých časech je stejně lepší studovat slevové akce hypermarketů.
Ministr financí Stanjura plánuje zkrácení rodičovské. Mohlo by jít o dobrý krok, zásadní je ale zároveň posílit školky, nesahat na výši příspěvku a podpořit sdílenou péči.
Dávky v nezaměstnanosti představují z hlediska státního rozpočtu marginální položku. Ospravedlňování jejich snížení snahou ušetřit těžko obstojí.
Česko podle expertních organizací implementuje evropské zákony na ochranu domácností v energetické krizi pozdě. V definici zranitelného zákazníka nejsou zahrnuti ekonomicky ohrožení.
Vláda připravuje kampaň na uklidnění občanů. Nemusela by, pokud by s lidmi mluvila na rovinu – jako to umí v případě oligarchů a energetických firem.
Ekonomické a energetické vyhlídky na letošní zimu jsou velmi nepříznivé. Přesto od české vlády stále nepřišel konkrétní plán, jak blížící se krizi řešit.
Filip Pertold, ekonom a zástupce ředitele IDEA CERGE-EI, v rozhovoru vysvětluje, koho inflace ohrožuje nejvíce, hodnotí nedostatečné kroky státu a navrhuje, jak by stát měl pomoci co nejefektivněji.
Ekonomická a sociální situace v Německu je výrazně lepší než u nás. Přesto německá vláda sáhla k poměrně razantním a také drahým opatřením.
V rozhovoru s předním českým sociologem Danielem Prokopem jsme se věnovali výzkumu PAQ Research o integraci uprchlíků. Hovořili jsme i o problémech České republiky a jejich řešení.
Češi se sice zdají být v postoji k přijímání ukrajinských uprchlíků jednotní, nicméně to se může rychle změnit. Na strádající část české společnosti nesmíme zapomínat ani v současné situaci.
V novém projektu, jehož autorkou je redaktorka Alarmu, budou diváci sledovat práci tří významných českých novinářek. Spolu s nimi budou odhalovat slepá místa české společnosti.
Poslední díl seriálu (A)sociální stát se věnuje přídavkům na děti, rodičovskému příspěvku a pěstounské péči.
Počet lidí, kteří mají problémy udržet si bydlení, roste. Ukazuje to nejen na díry v systému sociální podpory, ale i na širší celospolečenský problém. Přinášíme další díl z cyklu (A)sociální stát.
První z reportážních textů série (A)sociální stát se věnuje dávkám v hmotné nouzi. Jak je možné, že se nástroj, který má pomáhat těm nejslabším, pojí s restrikcemi a stigmatizací?
Na Alarmu startuje nový sociálně kritický seriál, který mapuje současnou podobu dávkového systému v České republice. Pokud je cílem sociálních dávek, aby chudí zůstali chudí a byli pod neustálou kontrolou, dá se říct, že funguje skvěle.
Premiérovo hnutí deklaruje snahu přenést vyplácení dávek na obce. Po zrušení superhrubé mzdy jde o další asociální krok ANO.