Spor o to, zda v Gaze probíhá genocida, nebo ne, svědčí o krizi světového řádu vybudovaného po druhé světové válce.
Co se stalo v muničním skladu ve Vrběticích? Proměňuje tato kauza naši zahraniční politiku? A jak bychom měli přistupovat k informacím tajných služeb? Nejen o tom jsme mluvili s politologem Pavlem Baršou.
V češtině vychází série esejů Noama Chomskyho z roku 2016, která nemilosrdně kritizuje americkou zahraniční politiku a její praxi porušování mezinárodního práva ve jménu svobody a demokracie.
V souvislosti s koronavirovou pandemií se množí kritika na adresu Světové zdravotnické organizace. Jaká je historie této instituce a jak jsme se do současné situace vlastně dostali?
Rozhovor s britským historikem Jamesem Markem o postupné přeměně pozdního socialismu v neoliberalismus, dopadu roku 1989 z globálního hlediska a problému s rasismem.
Pozoruhodná kniha V zajetí geografie nabízí klíč k pochopení dnešního světa a velmocenské politiky. Otázka ale je, jestli v takovém světě chceme opravdu žít.
Přinášíme rozhovor s Noamem Chomskym o Donaldu Trumpovi, americké politice a budoucnosti demokracie.
Letošní léto je opět ve znamení hrozby války na Korejském poloostrově. Nebezpečí stupňuje ignorance, která dnes sídlí především ve Washingtonu.
Trumpova fašizující rétorika je chladnokrevně nastraženou pastí pro případ, že z tržního pekla sociálně frakturované společnosti povstane masové levicové hnutí.
Nový, téměř tříhodinový snímek světoznámého britského dokumentaristy hledá příčiny rozpadu politiky v 21. století.
Vlády se domnívají, že mají mandát k pseudořešením migrační krize a k sebevraždě evropské budoucnosti. Nemají.
U příležitosti voleb v Turecku uveřejňujeme překlad rozhovoru se Slavojem Žižekem pro kurdskou televizi MedNuçe TV.
Prezidentův návrh na řešení islamistického terorismu je neoriginální, a navíc nepoužitelný pro situaci v Sýrii.
Ve vypjaté mezinárodní situaci se americký prezident setkal s Vladimirem Putinem. Odklání se od demokratického kurzu západního světa?
Současná krize na Ukrajině ukazuje, že hodnoty společnosti nemusejí zcela ladit s geopolitickým zájmem států.
Zahraniční politika ČR čelí novým výzvám na Středním východě. Měla by při tom důkladněji reflektovat průběh antidžihádistického tažení západních zemí.
Je naše zahraniční politika najednou nevídaně odvážná či nezodpovědně slepá? Anebo zase – tentokrát skrytě – posluhující?