Evropská unie | Deník Alarm

Má evropská levice odpověď na úzkost z civilizačního kolapsu?

Evropské volby ukázaly, jak zrádné je, když konzervativní strany přebírají krajně-pravicová témata. Evropská politika se posouvá do krajností a levice nemá relevantní odpovědi.

Petr Kratochvíl
Evropská unie jako geopolitická aspirace. Proč jsou lídři střední Evropy premianty pomoci Ukrajině?

Přestože středoevropské konzervativní vlády mají problém akceptovat část unijních hodnot, v aktuálním válečném konfliktu s Ruskem tlačí zbytek Evropy k intenzivnější pomoci Ukrajině. Co je k tomu vede?

Klára Votavová
Evropská unie připravuje jednotnou definici znásilnění založenou na souhlasu

Čeští politici jsou v otázce právní úpravy definice znásilnění nejednotní, nebo se o problematiku nezajímají. Nová směrnice EU by tak mohla toto v Evropě často diskutované téma posunout i u nás.

bja
Padlo další tabu. Po Německu dodá zbraně Ukrajině i Evropská unie

Německo prolomilo historické tabu a rozhodlo se dodávat zbraně Ukrajině. Tento krok je klíčový pro další postup EU. Nepřišel ale příliš pozdě?

Stijn Croes
Evropská komise učinila další krok k efektivní regulaci platformové práce

Návrh směrnice, který byl zveřejněn tento měsíc, rozbíjí jednotnou frontu platformových společností.

Valerio De Stefano, Antonio Aloisi
Nová evropská klimatická legislativa pokulhává daleko za realitou klimatické krize

Sílící klimatická krize přináší palčivou otázku, kolik mrtvých jsme ještě ochotni akceptovat, než přijmeme dostatečně účinná řešení. Legislativa Fit for 55 je sice ambiciózní, ale nestačí. 

Jitka Martínková
Zadávání veřejných zakázek – konec soutěže o nejhorší pracovní podmínky

Až dva biliony eur míří ročně v Evropské unii do veřejných zakázek. Tlak na nejnižší cenu při rozhodování o zakázkách má negativní vliv na pracovní podmínky i na celou společnost. To je potřeba změnit.

Oliver Roethig
Kapitál a ideologie: rozhovor s Thomasem Pikettym

Autor knihy Kapitál v 21. století a profesor École d’économie de Paris v rozhovoru vysvětluje, jak majetek a moc ve společnosti rozdělit rovnoměrněji a spravedlivěji.

Robin Wilson
OpenLux: ani v krizi se bohatí nechtějí podílet na ochraně a rozvoji společnosti

Vyšetřování novinářů a organizací ukázalo, že v Lucembursku stále sídlí firmy, které umožňují majitelům anonymní vlastnictví, vyhýbání se daním, daňové úniky a praní špinavých peněz.

Tomáš Tožička
Budou Facebook, Google a další platit evropským médiím za ztráty z inzerce?

Evropské zákonodárce inspiruje australský boj s digitálními giganty. Také evropská média by mohla získávat kompenzace od Facebooku či Googlu za ztráty z úbytku inzerce.

jnb
Rok 2020 nebyl jen koronavirus. Migranti nikam nezmizeli

Pandemie covid-19 zastínila v uplynulém roce řadu důležitých událostí a problémů – včetně situace migrantů v Řecku, kde desetitisíce lidí nadále přežívají v nelidských podmínkách. 

Dalimil Petrilák
Jak v Evropě zavést efektivní systém korporátní daně?

Daňové války zatím brání Evropské unii dosáhnout shody a zastavit „závod ke dnu“ v oblasti korporátního zdanění.

Paul Sweeney
Evropská unie švindluje s čísly – a okrádá nás o budoucnost

„Víme, že nejsme v souladu se závazky Pařížské dohody, nikdy jsme to ani netvrdili. Ale na lidi to nemůžeme vybalit moc rychle.“

Adélaïde Charlier, Luisa Neubauer, Greta Thunberg, Anuna De Wever
Česko má v rámci EU jeden z největších rozdílů mezi průměrnou a minimální mzdou

Česká republika je v Unii na druhé příčce, pokud jde o nepoměr mezi průměrně vydělávajícími a těmi s minimální mzdou. Ta se podle Evropské unie musí zvýšit.

bja
Strašák evropské minimální mzdy. Komu vadí a proč?

Evropská minimální mzda opět neprošla. Jako nástroj vyrovnání ekonomik východu a západu EU potřebujeme především promyšlenou celoevropskou hospodářskou politiku.

Lukáš Ulrych
Násilné zatlačování migrantů jako oficiální evropská politika

Frontex by měl stát v první linii zajišťování důstojného zacházení s migranty. Místo toho se dlouhodobě dopouští násilí na lidech prchajících před válkou nebo útlakem.

Dalimil Petrilák
Evropská komise chce, aby byl všude stejný poměr mezi minimální mzdou a životními náklady

Podle Evropské komise by ve všech státech Unie měla mít minimální mzda takovou výši, aby se z ní dalo důstojně žít.

bja
Vytvoří Zelená dohoda novou Evropu, nebo jen lakuje kapitalismus na zeleno?

Evropská unie bude v nejbližších letech procházet jednou z největších změn ve své historii. Je jen na nás, jak se k této příležitosti postavíme.

Jan Bělíček
Koronavirová krize odhaluje systémové vykořisťování mezi západem a východem EU

Současná pandemie zdůrazňuje skutečnou hodnotu péče včetně jejích regionálních a genderových aspektů. Náš ekonomický systém ale tuto oblast nedovede náležitě ocenit.

Elena Zacharenko
Proslov k evropskému národu: Jednotnou Evropu dokážou vytvořit jen její občané

Před sedmdesáti lety představil Robert Schuman myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Dnešní Evropa se ovšem rozpadá a zachránit ji můžou jen její občané, když jí vdechnou nový smysl.

Ulrike Guérot, Lorenzo Marsili
Nová strategie EU pro genderovou rovnost neřeší problémy žen ze středovýchodní Evropy

Epidemie koronaviru odhaluje krizi péče i hlubší třídní a regionální nerovnosti. Nová evropská strategie ale neposkytuje nástroje, kterými je lze řešit.

Eszter Kováts, Elena Zacharenko
Koronabondy. Nesolidární Sever a nezodpovědný Jih? A jakou pomoc získá Východ?

Evropské „koronadluhopisy“ nejspíš nevzniknou. Finanční pomoc po epidemii se zřejmě bude muset organizovat jinak. Země, které nepatří do eurozóny, jsou navíc zcela mimo hru.

Jan Kovář
Evropa musí být v boji s koronavirem sjednocená a z léků a vakcíny udělat veřejné statky

Krize způsobená onemocněním COVID-19 není bitvou mezi zeměmi nebo systémy. Jen koordinovaná mezinárodní reakce a solidarita dokáže zabránit jejím nejhorším důsledkům.

Josep Borrell
Varufakis: Evropa není připravena na koronavirovou recesi

Euroskupina ministrů financí eurozóny není připravena zvládat ekonomickou krizi. Koronavirovou recesi proto patrně budou provázet rozpačitá a neúčinná protiopatření.

Janis Varufakis
Evropa má problém s vylidňujícími se regiony

Ekonomika Evropské unie způsobuje obrovské demografické změny. Vylidňují se regiony a rostou bohatá centra, kam se stěhují mladší a vzdělanější Evropané.

psp
Zelená dohoda pro Evropu se barví do ruda

V rámci spolupráce s nadací Friedrich-Ebert-Stiftung zveřejňujeme komentář německé sociálnědemokratické europoslankyně k Zelené dohodě pro Evropu, nedávno schválené Evropskou komisí.

Delara Burkhardt
Britské volby ohlásily konec jedné evropské éry. Budou se překreslovat mapy?

Velká Británie možná vymění zbytek Evropy za bližší vztahy se Spojenými státy. Zvládne si ale udržet Skotsko a Severní Irsko? A co to znamená pro nás Evropany?

Vojtěch Witzany
Zelenou dohodu Evropské komise kritizují Greenpeace a DiEM25. Je prý nedostatečná

Plány na řešení klimatické krize, které chystá nová předsedkyně EK Ursula von der Leyen, jsou v českých médiích často rámovány jako příliš radikální. Ekologové a evropská levice je ale tvrdě kritizují.

Luboš Pavlovič
Chceme zdravé jídlo, jehož produkce nebude ničit životní prostředí

Přinášíme rozhovor se Stankou Bechevou, expertkou na potravinové systémy, zemědělství a biodiverzitu z organizace Friends of the Earth Europe. Jak bude vypadat společná zemědělská politika po roce 2020?

Tomáš Uhnák
Do Bruselu česká média nedohlédnou. Ani nechtějí

S postupující bulvarizací českých médií, která řeší zástupná témata, přicházíme o možnost sledovat politiku Evropské unie a ovlivňovat tak naši budoucnost.

Tomáš Tožička