Přinášíme svědectví dvou bývalých bojovníků džihádistické organizace an-Nusrá.
Teroristé útočící na „islámské hordy“ i „dekadentní západ“ se mohou inspirovat od sebe navzájem bez ohledu na ideologii, v jejímž jménu se vraždí.
Kniha novináře Patricka Cockburna Age of Jihad před čtenáře staví až hmatatelnou hrůzu ze života ve válečných podmínkách na Středním východě.
Americká islamofobie pomáhá zastírat fakt, že neonacističtí teroristé mají ve Spojených státech na svědomí výrazně víc útoků než radikální džihádisté.
Radikální islamisté si od Trumpových opatření slibují posílení celosvětového džihádismu a odklon muslimů od Západu.
Z rozhovoru s Olivierem Royem se dozvídáme, proč se radikální islám stal globálním protestním hnutím mládeže.
Jak interpretovat prohlášení šéfa syrské pobočky al-Káidy z minulého týdne? A je s ním v souladu jeho mainstreamová mediální reflexe?
Teroristické útoky v Bruselu znovu ukázaly, že Evropané ukázněně postupují podle scénáře teroristů. A že opakují staré chyby.
Proč tolik rekrutů Islámského státu pochází z řad konvertitů a bývalých vězňů?
Syrskou aktivistku Ruqiu Hassan stály život pravděpodobně její satirické statusy na Facebooku. Ten po jejím zavraždění na několik měsíců ovládli džihádisté z ISIS.
Z vnitřního dokumentu organizace Islámský stát vyplývá, že za její okázalou krutostí se skrývá propracovaná byrokratická mašinerie.
Poznej svého nepřítele. Propagandistický časopis Islámského státu nám řekne o této teroristické organizaci vše podstatné.
Alžírský spisovatel, jemuž u nás letos vyšel román Meursault, přešetření, uvažuje nad důsledky brutálního a nesmyslného násilí džihádistů.
Momentálně nejsledovanější belgická čtvrť má složitou minulost i současnost. Rozhodně si ale nezaslouží pověst líhně džihádistů.
Rozhovor s expertkou Polského ústavu mezinárodních vztahů Patrycjí Sasnal o propagandě Islámského státu a možné vojenské intervenci v Sýrii.
Džihádisté z muslimské společnosti dělají rukojmí svých destruktivních ideologií. To samé v Evropě činí etnonacionalisté.
Útlak žen je jedním z nejčastějších argumentů pro odmítání islámu a důkazem o jeho odlišnosti a zaostalosti. Často však jde jen o neznalost.
Nedělní pochod z pařížského náměstí Republiky provázejí kontroverze. Předznamenal budoucí válečné intervence a striktní protiteroristickou politiku.
Česká debata týkající se politiky vůči syrským Kurdům se často soustředí především na údajný cynismus Turecka. Skutečnost je však složitější.
Zahraniční politika ČR čelí novým výzvám na Středním východě. Měla by při tom důkladněji reflektovat průběh antidžihádistického tažení západních zemí.
Americká invaze v Iráku napomohla otevřít staré náboženské rány arabského světa. Za vzestupem Islámského státu však částečně stojí i evropský antiislamismus.
Politika Západu na Blízkém východě přispěla především k jeho rozvratu. Prospěch z toho dnes mají hlavně teroristé.
ISIL těží z rozpadu autority státu a nespokojenosti sunnitského obyvatelstva. Jejich hlavním záměrem je proto udržovat napětí.