Ústí nad Labem | Deník Alarm

„Dává mi smysl party v kombinaci s edukací.“ V Ústí nad Labem se koná už třetí ročník Ústeckého pridu

Kolektiv festivalu Ústecký pride už třetím rokem „kvíří“ společenské dění v Ústí nad Labem. S částí jeho členstva, Edou Štréblů a Kájou Hru, jsme mluvili o festivalu i o nutnosti bezpečného prostoru.

Ester Klimecká
„Chceme být živá, tepající věc. Ještě jsme nesklouzli k výstavě krajinomalby,” říká kurátorka Martina Johnová

Rozhovor s kurátorkou ústecké Galerie Hraničář Martinou Johnovou o tom, jaké to je tvořit angažovaný umělecký prostor v Ústeckém kraji.

Ester Klimecká
Vzniká Fond dostupného bydlení pro Ústí nad Labem. Peníze získá od soukromých investorů

Platforma pro sociální bydlení tento týden oznámila založení nového subjektu, který by mohl zlepšit bytovou situaci mnoha rodin z Ústí nad Labem.

taz
Za chvíli nám tu všem jebne: reportáž z tělocvičny

V Předlicích v Ústí nad Labem uvízlo dvacet pět lidí ze zavřené ubytovny ve školní tělocvičně.

Pavel Šplíchal
Nejdůležitější je vůle něco s tím dělat

Hovořili jsme s místostarostou městské části Ústí na Labem-město, který dokázal sehnat pro obyvatele vyklízených ubytoven nové bydlení.

Pavel Šplíchal
Fotoreportáž z Ústí: „Čunek měl aspoň kontejnery“

V Ústí nad Labem přišlo skoro sto lidí demonstrovat proti politice magistrátu, rasismu, zavádění bezdoplatkových zón a rušení ubytoven.

red, Petr Zewlak Vrabec
Bože, chraň obchodníky s chudobou

Vláda i obce chtějí zrušit obchod s chudobou, ale nemají k němu žádnou realistickou alternativu. Jasně to ukazuje situace v Ústí nad Labem.

Biče otrokářů v Předlicích

Rada, že by romské rodiny v Ústí nad Labem mohly tíživou situaci řešit „odložením“ dětí do ústavu, nás pomyslně vrací do dob otrokářských praktik.

Matěj Metelec
Otevřený dopis městu Ústí nad Labem ve věci bytové krize

Uveřejňujeme otevřený dopis, jehož signatáři žádají, aby město převzalo záštitu nad ubytovnami, kterým hrozí vystěhování.

red
Fotoreport: Dětský den pro děti z ústeckých ubytoven

Asi dvěma stovkám lidí hrozí vystěhování ze dvou ubytoven. Dobrovolníci pro ně uspořádali dětský den plný her a volnočasových aktivit.

drd, Petr Zewlak Vrabec
Ubytovny v Ústí: problém, který pohltí nás všechny

Dvě ubytovny v Ústí nad Labem mají být v důsledku změny zákona zrušeny. O bydlení může přijít více než dvě stě lidí, včetně rodin s malými dětmi nebo důchodců.

Apolena Rychlíková
Ústí nad Labem nabízí chudým jen sociální propad

Vytváření lokalit, v nichž se sociálně slabým přestává vyplácet doplatek na bydlení, se prosazuje i v Ústí nad Labem.

Barbora Matysová
Konec retra?

Seriál Svět pod hlavou by rád byl ostalgickým výletem do normalizační minulosti i žánrovou detektivkou. Nedaří se mu ale tyto dvě roviny skloubit.

Matěj Metelec, Veronika Pehe
Snímek Češi proti Čechům klouže po povrchu českého rasismu

Dokumentarista Tomáš Kratochvíl se snaží osobním přístupem nastolit jinou optiku v přístupu k romské problematice, ale nedaří se mu proniknout do hloubky.

Antonín Tesař
Nejlepší politickou satiru dělá ústecký magistrát

Kauza ústeckého Činoherního studia se čím dál více podobá tragikomedii. Nový soubor se nastěhoval do domu radního Pavla Dlouhého.

tomas-cada, Tomáš Čada
Fotogalerie: 1. máj v Ústí

Letošním epicentrem prvomájových demonstrací a protestů se stalo Ústí nad Labem.  Sjeli se sem aktivisté z různých koutů České republiky a Německa, aby protestovali společně s místními Romy proti pochodu stoupenců neonacismu. Ti nebyli jen z Česka, ale přijeli i z Německa a Itálie. Fotoreportáž Barbory Kleinhamplové dokumentuje neonacistickou agresi.  

Barbora Kleinhamplová
Činoherní studio: Nic se neděje, hrajte dál!

Historie Činoherního studia v Ústí nad Labem sahá do sedmdesátých let minulého století a její součástí jsou významní herci, výrazná představení a mnohá ocenění. Tato divadelní scéna navíc plnila a plní nezastupitelnou kulturní úlohu v regionu, jenž v této oblasti často nemá co jiného nabídnout. 31. ledna divadlo vydalo prohlášení, v kterém vzhledem k nedostatku finančních prostředků oznámilo pozastavení […]

tomas-cada, Tomáš Čada
Nejistá sezóna: přežije Činoherní studio?

Činoherní studio v Ústí nad Labem, divadelní scéna s více než čtyřicetiletou tradicí, se dlouhodobě potýká, podobně jako další divadla v republice, se stále se snižujícími dotacemi na provoz. Od září 2013 ale zápasí ještě s další překážkou v jeho fungování. Tou je minimální komunikace magistrátu s vedením divadla. Rada města 20. září odvolala bez varování celou stávající správní radu divadla […]

Jana Černá