Nejlepší politickou satiru dělá ústecký magistrát

Kauza ústeckého Činoherního studia se čím dál více podobá tragikomedii. Nový soubor se nastěhoval do domu radního Pavla Dlouhého.

tomas-cada, Tomáš Čada

Pokud člověk sleduje dění kolem zániku Činoherního studia v Ústí nad Labem, které dle radnice téhož města funguje v pořádku dál (jen nemá soubor a nehraje), musí mít pocit, že se radní v předstihu před odvysíláním prvního dílu Pečeného sněhuláka rozhodli zachránit českou politickou satiru. Jen ji ze studiových kulis přenesli do kulis bývalého národního výboru kraje. Ostatně i způsob jednání jako by čerpal své inspirační zdroje z padesátých let minulého století, kdy se tato budova začala stavět. Kdo očekával, že vystrnaděním původního hereckého souboru z budovy na ústeckém Střekově politické legrace skončily, mýlil se. Ústeckým radním by totiž mohl závidět imaginaci leckterý surrealista.

Divadlo bez herců a programu

Dne 1. září na posledním zasedání zastupitelstva před komunálními volbami přišel na pořad dne kromě dotací na podporu sportu také přílepek. Obecně formulovaná dvojstrana podepsaná Ing. Ivou Vozábovou obsahovala žádost o víceleté financování pro AmULet – divadlo pro děti a mládež, z. s. na roky 2015 až 2018. Historie tohoto divadelního spolku není dlouhá – sahá do 29. srpna 2014, tehdy byl totiž oficiálně zapsán krajským soudem. V žádosti o dotaci se mimo jiné píše: „Repertoár divadla bude zahrnovat všechny žánry, tedy zejména klasické divadlo, loutkové divadlo, černé divadlo, akrobatické a cirkusové divadlo, hudební divadlo a pantomimu. Program bude mít za cíl oslovit všechny věkové kategorie, i rodiče.“ Pokud do repertoáru divadelníci zařadí také tradiční japonské divadlo a operetu, bude pokrytí kompletní.

AmULet je zatím poněkud tajnosnubný, programová nabídka je v nedohlednu a k dopátrání nejsou ani členové souboru. Přes tyto drobné nedostatky nicméně bylo žádosti spolku vyhověno a dostal na příští čtyři roky 24 milionů korun.

Škoda jen, že divadelní soubor je trochu rozlítaný, a tak jej na jeho oficiální adrese Králova výšina 35 nezastihnete. Třeba vám ale poradí radní Pavel Dlouhý, dům, ve kterém si spolek zřídil adresu, je totiž jeho. A nabídl ho souboru zcela bezúplatně! Sám AmULet je zatím poněkud tajnosnubný, programová nabídka je v nedohlednu a k dopátrání nejsou ani členové souboru, jak se na zastupitelstvu přesvědčili opoziční politici. Přes tyto drobné nedostatky nicméně bylo žádosti spolku vyhověno a dostal na příští čtyři roky 24 milionů korun.

Smrťák ústecké kultury

Škarohlíd by si snad mohl myslet, že se jedná o protekci, nebuďme však nepřejícní. Je to ústecká tradice, místní radní jsou velkorysí. Vždyť podobně se zastupitelé podíleli kupříkladu na rekonstrukci letního kina, z nějž se nakonec stal nefunkční skanzen, na který se doplácí dva až tři miliony korun ročně, či na rekonstrukci domu kultury, jehož provoz zhltne deset milionů. A pouze shodou okolností byl aktérem všech těchto kauz radní Pavel Dlouhý. Přezdívka „Smrťák ústecké kultury“, kterou si  vysloužil na Facebooku, je docela přiléhavá.

Závěrem je třeba dát hlas i druhé straně. Magistrát města nelenil a vydal oficiální – a již tradičně nepodepsanou – tiskovou zprávu, ve které mimo jiné uvádí: „Útoky na adresu rodícího se divadla AmULet a účelové spekulace jsou dalším příkladem agresivní volební kampaně, která má za cíl za každou cenu očernit současné vedení města před nastávajícími komunálním volbami. Jde jen o pokračování kroků těch, kteří pro své politické ambice a snahu zviditelnit se již řadu měsíců téma divadla zneužívají.“ Vzhledem k tomu, že dvě trestní oznámení podaná kvůli AmULetu mohou padnout na úrodnou půdu, je další politická budoucnost nejistá. Ovšem budoucnost obecně je nasnadě, po propuštění z nápravných zařízení bych odstavil herce Jakuba Koháka od humoru s koulemi a nahradil ho ústeckým vedením města. Vždyť tam se dělá tak krutý humor, že koule má i radní Zuzana Kailová.

 

Autor je redaktor Literárně-kulturního časopisu H_aluze.

 

Čtěte dále