Druhá nejvíce vyvážená mexická plodina má za sebou krvavou stopu. Na obchodu s avokádem a dalšími populárními produkty se totiž stále více podílejí zločinecké skupiny. Nezanedbatelná je i ekologická stopa.
V posledním ze série článků Zničující import, v nichž mapujeme český podíl na destrukci ekosystémů a rurálních společností v Latinské Americe, se zaměřujeme na ovoce pocházející z jihoamerických zemí.
V druhém dílu série Zničující import, v níž mapujeme českou stopu na destrukci ekosystémů a rurálních komunit v Latinské Americe, se zaměřujeme na ekvádorské banánové plantáže.
Regulace globálního obchodu je potřeba, měla by se však odehrát na evropské úrovni a zohlednit také stav půdy a zacházení s nenahraditelným fosforem.
Nová kniha Ze zámoří do Čech od historika Karla Černého mapuje pronikání kávy, čaje a čokolády do Evropy a českých zemí. Jak se z nich stala nezbytná součást našeho každodenního života?
Náš jídelníček není vždy otázkou osobní volby – ovlivňuje ho náš sociální status. Klimatická změna může prohloubit dostupnost potravin pro slabší členy společnosti.
Potravinářská společnost Quorn Foods bude na své výrobky dávat údaje o tom, jakou mají uhlíkovou stopu. Umožní tak zákazníkům sledovat dopad potravin na životní prostředí.
V Británii od roku 2010 vytrvale roste počet potravinových bank. Konzervativní poslankyně Miriam Cates z této situace profituje.
Podle bývalého republikánského guvernéra Scotta Walkera ukazuje Sandersova fotka reálný socialismus. Ve skutečnosti se ale jednalo o potravinovou banku v americkém Detroitu, kde je enormní zájem o balenou pitnou vodu.
Druhá část rozhovoru s profesorem Martinem Caraherem o ceně levných potravin, moderních otroctvích a reálných dopadech nerovností.
Přinášíme první část rozhovoru s Martinem Caraherem, profesorem potravinové politiky na City University London a expertem na veřejné zdraví.
Diskuse o dvojí kvalitě potravin je poznamenána stále se opakujícím přístupem: za viníka je označován podvedený.
Zostuzování lidí s nadváhou musí přestat. Obezita je silně provázaná s ekonomickou nerovností, nízkou kupní silou, stresem a depresemi.
Brněnský supermarket zaplavily nálepky upozorňující na přemíru zbytečných plastových obalů.
Proč se v supermarketech prodává vše zabalené v neekologických plastových obalech a jaké jsou alternativy? Přinášíme rozhovor s Petrem Hanzelem z organizace Bezobalu.
Do Evropy a Severní Ameriky se vrací odvěká pochoutka, která by mohla vyřešit problémy s nedostatkem zdravých potravin.
Ačkoli je veganství čím dál oblíbenější, nepřestávají se o něm tradovat různé nepravdivé informace.
V Praze se chystá otevření prvního bezobalového komunitního obchodu s výrobky ekologického zemědělství. O jeho podobě jsme hovořili s členy spolku obŽIVA.
Rozhovor se specialistkou na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákovou o škodlivém jídle nejen ve školách, tlaku potravinářské lobby a takzvané pamlskové vyhlášce.
Proběhlo třetí celoevropské setkání zástupců hnutí komunitou podporovaného zemědělství.
Peníze, které se ročně nalijí do živočišného průmyslu, by mohly najít ekologičtější i etičtější využití, například v podpoře rostlinného hospodářství.
Italská poslankyně předkládá zákon, který by měl trestat rodiče podávající svým dětem veganskou stravu.
Posuzovat dumpster diving jako zločin je absurdní. Ještě absurdnější je však vyhazování použitelných potravin.
Francouzi zakázali supermarketům vyhazovat neprodané jídlo. Problémy ale začínají už při jejich výrobě.
V Berlíně se minulý týden konala masivní demonstrace proti industriální výrobě potravin, agrochemickému průmyslu a velkochovům.
Absurdní reakce na návrh ministryně školství Valachové zavést bezplatné obědy pro žáky prvních tří ročníků základních škol odráží úroveň české debaty o stravování.
Česká veřejnost sleduje ruské ničení pašovaných potravin z Evropy s neskrývanou radostí. Z čeho se vlastně radujeme?