hudba | Deník Alarm

Novou hvězdou drum´n´bassu jsou děti z irského Corku. Jejich virální hit The Spark sbírá miliony poslechů

Skladba, která vznikla na jaře na dětském workshopu, si to namířila ze sociálních sítí do popových žebříčků.

kve
„Metal je radikální a revoluční hudba,“ říká britský hudební publicista John Doran

Se zakladatelem hudebního webu The Quietus o inovacích a sofistikovanosti metalu a víře, že hudební publicistika ještě není na smrtelné posteli.

Karel Veselý
Money on my Mind. Hitmaker Calin se na nové desce mění v úspěšného podnikatele, který rozdává finanční rady

Brněnský Calin je nejúspěšnějším česky zpívajícím interpretem současnosti. Jeho třetí studiové album Bieber Fever vyšlo na konci května a stvrzuje jeho postavení na špici českého popu. Dřívější autentické pochybnosti a silné emoce vystřídaly v textech obrazy ekonomického úspěchu.

Karel Veselý
Věčná láska (k Hitlerovi). Extrémní pravice zneužila taneční hit z konce devadesátých let

Pravicoví radikálové zpívají píseň L’amour toujours od producenta Gigiho D’Agostina s novým, xenofobním textem. Svědčí to o změně taktiky extremistů.

Karel Veselý
Fanoušci konečně uslyší desku Wu-Tang Clanu, která vyšla v počtu jednoho kusu

Album Once Upon a Time in Shaolin koupil před devíti lety podnikatel Martin Shkreli za dva miliony dolarů. V červnu bude vystaveno v Austrálii.

kve
Občanská válka v rapu? Ve sporu Drakea a Kendricka Lamara prohrávají hlavně ponížené rodiny

Hudební scéna je svědkem jednoho z nejintenzivnějších sporů posledních let. Slavní rappeři na sebe vytahují obvinění z pedofilie a domácího násilí.

Timon Láska
„Abychom porazili kapitalismus, potřebujeme hardcore imaginaci,“ říká rapperka Klara Wodehn

Rapperka si z letošních hudebních cen Vinyla odnesla cenu za objev roku. Ve své hudbě spojuje digitální a přírodní světy a internet je pro ni pořád zdrojem romantického ideálu propojeného lidství.

Karel Veselý
„Příroda je slyšet, pokud se v ní člověk uzavře,“ říká dánská hudebnice ML Buch

Na oceňovaném albu Suntub utíká ML Buch před hlukem města ke kytarovým efektům i hučení oceánu. V rozhovoru mluví o limitech života s technologiemi a hledání „nadpřirozených“ míst.

Julia Pata
„Na Slovensku se už nikdo nesnaží předstírat, že jsou věci v pořádku,“ říkají Berlin Manson

Slovenské trio na desce Poor But Sexy zachycuje absurditu života ve východoevropské verzi pozdního kapitalismu.

Karel Veselý
Náhodná kolektivní rezistence pražské rapové crew THC Luna G

Spojila je ulice a aktivismus, nakonec jim ale možná jde hlavně o společnou srandu. Pražské rapové kvarteto bourá zažité představy českého rapu a vnáší do něj elementy queerness nebo anarchismu.

Michaela Peštová
Čágo belo, utopie. Proč je dobře, že se vrací eurodance, relikt poslední optimistické éry Evropy

Populární taneční kultura raných devadesátek nás učí, že společně sdílená radost může být revoluční.

Karel Veselý
Jaro za zvuků ambientu i současného folku s Heartnoize

Do Prahy přijede norský saxofonista Bendik Giske, irský folkař John Francis Flynn, íránská pianiska Shida Shabibi a další hudebníci a hudebnice působící napříč žánry i zeměmi.

pr
„Nepřidám se ke kolektivu, ale chci tě vidět.“ Kim Gordon povoluje uzdu sci-fi trapu

Vizuální umělkyně, baskytaristka a spoluzakladatelka zaniklých Sonic Youth po pěti letech od svého sólového debutu vydala druhou nahrávku. Novinka The Collective je temným soundtrackem postinternetu.

Julia Pata
Beyoncé ve stetsonu. Černé country není anomálie, bylo tu vždy, jen nebylo vidět

Americká zpěvačka dostala jako první žena černé barvy pleti na první příčku amerického žebříčku country píseň. Žánr, který byl vždy dost opatrný ohledně novinek, se pomalu mění a začíná přijímat i nebílé hudebníky.

Karel Veselý
Fontaines D.C., Massive Attack a Young Fathers vydají společný vinyl na podporu lékařů působících v Palestině

Tři zásadní ostrovní kapely současnosti se spojily, aby společně vydaly dvanáctipalcový vinyl Ceasfire EP. Jeho celý výtěžek půjde na organizaci Lékaři bez hranic, která operuje v pásmu Gazy a na Západním pobřeží. Obal vytvořil 3D z Massive Attack a vinylová limitka vyjde první dubnový den.

kve
Klubový život v Británii je v úpadku, zjistil průzkum. Od pandemie zavřela třetina klubů

Z výroční zprávy mapující klubovou scénu vyplývá, že Britové nemají na chození do klubů peníze ani čas. Klubový ekosystém zachraňují hlavně turisté.

kve
Pitomec, nebo fašista? Kanye West a jeho flirt s toxickými ideologiemi

Rapper vydává nové kolaborativní album Vultures 1, které přichází po sérii antisemitských výroků a lísání se k neonacistické scéně. Je teď jeho hudba fašistická, anebo mu jde jenom o vyvolávání pozornosti kontroverzemi?

Karel Veselý
Benefiční kompilace elektronické hudby Transmission for Palestine vyjadřuje solidaritu s Palestinou

Label Amphibian Records vydává charitativní kompilaci Transmission for Palestine. Nezávislí hudebníci se touto aktivitou distancují od vyhraněně proizraelského postoje české zahraniční politiky.

kve
„The future sound of vesnice.“ Rohony a mdmx přenáší zvuk vesnických kulturáků do rapových klubů

Rapper a umělec Rohony zažil bláznivý rok 2023, který v prosinci korunoval úspěšným albem Superfly. Deska zachycuje nečekanou fúzi rapu, taneční hudby a vesnického hardrocku. Příběh o tom, jak prošli skrz rapovou scénou, vypráví čtveřice tvůrců alba Superfly.

Karel Veselý
Atentát na rap. Young Thug stanul před soudem kvůli svým textům

V zámoří pokračuje soud s rappery z kolektivu Young Stoner Life v čele s hitmakerem Young Thugem. Z údajné kriminální činnosti je mají usvědčit texty jejich skladeb.

Karel Veselý
Rok shoegazeu, slovenského rapu a zranitelnosti. Hudba v roce 2023

V tradiční výroční anketě jsme se ptali hudebních publicistů a publicistek na jejich nejlepší album končícího roku. Sešla se pestrá paleta doporučení hudby, kterou jste možná minuli.

red
„Hlavně se dobře bavme. Co jiného nám taky zbývá?“ říká Dana Margolin ze skupiny Porridge Radio

Jak si ve světě hudebního průmyslu zachovat hodnoty DIY scény a kde brát tvůrčí radost, když se z hudby stane zaměstnání. A jak to v Británii vypadá se záchrannou sociální sítí pro hudebnictvo.

Magdalena Michlová, Olga Wawracz
„Mám rapovat o kolonoskopii?“ André 3000 z OutKast utíká od rapu k new age a ukazuje, jak stárnout

Legendární americký rapper André 3000 se minulý týden po dlouhé pauze vrátil s novým albem New Blue Sun, které ale nemá s rapem nic společného. Sticker na obalu desky dokonce varuje: „Pozor: žádné verše.“ Jaký dává návod rapperům po čtyřicítce?

Karel Veselý
Rajská zahrada plná podivné elektroniky. Marina Herlop se uchyluje do poustevny hřejivých melodií

Katalánská hudebnice se na desce Nekkuja vtěluje do postavy zahradnice, která s péčí a vytrvalostí kultivuje každý zvuk.

Julia Pata
Oáza se potápí. Změny v Bandcampu zvěstují temné časy nezávislé hudby

Portál Bandcamp se díky zprostředkování přímého prodeje hudby od kapel a labelů k fanouškům stal důležitou páteří infrastruktury hudby na okraji. V komunitě kolem něj přežíval duch vzájemnosti nezávislé scény. Noví majitelé s ním ale mají jiné plány.

Karel Veselý
Lunchmeat kolektiv slaví 15. narozeniny

Kolektiv nezávislých umělkyň a umělců, Lunchmeat, slaví 15 let své existence. V pátek 3. listopadu se vrací do pražské MeetFactory, na místo, kde to všechno začalo.

pr
Björk a Rosalía bojují proti průmyslovému lovu lososů na Islandu

Zpěvačky podpoří aktivitu obyvatel městečka Seyđisfjörđur, kteří chtějí zastavit skupování malých rybích farem norskými a islandskými obchodníky.

kve
XIII. ročník cen Vinyla expanduje do dalších regionů, kurátoruje dvě desítky koncertů a vzdělávacích akcí

Nově do Ostravy, Plzně a Českých Budějovic expandují hudební ceny Vinyla. Také tam probíhají od září do prosince akce v rámci právě zahájeného XIII. ročníku.

pr
Láska jako krajina nepohodlí. Nová deska britské hudebnice Tirzah je krásně nepříjemná

Minimalistické zkazky o lásce, smyčky piana, jednoduché beaty, občas rolničky – k vytvoření velkého alba nemusí být potřeba o moc víc.

Michaela Peštová
„Nemusíme se bát ukazovat, že máme peníze.“ S Ondřejem Danielem o devadesátkách prizmatem popu a třídy

V knize Ušima střední třídy používá historik Ondřej Daniel dobovou populární hudbu a kulturu k pochopení transformace české společnosti přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Karel Veselý