Superbohatí v dějinách. Baťa, Berlusconi, majetkové nerovnosti a kolonialismus

Startuje nový podcast Alarmu o historii Dějiny bez konce. Těšit se můžete na nové pohledy na historii, rozhovory s historiky z Česka a ze zahraničí, stejně jako na tipy na nové knihy, výstavy a filmy s historickou tematikou.

Ondřej Bělíček
Zpověď byznysmena z londýnské Citibank. Vsadil si na kolaps ekonomiky a vydělal miliony

Z bývalého obchodníka Citibank se stal bojovník proti majetkovým nerovnostem. Kniha Garyho Stevensona odhaluje kořeny rostoucích majetkových nerovností po finanční krizi 2008.

Ondřej Bělíček
„Bohatí už se nepodílejí na vyrovnávání se s krizemi. Souvisí to s jejich vstupem do politiky,“ říká historik Alfani

Rozhovor s italským historikem Guidem Alfanim o bohatých a jejich měnícím se postavení v průběhu dějin. Současná míra majetkových nerovností podle něj ohrožuje demokracii, jak ji dnes známe.

Ondřej Bělíček
Bohatí přestali ve společnosti plnit roli, která po staletí ospravedlňovala jejich existenci

Italský historik Guido Alfani hledá ve své knize roli bohatých ve společnosti napříč dějinami. Superbohatí a ekonomické nerovnosti podle něj ohrožují demokracii.

Ondřej Bělíček
Nejbezpečnější místo v našich životech se stalo obětí masové vraždy. Zlomené srdce, strach a hrdost na fildu

Filozofická fakulta se stala obětí nejhorší masové vraždy v dějinách země. Událost mi zlomila srdce, ale zároveň potvrdila, že tento kolektiv lidí drží pohromadě jako málokdo.

Ondřej Bělíček
Režim v NDR byl diktaturou, ale zároveň se snažil lidem vycházet vstříc, říká historička Katja Hoyer

Rozhovor s Katjou Hoyer o násilných okolnostech vzniku Německé demokratické republiky, poválečných problémech mladého státu, postupné ekonomické a společenské stabilizaci a následném kolapsu v osmdesátých letech.

Ondřej Bělíček
„Emil Holub odsuzoval brutální zacházení s Afričany. Kolonialismus ale považoval za správný,“ říká historik Tomáš Winter

Rozhovor s historikem Tomášem Winterem o nové výstavě v Náprstkově muzeu věnované českému cestovateli Emilu Holubovi. Jak byl Holub v minulosti reflektován a jak na něj pohlíží odborná veřejnost dnes?

Ondřej Bělíček
„Kudrna prohlubuje problémy ÚSTR. Situace je vážná,“ říká za Oddělení vzdělávání ÚSTR Václav Sixta

Rozhovor s historikem a zástupcem vedoucího Oddělení vzdělávání na Ústavu pro studium totalitních režimů Václavem Sixtou o tom, jak probíhal jejich spor se současným vedením a proč se celé oddělení rozhodlo rezignovat.

Ondřej Bělíček
„Česká společnost přebírá z populární kultury obrazy cizích etnik, které jsou na hraně karikatury,“ říká historik Ondřej Crhák

S historikem Ondřejem Crhákem jsme hovořili o dějinách koloniálního myšlení v českých zemích a dekolonizaci muzeí a veřejného prostoru.

Ondřej Bělíček
„Stranická muzea za komunismu ukazují, jak může být historické vyprávění manipulativní,“ říkají autoři knihy z ÚSTR

Rozhovor s autory knihy 13 objektů z (ne)šťastného muzea, která reflektuje sbírku objektů stranických muzeí z doby komunistického režimu. Vedení ÚSTR se pokusilo vydání knihy cenzurovat.

Ondřej Bělíček
„Meloni a italská pravice chtějí přerámovat fašistickou minulost jako antikomunistický příběh,“ říká historik David Broder

S historikem a redaktorem Jacobinu jsme mluvili o fašistických kořenech Bratrů Itálie a kulturních válkách, na které Giorgia Meloni v Itálii navazuje.

Ondřej Bělíček
„Denacifikace Německa je mýtus. Nacističtí byznysmeni mohli po válce dál rozšiřovat svůj majetek,“ říká David de Jong

Rozhovor s autorem knihy, v níž mapuje osudy představitelů ekonomických elit nacistického Německa. Po válce dál patřili k nejmocnějším a nejbohatším lidem. Jejich minulost je dohání až v nyní.

Ondřej Bělíček
Zbraň, která měla zajistit mír. Příchod druhé světové války ale ekonomické sankce urychlily

Nová kniha historika Nicholase Muldera ukazuje, že se systém ekonomických sankcí zrodil ze zkušenosti první světové války. Obava z blokády ovšem zároveň akcelerovala druhou světovou válku.

Ondřej Bělíček
Proč Čína v osmdesátých letech nešla cestou šokové doktríny. Rozhovor s Isabellou M. Weber

Rozhovor s profesorkou ekonomie, odbornicí na Čínu a autorkou ceněné knihy o čínských reformách osmdesátých let, podle níž úspěch zemědělské reformy a obava z nestability zvrátily zavádění šokové doktríny.

Ondřej Bělíček
Lidé z východní Evropy by mohli naučit Západ pár věcí o selhání liberalismu, říká Lea Ypi

Hovořili jsme s albánskou spisovatelkou a akademičkou Leou Ypi, která v oceňovaném románu popisuje, jaké bylo vyrůstat v nejizolovanější zemi socialistického bloku a jak probíhala transformace země v tržní kapitalismus.

Ondřej Bělíček
Partyzáni chtěli skutečnou lidovou demokracii. Diktatura KSČ byla pro řadu z nich nepřijatelná

Podle americké historičky Miry Markham nepředstavovali partyzáni homogenní hnutí napojené na KSČ, ale svébytnou organizaci, která chtěla, aby poválečnou obnovu Československa řídili pouze antifašisté.

Ondřej Bělíček
Revolucionářka, která věřila v Masaryka i Stalina. Zapomenutý příběh Luisy Landové-Štychové

Nová biografická kniha historika Stanislava Holubce mapuje život Luisy Landové-Štychové, jedné z prvních žen, která se po první světové válce objevila v parlamentu nové Československé republiky.

Ondřej Bělíček
V devadesátých letech skončila představa o pokrokovosti dějin

Vedli jsme rozhovor s historikem a germanistou Václavem Smyčkou o tom, proč a jak došlo na přelomu 18. a 19. století ke změně v chápání dějepisectví a jak se situace změnila v posledních desetiletích.

Ondřej Bělíček
Vlkodlaci bránící Německo před invazí upírů z východní Evropy. Víra v nadpřirozeno byla mezi nacisty rozšířená

S americkým historikem Ericem Kurlanderem jsme hovořili o německém spiritualismu, ezoterismu a okultismu. Ve spojení s nacismem šlo o výbušný koktejl myšlenek, který vedl k vyvraždění milionů lidí.

Ondřej Bělíček
Ani padesátá léta a vězení neotřásly Novomeského vírou v socialismus

Historik Zdeněk Doskočil ve své knize V žaláři a vyhnanství přináší podrobný pohled na soudní proces se slovenským básníkem v padesátých letech, jeho pobyt ve vězení a následnou rehabilitaci.

Ondřej Bělíček
Mussoliniho cestu k moci doprovázelo násilí, ale i nerozhodnost socialistů

První díl bestselleru Antonia Scuratiho o fašistickém diktátorovi Benitovi Mussolinim popisuje, jak fašismus převzal moc v meziválečné Itálii.

Ondřej Bělíček
Jiří Letov, šéf hospodářské správy protektorátních lágrů, který by si zasloužil státní vyznamenání

S publicistou Markusem Papem jsme hovořili o důstojníkovi československé armády Jiřím Letovovi. Jeho příběh problematizuje dnešní chápání protektorátních dějin.

Ondřej Bělíček
Superdálnice, polární železnice a tajné německé město. Budování nacistické utopie v Norsku

Nová kniha historičky architektury Despiny Stratigakos o stavebních plánech nacistů v Norsku ukazuje, jak měla vypadat velkoněmecká říše po skončení války. 

Ondřej Bělíček
Jak se káva, čaj a čokoláda dostaly do Evropy a staly se nezbytnou součástí našich životů

Nová kniha Ze zámoří do Čech od historika Karla Černého mapuje pronikání kávy, čaje a čokolády do Evropy a českých zemí. Jak se z nich stala nezbytná součást našeho každodenního života? 

Ondřej Bělíček
Sto let od prosincové stávky, která vedla ke vzniku KSČ

Generální stávka vyhlášená na konci roku 1920 levicovým křídlem sociální demokracie znamenala definitivní rozkol uvnitř strany a musela být potlačena armádou.

Ondřej Bělíček, Boleslav Smejkal
Pražská rodačka a nobelistka. Proč si nepřipomínáme odkaz Berthy von Suttner?

Po více než sto dvaceti letech vychází nový český překlad jednoho z nejvýznamnějších pacifistických románů světové literatury. Kdo byla jeho autorka, pražská rodačka Bertha von Suttner?

Ondřej Bělíček
Vzpomínky vojáků první světové války ukazují, že život na frontě byla ubíjející nuda

Jaký byl život na frontě a v zázemí první světové války? Jaký obraz českého vojáka vyvstává z dostupných vzpomínek? O nové edici vzpomínek účastníků první světové války jsme mluvili s historikem Vojtěchem Kesslerem.

Ondřej Bělíček
Do odboje proti ľudáckému režimu se zapojily všechny vrstvy slovenského obyvatelstva

Nová kniha Tisovi poza chrbát má představit příběhy odporu vůči režimu během druhé světové války. S editorem knihy historikem Jozefem Hyrjou jsme se bavili o mýtech a faktech ze života ve Slovenském státu.

Ondřej Bělíček
Od budování socialistické globalizace k pádu východního bloku

Nová kolektivní publikace ukazuje, jakým způsobem se východní blok snažil propojovat se zeměmi třetího světa a vytvořit socialistickou verzi globalizace.

Ondřej Bělíček
Socialistická architektura v zemích „Třetího světa“ a její dozvuky po studené válce

Architekti z Východního bloku se podíleli na řadě projektů v zemích Třetího světa. Jak taková spolupráce probíhala? Nejen o tom jsme mluvili s historikem architektury a urbanismu Łukaszem Stankem.

Ondřej Bělíček