české dějiny | Deník Alarm

Revolucionářka, která věřila v Masaryka i Stalina. Zapomenutý příběh Luisy Landové-Štychové

Nová biografická kniha historika Stanislava Holubce mapuje život Luisy Landové-Štychové, jedné z prvních žen, která se po první světové válce objevila v parlamentu nové Československé republiky.

Ondřej Bělíček
Dějiny československého socialismu pro začátečníky

Nová kniha historika Jana Rychlíka Československo v období socialismu 1945–1989 se pokouší o velkou syntézu a hledá průnik mezi antikomunismem a revizionismem.

Bohumil Melichar
Krajina ve stínu zobecňuje české dějiny v jednoduché vyprávěnce o tom, že lidé jsou zlí

Bohdan Sláma podle scénáře Ivana Arsenjeva zpracoval několik citlivých témat československé historie. V pohraniční vesnici rozehrává epický příběh let 1939 až 1952, kde dojde i na odsunutí Němců.

Dan Krátký
Za utopické ideály, proti sexuální revoluci: příběh komunistky ve víru padesátých let

Politička a aktivistka Luisa Landová-Štychová kritizovala řadu aspektů politiky KSČ, a přesto zůstávala loajální. Její příběh ukazuje, jaké protiklady se spolu utkávaly v každodenní realitě českého stalinismu.

Stanislav Holubec
Manažeři paměti, morální panika a Molotovovy koktejly revoluce 21. století

Ve sporu o Michala Pullmanna nejde o paměť a dějiny, nýbrž o vědění a moc. Od mladé generace se očekává, že se ztotožní s normalizačními pamětníky a naplní jejich sny tak, jak by je byli rádi naplnili oni.

Tereza Reichelová, Ondřej Slačálek
Takový byl holt život. Zemřel Milo(u)š Jakeš

Poslední předsametový generální tajemník KSČ, jenž do funkce vystoupal z chudých poměrů, je dnes především zkarikovaný symbol našich vlastních představ o minulosti i současnosti.

Michal Macháček
Jak se ze Sudet stal otloukánek republiky?

Za toxické sociální a ekonomické vztahy na území Sudet prý může vykořenění místních obyvatel. Nová kniha kanadsko-amerického historika však ukazuje, že je to trochu složitější.

Jakub Vrba
Na komplikace spojené s nemocí COVID-19 zemřel historik Jan Křen. Bylo mu 89 let

Přední československý historik podepsal Chartu 77 a jeho díla se řadí k tomu nejlepšímu, co v naší historiografii vzniklo.

Matěj Metelec
Alena Mornštajnová: jak se dělá literární bestseller

Jednoduché, popisné a realistické psaní Aleny Mornštajnové si našlo desítky tisíc českých čtenářů. Zopakují Tiché roky úspěch románu Hana?

Jan Bělíček
Aritmetika českých dějin

Má ještě smysl pokládat si „českou otázku“?

Matěj Metelec
Smrt malého Velkočeska

„České století“ nikdy nebylo jen české, respektive československé. Připomenout bychom si to měli právě nyní.

Ondřej Slačálek
Neztotožnit se s vítězem: texty Jana Tesaře z let 1968–1980

Janu Tesařovi, jedné z nejvýznamnějších postav československého myšlení, vyšla kniha starších esejů. Je to nesmlouvavá kritika mířící na různé strany.

Matěj Metelec
Bůh s námi: civění do prázdna v opulentních kulisách

Nový historický film Bůh s námi se vyžívá v introspekcích intelektuálně a citově založených představitelů stavovského povstání, na historickou realitu se zapomnělo. 

Roman Sikora
Historikové a kauza Tomio

Okamurovo zpochybňování romského holocaustu vyvolalo vlnu oprávněné kritiky. Jenže podobně relativizující názory sdílí i řada českých konzervativních historiků a politiků

Jiří Smlsal
Nedojímejme se nad historickými křivdami

S historikem Matějem Spurným jsme hovořili o „osmičkových“ výročích, která nás tento rok čekají. Co si z nich můžeme odnést?

Veronika Pehe
ÚSTR: Od totalitarismu ke komplexitě minulého režimu

U příležitosti deseti let činnosti Ústavu pro studium totalitních režimů jsme hovořili s historičkou Muriel Blaive o jeho problémech, úspěších i budoucnosti.

Veronika Pehe
Uplynulo 90 let od vydání zákona o „potulných cikánech“

Připomínáme výročí schválení rasově diskriminačního zákona, který postavil československé Romy na úroveň zločinců.

red, red
Sám proti všem: vzpomínky Josefa Serinka

Díky historikovi Janu Tesařovi se po letech můžeme seznámit s příběhem českého romského odbojáře. A také s historií českého nacionalismu.

Markus Pape
Most do budoucnosti vede do prázdna

Monografie architektonického a urbanistického experimentu ze severu Čech odhaluje destruktivní aspekty socialistické utopie i myšlenkovou bezvýchodnost dneška.

Milena Bartlová
České století: Žvanili a žvanili…

Jak se vám líbil nový díl Sedláčkova Českého století? Na tuto otázku jsem se zeptali několika našich autorů. 

red, red
Kujme pikle, pikle kujme, spekulujme, intrikujme…

Dění v Ústavu pro studium totalitních režimů je znovu hojně diskutováno. Na pořadu dne je volba nového ředitele. Ústavu rovněž bylo pozastaveno členství v Evropské platformě svědomí a paměti, neboť se prý zpronevěřil jejímu kodexu a zaměstnává bývalé funkcionáře totalitních politických struktur. Z povídaček o nástupu agentů, bezskrupulózních přisluhovačů zločinné a odsouzeníhodné komunistické strany do Ústavu […]

klamm, Jan Gruber
Nejsme lidový tribunál

S Michalem Uhlem, členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, jsme vedli rozhovor především o nadcházející volbě nového ředitele této kontroverzní instituce i o dalších okolnostech, které ji doprovázejí. Ačkoli konkrétní jména nebyla dosud oficiálně oznámena, na veřejnost již pronikla informace hovořící o pěti kandidátech. Dotkli jsme se i konfliktu Ústavu s Platformou evropské paměti a svědomí.

klamm, Jan Gruber
České století: Přízraky z učencovy komody

Třetí díl seriálu České století s názvem Kulka pro Heydricha sleduje trable a rozpory, s nimiž se musí vypořádat československá exilová vláda v Londýně za druhé světové války, především pak prezident Edvard Beneš. Z londýnského odstupu sledujeme interní debaty o poválečném uspořádání československých hranic a hlavně o vztahu německého etnika a české majority. Dnes pro […]

red, red
České století boří mýty a falešné představy

Nepočítáme-li poslední Troškův úspěch a „košilaté“ komedie Jiřího Vejdělka nebo Marie Poledňákové, asi největší zájem u nás vzbuzují filmy, které se odehrávají za minulého režimu.Ty je možné dělit na dvě skupiny: některé jsou k poměrům v dobách, ve kterých se odehrávají, smířlivé, jiné se vůči nim vymezují. Každopádně vždy přinášejí jednoznačně čitelný komentář. Česká televize bude od […]

Táňa Zabloudilová