sexuální násilí | Deník Alarm

„Istanbulská úmluva řeší domácí a sexuální násilí komplexně, jako důsledek nerovnosti. A právě to vadí jejím odpůrcům,“ říká Johanna Nejedlová

Se zakladatelkou organizace Konsent o Istanbulské úmluvě, zvláště pak o tom, proč odpůrcům tolik vadí a proč jsou naši politici konzervativnější než zbytek společnosti.

Barbora Janauerová
„Já přece nejsem oběť.“ Proč selhává péče o sekundární oběti v České republice

V České republice chybí systematická péče o sekundární oběti sexuálního násilí. Souvisí to zejména s nízkým povědomím o tom, že sekundární oběti vůbec existují, jaké mají problémy a že potřebují pomoc.

Monika Poláčková
„Vlastně jsem ho vůbec neznala.“ Když se z blízkého člověka vyklube pachatel sexuálního násilí

Nejen oběti, ale i přátelé, známí a partneři sexuálních agresorů se obtížně vyrovnávají s tím, co blízký člověk udělal. I oni potřebují odbornou pomoc.

Monika Poláčková
„A najednou je za zdí.“ Jak ovlivňuje zážitek sexualizovaného násilí partnerské vztahy?

Některé důsledky sexuálního zneužívání jsou poměrně známé. O tom, jak toto trauma ovlivňuje partnerský život, se ale příliš nemluví. Přístup partnera je přitom zásadní.

Monika Poláčková
Důvěra zaslepuje. Proč okolí nevěří obětem sexuálního násilí?

O problematice sekundárních obětí sexuálního násilí se v České republice příliš nemluví, ačkoliv se toto téma dotýká podstatné části populace. O vztahu obětí, agresorů i jejich okolí jsme mluvily se Slávkou Karkoškovou.

Monika Poláčková
„Trochu hysterie“: sexuálním násilím zasažení. Kolik je obětí sexuálního násilí?

Startujeme sérii o fenoménu sekundárních obětí sexuálního násilí i o tom, jaká je v České republice v této oblasti dostupná pomoc a podpora.

Monika Poláčková
Exposlanec Feri se v závěrečné řeči hájil i společensky škodlivými stereotypy o znásilnění

Případ Dominika Feriho mimo jiné ukazuje, jak malé povědomí v Česku máme o tématech sexuálního násilí a že je potřebné o podobných věcech mluvit.

Barbora Janauerová
Patriarchát chrochtá blahem aneb jak předseda Nejvyššího soudu vtipkoval o znásilnění

Předseda Nejvyššího soudu dělal na přednášce pro budoucí soudce vtipy o znásilnění. Nepřijde mu na tom nic špatného.

Magdalena Dušková
Veřejné divadlo Dominika Feriho, který staví svou obhajobu na riskantních lžích. Zveřejnění jmen obětí zkoumá ÚOOÚ

Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zkoumá únorové výroky Dominika Feriho. Informace z vyšetřování navíc prozrazují, že některá tvrzení bývalého poslance před médii se nezakládají na pravdě.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka
Boj za přeživší pod falešnou vlajkou a nový román Aleny Mornštajnové

Alena Mornštajnová prý chtěla otevřít téma sexuálního zneužívání. Proč se jí to těžko věří a v čem je reakce autorky i nakladatelství na debatu o její knize nešťastná a nebezpečná?

Barbora Votavová
Jak při aktivismu nepřijít o sebe samu? Nemusíš to vydržet, připomíná dokument Po prolomení ticha

Nový dokument zachycuje zkušenost někdejší studentky DAMU Marie-Luisy Purkrábkové, která iniciovala boj proti zneužívání studujících na vysokých školách.

Eliška Koldová
„Já jsem se nikdy nedopustil žádného sexuálního násilí.“ Feri u soudu spekuloval nad motivy trestních oznámení

Dominik Feri poprvé veřejně čelil konfrontaci státní zástupkyně a advokátky žen, na nichž se měl dopustit sexuálního násilí. Na řadu otázek nechtěl odpovídat. Naznačil, že za kauzou je vidina odškodného.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka
Feri před soudem zvážněl. Proběhl výslech soudních znalkyň a svědků, většina jednání byla neveřejná

Další den soudu s Dominikem Ferim proběhl z většiny za zavřenými dveřmi. To proto, že se řešily citlivé otázky. Veřejná část se věnovala čtení výpovědí svědků.

Apolena Rychlíková
Dominik Feri znovu před soudem. Odložené případy přezkoumává Ústavní soud i Bradáčová

Exposlanec za TOP 09 je obžalovaný ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Advokátka Adéla Hořejší dala odložené případy k přezkumu vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové a spolu s advokátem Pavlem Uhlem také Ústavnímu soudu.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka
Nová Mornštajnová: román mezi creepypastou a šedou zónou literární výpůjčky

Román Aleny Mornštajnové Les v domě má podobné nedostatky jako fotka vygenerovaná AI. Je působivý, při bližším pohledu ale odhalíte divné detaily a švy. Ani v uměleckém slova smyslu proto neobstojí jako autentický.

Eva Klíčová
„Když chci jít do kostela, musím si vzít neurol.“ Pokud se dospívání dívek v katolické církvi změní v trauma, ztratí víru i Boha

Přinášíme první díl reportážní série o negativních dopadech v případech špatně zvládnutého vedení dospívajících v katolické církvi. První text se věnuje postavení obětí sexuálního násilí.

Apolena Rychlíková
Hra na diskuzi. Inscenace v brněnské Redutě jako laboratoř myšlení o sexuálním násilí

V brněnském národním divadle na scéně Reduty měla premiéru hra Marka Šindelky Feminista o aktuálním tématu sexismu a sexuálního násilí na vysokých školách.

Eva Klíčová
„Za znásilnění mohou nezvládnuté pudy.“ Obětem sexuálního násilí se nedostává odškodnění ani spravedlnosti

Justice v České republice dlouhodobě znevýhodňuje oběti a využívá genderových stereotypů. Adekvátní není ani výše odškodnění, kterého se i tak dočká jen malá část poškozených.

kan
Dominik Feri stane v úterý před soudem. Co vše tomu předcházelo?

Reportéři deníku Alarm se vydali na úplný začátek politické kariéry Dominika Feriho, kterého nyní čeká soud. Objevili dosud nepublikované příběhy, které ilustrují jeho vztah k ženám i spolupracovníkům.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka
Dominik Feri půjde k soudu kvůli podezření ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o znásilnění

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 rozhodlo, že bývalý poslanec TOP 09 půjde k soudu kvůli podezření ze znásilnění několika žen. Na posun v případu upozornily Seznam Zprávy.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka
Španělsko snižuje tresty lidem odsouzeným za znásilnění. Paradoxně kvůli novele z dílny ministerstva pro rovnost

Ministryně pro rovnost Irene Montero přišla s právní úpravou, která měla lépe definovat sexualizované násilí. Slibovala spravedlnost a ochranu obětem, místo toho se otevírají případy z minulosti a snižují se původní tresty. První násilníci opouštějí věznice.

Michaela Němečková
Problematické nejsou jen vztahy vyučujících a studujících, ale i ty mezi studenty a studentkami, tvrdí iniciativa FAMU – Nemusíš to vydržet

O nerovném postavení studujících a pedagogického sboru na vysokých školách, toxických vztazích i seriálu Pozadí událostí jsme hovořili se studentskou iniciativou FAMU – Nemusíš to vydržet.

Apolena Rychlíková
Literární debut Nicol Hochholczerové na Slovensku otevřel debatu o sexualizovaném násilí

Próza Táto izba sa nedá zjesť se dostala do užšího výběru prestižní slovenské ceny Anasoft litera. Mimo to odstartovala debatu o zásadním společenském problému.

Kamila Schewczuková
Státní zástupkyně potvrdila odložení případu pěti žen v kauze Dominika Feriho. Dozvěděly se to z médií

Státní zástupkyně Petra Gřivnová rozhodla o zamítnutí stížnosti pěti žen v kauze Dominika Feriho. Ženy se to dozvěděly z médií – rozhodnutí jim dosud nebylo doručeno. Advokátka považuje tento postup za necitlivý.

Apolena Rychlíková
Ve jménu Sarah, Sabiny a Zary. Kandidáti na britského premiéra slibují větší ochranu žen

Vražda třiatřicetileté Sarah Everard v březnu loňského roku vyvolala diskuzi o bezpečnosti žen. Britské političky a politici nyní chystají opatření, díky nimž by se ženy mohly cítit bezpečněji.

kan
Stížnost Dominika Feriho proti zahájení trestního stíhání byla zamítnuta. Definitivně

Státní zastupitelství zamítlo stížnost Dominika Feriho (dříve TOP 09) proti zahájení trestního stíhání. Bývalý politik byl obviněný ze znásilnění tří žen. Jedné z nich mělo být pod 18 let.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka
„Změna definice znásilnění je střípek ve skládačce sexuálního násilí,“ říká Irena Hůlová

Nejnovější díl podcastové show Kvóty se zaměřuje na práci Ireny Hůlové, která je v současnosti manažerkou kampaně Chce to souhlas a působí jako vedoucí advokační činnosti v Amnesty International.

Apolena Rychlíková
Kauza Dominika Feriho: Bez zveřejnění v médiích to nešlo

Někdejšího poslance Dominika Feriho před časem začala stíhat policie za znásilnění tří osob. Jakub Zelenka reaguje na mýty a dezinformace, které celý případ provázely.

Jakub Zelenka
Policie obvinila exposlance Dominika Feriho. Je podezřelý ze znásilnění

Policie začala po osmi měsících prověřování stíhat bývalého poslance Dominika Feriho. Podezírá ho ze znásilnění několika žen. Svědectví dalších žen policie prověřuje.

JZL, anr
Ve jménu otce, ducha a šesti znásilněných synů. Dokument Procesí projevuje nevídanou citlivost

Výjimečný dokumentárně-terapeutický projekt Procesí, jehož spolurežiséry jsou přeživší sexuálního násilí páchaného v katolické církvi, by mohl být vzorem pro jiné filmy o traumatech.

Martin Šrajer