Libanon | Deník Alarm

V Libanonu je válka. Proč nesmíme ignorovat regionální konflikty?

Izraelské útoky na Libanon si od začátku invaze do Gazy vyžádaly životy stovek lidí. Zároveň jsou stále rámovány jako regionální konflikt.

Layla Bartheldi
Iluze rozvojové pomoci: Bílý spasitelský komplex aneb postav ekologickou vesnici pro Bejrút

Aktuální snahy o pomoc v několika katastrofami zasaženém Libanonu ukazují na nedostatky a nesystémovost dnešní rozvojové pomoci.

Tereza Langrová
,,Vždycky, když mám pocit, že jsme narazili na dno, stane se něco horšího,“ říkají Libanonci po pekelném roce

Libanon zažil za poslední rok bouřlivé protesty, pandemii koronaviru, drtivou inflaci a obrovský výbuch v hlavním městě Bejrútu. Jak se Libanonci vypořádávají se sérií pohrom?

Tereza Langrová
„Libanonský systém nemůže tuto krizi zvládnout,“ říkají členové protestního hnutí

Mediální pokrytí libanonských protestů vyvolává pocit, že do ulic spontánně vyráží neorganizovaný dav. Opak je však pravdou. Přinášíme rozhovor se zástupci nejvýraznější z protestních skupin – hnutí Občané státu.

Karím al-Árif
Jak se rodí symbol revoluce? Brutalistní Vajíčko v centru libanonských protestů

Od poloviny října zuří v Libanonu protesty, které spojují demonstranty napříč společností. Jejich středobodem se stala opuštěná stavba v centru Bejrútu.

May Tamimova
Všichni znamená všichni: Libanonci protestují proti celé své politické elitě

Pětimilionovým Libanonem otřásají od minulého týdne masové občanské protesty. Davy spojuje požadavek fungujícího státu a veřejných služeb, kritika ekonomické situace a rozhořčení nad mírou korupce v zemi.

Jan Daniel
Soudkyně potrestala muslimské mladíky studiem Koránu

Teenageři na severu Libanonu znesvětili sochu Panny Marie. Soudkyně jim nařídila studium pasáží z Koránu, které chválí Pannu Marii a Ježíše Krista.

lpo, lpo
Noc v libanonském vězení

Autora následující reportáže zadržela v Libanonu bez udání důvodu armáda. Na jednu noc se ocitl v kůži syrských uprchlíků.

Vojtěch Boháč
Kdy je vydání do ciziny nepřípustné

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se nevydáním dvou Libanonců do USA zachoval podle demokratických principů i evropského práva.

Petr Uhl
Bez vyhlídky na budoucnost

Česko se nemůže vyhýbat řešení uprchlické krize na Blízkém východě. Situace se zhoršuje především v Sýrii, odkud za necelý rok odešlo jen do sousedního Libanonu více než milion lidí.

Jan Daniel