Indie | Deník Alarm

Příliš drahá morálka. Proč si Indie nedovolí odsoudit ruskou invazi?

Indie je jedna z mála zemí, které mají dobré vztahy jak s Ruskem, tak se Západem. A nemá žádný důvod si je pokazit – bohužel pro Ukrajinu.

Jiří Krejčík
Selhání úřadů i předvolební populismus. Proč Indie prohrává boj s koronavirem?

Indie zažívá bezprecedentní vlnu koronaviru. Události posledních týdnů jsou především důsledkem zásadního podcenění situace ze strany indických úřadů.

Jiří Krejčík
Jiří Krejčík: V Indii protestuje čtvrt miliardy zemědělců. Vláda těží z image demokratického státu

Některá světová média uvádějí, že se do stávky indických zemědělců zapojilo až čtvrt miliardy lidí. Indologa Jiřího Krejčíka jsme se zeptali, proč o protestech nemluvíme.

Kohout zabil svého majitele během nelegálního kohoutího zápasu v Indii

Kohoutí zápasy jsou v Indii sice zakázané, přesto se však tajně pořádají, přitahují davy diváků a ročně v nich zahynou tisíce kohoutů. Někdy se však situace obrátí. Nejen hinduista by mohl říct: karma.

dz
Traktory proti vodním dělům. Co vede severoindické zemědělce do konfliktu s vládou?

Indická vláda už týden tvrdě potlačuje protesty zemědělců na hranicích hlavního města Dillí. Jak to jde dohromady s její proklamovanou politikou hospodářské soběstačnosti?

Jiří Krejčík
Vstříc autoritářskému státu. Konec demokracie v druhé nejlidnatější zemi světa?

V Indii pokračuje destrukce sekularismu, který stál u zrodu moderního indického nacionalismu. Hinduistická pravice se rozhodla opustit rozvojový model státu a otevřít se globálnímu kapitalismu. Přinášíme text z aktuálního čísla A2 s tématem Indie bojuje.

Rakéš Batabyal
Popíjení kravské moči. Je Indie připravená na koronavirus?

Indický premiér Naréndra Módí vyhlásil v úterý 24. března zákaz vycházení. Zvládne se Indie vypořádat s pandemií koronaviru?

Jiří Krejčík
Indie se bouří: kdo si zaslouží státní občanství?

Indie 26. ledna slavila 70 let republikánské ústavy a k narozeninám si nadělila dárek vskutku jubilejní: možná nejrozsáhlejší protivládní demonstrace od získání nezávislosti. Co za nimi stojí?

Jiří Krejčík
V silně znečištěném Dillí jsou na vzestupu kyslíkové bary

Koncentrace prachových částic překračuje v indické metropoli přijatelné hodnoty. Z katastrofální environmentální situace těží bary, které svým zákazníkům nabízejí doušek okysličeného vzduchu – samozřejmě za peníze.

lpf
Před 150 lety se narodil Mahátma Gándhí. Má nám ještě co říct?

Proti rozpínavému industrialismu postavil Gándhí vizi udržitelné indické vesnice – často až příliš idealizovanou. Jeho osobní nasazení ale budí respekt i v dnešní době klimatického rozvratu.

Jiří Krejčík
„Když jste v polopoušti, bazén doma mít nemůžete,“ říká Óm Prakáš Šarma

Severozápadní oblasti Indie se dlouhodobě potýkají s velkým nedostatkem vody. S postupující klimatickou krizí však budou indická řešení muset zajímat i Česko.

Jiří Krejčík
Indie směřuje k další nacionalistické vládě

Naréndra Módí zůstane dalších pět let ve funkci předsedy vlády. Vyplývá to z průběžného sčítání hlasů v největších demokratických volbách světa.

npy
Indie před volbami: oběd zdarma, ale jen pro někoho

Indie nezavede nepodmíněný základní příjem. Přesto je důležité o něm mluvit.

Jiří Krejčík
Z bahna až do Bollywoodu

Bombajský gully rap završuje velký indický popkulturní obrat k sociálním tématům.

Jiří Krejčík
Válka? Nejlepší volební kampaň!

Vejde současná přestřelka mezi Pákistánem a Indií do učebnic jako první válka memů?

Jiří Krejčík
Zavede Indie nepodmíněný základní příjem?

Největší političtí rivalové se před jarními volbami v Indii přetahují o hlasy rolníků a chudých. Právě ty totiž rozhodnou.

lpo
Král kozích hlav a krize indického venkova

Současným kulinářským show v Indii vládnou důchodci vařící ve volné přírodě. Podobně jako ostatní televizní kuchaři nám servírují také zprávu o stavu společnosti.

Jiří Krejčík
Sucho vede indické zemědělce k zoufalým protestům

Zemědělci se v Dillí na protest vysvlékli do naha. Požadují kompenzace za sucho.

npy
Indické volby 2017: Módího pohádka pokračuje

Po celostátních parlamentních volbách v roce 2014 zvítězila Indická lidová strana premiéra Módího také v nejlidnatějším a politicky nejdůležitějším státě Uttarpradéš.

Jiří Krejčík, michalspina
Neziskovky v Indii nechceme!

Zahraniční investice jsou v Indii vítány pouze tehdy, pokud povzbudí rozvoj hospodářství. Nepřítelem státu se naopak stávají nevládky posilující občanskou společnost.

Jiří Krejčík
Indické bankovky přestaly platit

Bankovky v hodnotě 500 a  1000 rupií od včerejší půlnoci neplatí. Indická vláda chce tímto nečekaným krokem zatočit s černým trhem, padělanými penězi a korupcí.

npy
Zdroje jsou, není práce: gigantická stávka v Indii

180 milionů stávkujících nepředstavuje pro dnešní Indii nijak zvlášť závažný problém. Ten nastane, až bude za několik let čelit podobnému počtu nezaměstnaných.

Jiří Krejčík
Kdy se lidé začnou zajímat o změny klimatu?

Rekordní vlny veder v Indii ukazují, že chybí infrastruktura ke zmírnění utrpení způsobeného změnami klimatu.

Laurie Penny
Parvez Sharma: Saúdská Arábie je největší nebezpečí

S indickým dokumentaristou a aktivistou za práva gayů jsme hovořili o náboženství a homosexualitě, Saúdské Arábii nebo uprchlické krizi.

Apolena Rychlíková
Rytmusovy slzy

Nový dokumentární snímek o životě slovenského rappera Rytmuse je chatrný a nic skutečně objevného o něm neříká.

Karel Veselý
Naši dobří a zlí Orientálci

Proč Češi pohlíží jinak na Blízký východ a jinak na Indii? A proč řeší dalajlamismus?

Martin Hříbek
Zrušte Record Store Day

Record Store Day vznikl před osmi lety jako oslava vinylové kultury. Postupem času se z něho paradoxně stala událost, která podstatu této kultury ničí.

Karel Veselý
Tvoje matka je kráva

Co vede politiky indického státu Maháráštra k zákazu zabíjení domácího skotu a jak se to má s vegetariánstvím hinduistů?

Jiří Krejčík
Nobelova cena za špatné svědomí

Dva novopečení držitelé Nobelovy ceny míru zasluhují náš respekt. Přesto se nevyhneme podezření, že cena sleduje geopolitické cíle.

Jiří Krejčík
Indické volby vrcholí

Váránasí neboli Banáras je městem, kde by chtěl každý správný hinduista zemřít a být zpopelněn, aby se mohl znovu narodit jako lepší bytost. Zrodí se zde také nové směřování indické politické scény? O tom voliči ve Váránasí rozhodnou v pondělí 12. května, v poslední den letošních parlamentních voleb. „Podaří se Kédžríválovi omezit klientelismus a náboženský populismus […]

klimes, Jiří Krejčík