Politička a aktivistka Luisa Landová-Štychová kritizovala řadu aspektů politiky KSČ, a přesto zůstávala loajální. Její příběh ukazuje, jaké protiklady se spolu utkávaly v každodenní realitě českého stalinismu.
I ve zkoumání padesátých let je potřeba se ptát na roli společnosti a její participaci na tehdejších represích. Přinášíme příspěvek k aktuální diskuzi o povaze komunistického režimu.
Přetiskujeme rozhovor s americkou historičkou a odbornicí na dějiny Sovětského svazu Wendy Z. Goldman o revoluci, teroru a mechanismech represe a strachu.
Komunisté vsadili na staronového předsedu Vojtěcha Filipa mimo jiné proto, že je může konečně dostat do vlády.
Kniha historika Michala Macháčka nabízí dobře podložený pohled na výraznou a spornou postavu československé historie, bývalého prezidenta Gustáva Husáka.
Londýnská výstava připomíná sté výročí Říjnové revoluce v jednom z nejprestižnějších výstavních prostorů.
Dnes uplynulo sto let od Říjnové revoluce. Jak tato událost změnila 20. století? A má smysl si ji připomínat?
Ani po padesáti letech se v masmédiích neobjevila pravda o Velké kulturní revoluci. Absence pravdy nepostihuje jen Peking, ale i západní svět.
Podle historičky Wendy Z. Goldmanové mělo politické násilí v Sovětském svazu i své demokratické prvky. Nemalou měrou se na něm podíleli obyčejní lidé, nejen neosobní totalitní režim.
Kdo rozmetal konsensus paměti a k čemu může dojít, když se historie stane nástrojem politiky, dozvíte se v rozhovoru s profesorem Evropské univerzity v Petrohradě, historikem Alexejem Millerem.
Bondyho cynický boj proti všem a smrtelně vážné zacházení se skutečností bylo poslední možností avantgardy postavené na kritickém základě.
Polský film Ida získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film. Podle polské kritičky Agnieszky Graff ovšem tento snímek neříká nic konkrétního o historii.
Poslankyně Marta Semelová si opět užívá okamžik své slávy. Po tradičních vzpomínkových rituálech u Gottwaldova hrobu se tato mistryně KSČM v sebepoškozování vyslovila k procesu s Miladou Horákovou: prý to není žádný problém, obžalovaná se ke všemu přiznala. Pravice reaguje očekávatelným způsobem, požaduje trestní stíhání, což je poněkud bizarní v zemi, kde se poslanecká imunita vztahuje i na přijetí […]
Po události v Chrastavě, kdy na Václava Klause vystřelil útočník z airsoftové pistole, označil Roman Joch bývalého prezidenta za „ufňukanou kremlofilní bábu“. Klaus tehdy pojmenoval pomatený čin jako „atentát“, načež Joch srovnal incident na Liberecku s atentátem na Ronalda Reagana. To byl skutečný atentát, při němž šlo opravdu o život. A co udělal Reagan? Smál se, žertoval. Musíme přiznat, […]
George Orwell se stal zrcadlem, do něhož můžeme nahlížet z jakékoli politické perspektivy a v jehož odraze se zahlédneme. Nenechme se však mýlit – Orwell patří levici. V průběhu týdne následujícího po několika zásadních odhaleních, jež se týkala tajného programu PRISM americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), se George Orwell stal žádaným zbožím. Číst (nebo alespoň […]
Debata o angažované poezii a nyní debata o ideologii a literatuře je některými svými účastníky prožívána jako zápas o svobodu literární tvorby. Zachraňte literaturu před bolševickými komandy Josifa Stalina (nebo snad Miloše Zemana?) – už si pro ni jdou. Jako by neurotické vymítání komunismu mělo zakrýt jiné otázky, takové, jejichž položením riskujeme ztrapnění, a jejichž […]