New York | Deník Alarm

New York zakázal používání umělých pesticidů v parcích a městské zeleni

Město New York zakázalo používání umělých pesticidů při udržování veřejných parků a městské zeleně. Na začátku kampaně bylo několik dětí z mateřské školky.

lpo
Newyorská čtvrt miliardářů uzavře veřejnosti svoji dominantu Vessel. Skáčou z ní sebevrazi

Za poslední rok z šestačtyřicet metrů vysoké vyhlídkové věže skočil třetí člověk. Její autor navrhl v Praze projekt Savarin, který propojí několik ulic poblíž Václavského náměstí.

taz
V New Yorku prošel zákon regulující nájemné a posilující práva nájemníků

Po státech Kalifornie a Oregon přistoupil k zákonným úpravám, které regulují výši nájemného, i New York.

lpf
New York má vlastní Green New Deal

Největší americké město schválilo průkopnický zelený balíček, kterým se zavazuje do roku 2030 snížit o polovinu emise velkých budov.

nop
Rapperka Princess Nokia knockoutovala rasistu v metru

Americká zpěvačka společně s dalšími cestujícími vyhodila z newyorského metra muže, který rasisticky urážel ji a skupinu Afroameričanů. 

nkl
Nebýt „fuckin’ weak“

Trans* rapperka z Bronxu je odhodlaná bojovat za svůj gender, odmítat slabochy a propojovat nesourodé kultury.

Lumír Nykl
Poprava kapely v přímém přenosu

Newyorská punková dvojice pošlapala odkaz americké queer hudební scény. Její kariéra tak skončila dřív, než vůbec mohla pořádně začít.

michalspina, Karel Veselý
Mix měsíce: Wilted Woman

S americkou producentkou o vyrůstání v New Yorku, berlínské hudební scéně a propojování techna a noiseu.

red, Ondřej Bělíček
Beastie Boys a hákové kříže v New Yorku

Newyorský park pojmenovaný po členovi Beastie Boys někdo posprejoval svastikami a vzdal hold Donaldu Trumpovi.

lpo, lpo
Nejasná pravda jedné noci

Seriál HBO Jedna noc vykračuje z tradičního schématu detektivek a vizuálně vytříbeným způsobem relativizuje americký justiční systém.

Tomáš Janáček
Mix měsíce: Celestial Trax

Newyorský producent hybridní klubové hudby a jeho exkluzivní mix pro náš web.

red, Ondřej Bělíček
Nemocnice na kraji dojezdu

Druhá sezóna Soderberghova seriálu The Knick z prostředí americké nemocnice na začátku 20. století se nese ve znamení zklidnění.

Matěj Metelec
Udržitelný rozvoj místo prázdných slibů

Summit OSN k udržitelnému rozvoji přijal novou agendu. Ta má během patnácti let zajistit důstojný život všem obyvatelům planety.

Tomáš Tožička
Zloděj, který neměl šanci

Když uvažujeme o drsném a nesmlouvavém životě na hraně zákona ve Spojených státech, většinou nám naskočí představa romantického světa kovbojů a pistolníků z Divokého západu, který nadobro pohřbila americká občanská válka. Případně si vzpomeneme na řádění italské mafie v New Yorku a Chicagu ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Tyto zkreslené vize o úspěšných […]

Jan Bělíček
S novým starostou New Yorku zpátky do SSSR?

V úterý 5. listopadu byl drtivou většinou Newyorčanů zvolen starostou Bill de Blasio. Po dvou dekádách vlády republikánů se na radnici probojoval kandidát demokratů, do něhož vkládají převážně liberální voliči velké naděje. V rámci své kampaně převálcoval de Blasio republikánského kandidáta Josepha Lhotu. Vsadil především na kritiku předchozího starosty Michaela Bloomberga, který v této pozici […]

klamm, Matěj Schneider
Radikál starostou New Yorku?

Kdy naposledy vyhrál v New Yorku, této baště „liberálů“ a „pokrokářů“, primátorské volby kandidát Demokratické strany? V roce 1989. To se má změnit tento listopad, kdy se proti sobě postaví favorizovaný demokrat Bill de Blasio a republikán Joe Lhota. Touha po změně, kterou stabilně potvrzují průzkumy veřejného mínění, není zapříčiněna pouze únavou z dlouhé vlády […]

klimes, Jakub Stejskal