marxismus | Deník Alarm

Jan Mervart a Jiří Růžička: Kosík, Sviták a ti další. Stranická inteligence po smrti Stalina

Jak reagovala československá stranická inteligence na smrt Stalina, konec stalinismu a kult osobnosti? Od roku 1956 se pokoušela znovu promyslet socialismus. Jejich snahy ukončil až rok 1968.

Jak myslet Marxe po Stalinově smrti. Čeští intelektuálové na prahu socialistické modernity?

Nová kniha Jana Mervarta a Jiřího Růžičky zkoumá myšlení předních akademiků a intelektuálů československého poststalinismu. Co nám prozradí o marxistickém myšlení po roce 1956?

Martin Babička
„Nikdy nepřestal být marxistou.“ Rozhovor o Robertu Kalivodovi a emancipaci v dějinách

S Janem a Evou Kalivodovými jsme mluvili o vztahu jejich otce, marxistického filosofa Roberta Kalivody, k anarchismu, psychoanalýze a surrealismu, dogmatickým marxistům i Václavu Havlovi.

Matěj Metelec, Lukáš Rychetský
Eric Hobsbawm: Kdo byl nejslavnější marxistický historik 20. století?

Marxistu prý z Erica Hobsbawma udělal dvouletý pobyt v Berlíně třicátých let. Čím vším si prošel jeden z nejvlivnějších historiků 20. století?

Ondřej Bělíček
Svoboda myslet jinak

Osudy Rosy Luxemburg určovalo především rozporuplné 20. století, z něhož sice prožila jen malou část, ale o to více se zapojila do dění, které dalece přesahovalo význam jednotlivce v dějinách.

Marián Lóži
Moishe Postone: pedagogika jako politikum

Osobní vzpomínka na kanadského filosofa a politického ekonoma Moisheho Postoneho (1942–2018), který proslul zejména svou reinterpretací Marxovy kritické teorie.

tracey-rosen
Bez Marxe se „evropské hodnoty“ rozpadnou

Polemika s Romanem Jochem o dědictví Karla Marxe.

Michael Hauser
Marxova hyperdoslovná proroctví

Kritický odkaz Marxe je nejživější tam, kde by to on sám nejméně čekal: v naší posedlosti obranou identit a ve vyzdvihování kultury jako hráze před náboženským fundamentalismem. 

Slavoj Žižek
Na Západ s Karlem Marxem

V těchto dnech si připomínáme dvousté výročí narození jedné z určujících postav západního myšlení. Přinášíme anketu k odkazu Karla Marxe.

anr, anr
Feminismus, práce a její odmítání

Přinášíme rozhovor s Kathi Weeks, americkou feministkou, profesorkou gender studies na Dukeově univerzitě a autorkou knihy Problém s prací.

George Souvlis
Marxismus už není zakázané slovo

O intelektuálním vývoji levice v Československu a o tom, proč dnes marxismus prochází určitou rehabilitací, jsme hovořili s historičkou Kristinou Andělovou.

Veronika Pehe
Před osmdesáti lety zemřel Antonio Gramsci

Odkaz italského myslitele je dodnes živý.

Nicholas Matheou
Učitel a obhájce kritického pohledu John Berger

Britský establishment v padesátých letech onálepkoval Johna Bergera jako „rudého kritika“. Jeho dílo je však aktuální dodnes.

Andrea Průchová
Socialismus nepatří do minulosti

V češtině vyšla nová kniha esejů od maďarského filosofa a disidenta Gáspára M. Tamáse. Proč je důležitá?

Roman Kanda
Ticho na zelené louce

Levice stojí opět na začátku. A zatím nenašla obecně srozumitelný jazyk, kterým by mohla zkorigovat poslední katastrofální omyl suverénního lidu.

Martin Hekrdla
Od Marxe k Darwinovi a zase zpátky

Filosof Peter Singer se pokusil spojit současnou levicovou teorii s biologickým pohledem na člověka a společnost.

Martin Vrba
Česká sociální demokracie je stále trochu socialistická

Reakce na kritiku autorova textu o ČSSD z úst odboráře Igora Pleskota.

Petr Uhl
Polská pravice: triumf fantazie (a vůle)

Drtivé vítězství pravice v polských parlamentních volbách má své hluboké kořeny v porevoluční politické praxi i rétorice.

Michał Rauszer
Hegemonie a socialistická strategie

Dalším přírůstkem do nedělní knihovničky A2larmu je „bible budování socialismu“ Ernesta Laclaua a Chantal Mouffe.

Lukáš Likavčan
Vybudovat Norsko

Přinášíme polemiku s nedávným textem Slavoje Žižka o imigraci. S ohledem na dění v Česku je velmi aktuální.

Sam Kriss
Anketa: Nonfiction 2014

Jaké zásadní knihy o politice, společnosti nebo historii vyšly během uplynulého roku? Odpovídají autoři A2larmu a spřízněné osobnosti.

red, red
Ukrajinský marxista na frontě

„Bojovat za Ukrajinu proti Rusku je volba mezi zlem a ještě větším zlem,“ říká ukrajinský voják účastnící se operací na Donbase.

Redakce Nihilist
Pomalu se stávám odpůrcem systému

Rozhovor s novinářem a politikem Petrem Uhlem – který je známý především jako signatář Charty 77, spoluzakladatel Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a expert pro lidská práva – vznikl před dvěma roky u příležitosti sedmdesátin dotazovaného. Letos vyšel knižní rozhovor se Zdenko Pavelkou nazvaný Dělal jsem, co jsem považoval za správné. Snad nebude na škodu vrátit se […]

Filip Pospíšil, Lukáš Rychetský
Orwell patří lidem

George Orwell se stal zrcadlem, do něhož můžeme nahlížet z jakékoli politické perspektivy a v jehož odraze se zahlédneme. Nenechme se však mýlit – Orwell patří levici. V průběhu týdne následujícího po několika zásadních odhaleních, jež se týkala tajného programu PRISM americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), se George Orwell stal žádaným zbožím. Číst (nebo alespoň […]

Scott Poole
Několik slov z Budapešti

Východoevropský region nespojuje jen zkušenost totalitarismu, ale dost možná i společná budoucnost etnických konfliktů a sociálně bezohledné politiky. Rumunsko-maďarský filosof, politik a někdejší disident G. M. Tamás dospívá k závěru, že za svobodu získanou po roce 1989 draze zaplatíme.

New Left Review