druhá světová válka | Deník Alarm

Katastrofa s diváky. S W. G. Sebaldem o bombardování německých měst

Proč zůstávalo bombardování německých měst v závěru druhé světové války tak dlouho tabuizováno? Z nového čísla A2 přetiskujeme překlad rozhovoru s německým spisovatelem W. G. Sebaldem z roku 1997.

Andrea Köhlerová
Jak mohli být tak slepí? Proč západní diplomaté hledali kompromis s nacismem?

Strach západních diplomatů z bolševické revoluce v Londýně nebo v Paříži byl podle britského historika Jonathana Haslama tak velký, že je vedl k nepřímé podpoře nacistických výbojných plánů.

Bohumil Melichar
Udavačství za protektorátu: Zrada, strach a beznaděj

Za rozporuplnými příběhy udavačství stojí hlavně snaha přežít v mimořádně náročných podmínkách nacistické okupace. Černobílé vidění nám k jeho pochopení nepomůže.

Jaromír Mrňka
Jiří Letov, šéf hospodářské správy protektorátních lágrů, který by si zasloužil státní vyznamenání

S publicistou Markusem Papem jsme hovořili o důstojníkovi československé armády Jiřím Letovovi. Jeho příběh problematizuje dnešní chápání protektorátních dějin.

Ondřej Bělíček
Beze studu. Kulturní rasismus a česká válka o výklad dějin

Pětasedmdesáté výročí konce druhé světové války se v Česku nese ve znamení antirusismu a politického boje o výklad historie. Veřejná debata přitom sklouzává ke kulturnímu rasismu.

Lukáš Rychetský
Výbušné téma: druhá světová válka po 75 letech

Politika vzpomínání na druhou světovou válku a osvobození Československa se proměňuje. Největší změna nastala po roce 1989. Jak jsme na tom po více než třiceti letech?

Jakub Vrba
Revoluční skupina Předvoj: 75 let od popravy mladých odbojářů

V posledních dnech druhé světové války bylo v Terezíně popraveno několik desítek členů socialistické odbojové skupiny Předvoj. Připomínat si jeho odkaz se nehodilo komunistickému, ale ani polistopadovému režimu. 

Matěj Metelec
Lidice a neřesti českého vztahování se k historii

Kauza okolo údajné udavačky z Lidic je pozoruhodným příkladem zpolitizování dějin. Česko se tak ve své historické politice nepříjemně přibližuje praxi známé z Polska či Maďarska.

Johana Kłusek
Úmyslně přehlížená válka. Osmdesát let od německo-polského konfliktu

Německo-polské boje v září 1939 v Evropě odstartovaly druhou světovou válku. Dodnes o nich však kolují mýty, které stvořila Goebbelsova propaganda. Nová kniha britského historika Rogera Moorhouse to chce napravit.

Ondřej Bělíček
Pandořina skříňka generála Vlasova. Proč se v debatách o konci války stále míjíme?

Do české politické diskuse opět zasahuje téma druhé světové války. Spor o sochu maršála Koněva vystřídaly aktivity řeporyjského starosty Novotného. Ani tento případ nepřispívá k vyrovnání se s rozporuplnou minulostí.

Jaromír Mrňka, Ondřej Crhák
Hygienicky vyčištěné dějiny

Češi si v roce 1946 zvolili stalinistickou KSČ v relativně svobodných volbách. Dnes si tento mindrák chceme opožděně kompenzovat bořením sochy generála osvoboditelské armády. 

Ondřej Slačálek
Jak Poláci (ne)zachraňovali Židy

Kniha Lov na Židy polsko-kanadského historika Jana Grabowského, pojednávající o polském antisemitismu za války, se dočkala českého vydání.

Veronika Pehe
Fotoreportáž: Demonstrace u sochy maršála Koněva

Nacionalisté a komunisté v pondělí odpoledne protestovali proti útokům na památník maršála Koněva.

psp, Petr Zewlakk Vrabec
Maršál Koněv: osvoboditel, zločinec, nebo nástroj propagandy?

Sprejerské útoky na Koněvův pomník se v posledních letech množí stejně jako hlasy volající po jeho odstranění. Co by nám likvidace připomínek maršála Koněva z veřejného prostoru přinesla?

David Pavlorek
Nesmrtelný pluk: akce podporovaná Ruskem se poprvé konala v Gruzii

Přinášíme unikátní fotoreportáž z gruzínských oslav vítězství nad fašismem, které vyústily ve střet dvou generačně odlišných světů.

Patrik Salát
Protektorát Čechy a Morava: To jsme nebyli my

Doba protektorátu se často chápe jako cizorodý úsek českých dějin. Přitom v lecčems navazovala na předchozí historická období a nemálo jejích znaků přetrvalo do dalších let.

Jakub Rákosník
Odvážní antifašisté v protektorátu Čechy a Morava

Vyšla unikátní kniha deníků o holokaustu a komunistickém odboji, kterou lze srovnat se slavnou Fučíkovou Reportáží psanou na oprátce.

Jaroslav Fiala
Jak Čechoslováci po Mnichovu zradili sami sebe

Trauma z Mnichovské dohody ani po osmdesáti letech nepřebolelo. Tehdejší události totiž stále vnímáme ahistoricky a nedospěle.

Jan Hamerský
Derniéra Karly Šlechtové

Andrej Babiš dal ministryni obrany Karle Šlechtové na srozuměnou, že s ní ve své příští vládě nepočítá. Jaký však je její skutečný přínos pro obranu ČR?

Jan Hamerský
Pirátský Den vítězství

Piráti oslavili Den vítězství na ruské ambasádě a opovážili se tvrdit, že Češi v roce 1946 volili KSČ dobrovolně. Jako zradu to vnímá především liberální pravice.

Jan Hamerský
Jak se násilí stalo v Evropě normou

Mezi vypuknutím první světové války a koncem druhé světové války v Evropě probíhal nemilosrdný boj o podobu nového společenského pořádku. Ukazuje to kniha Oheň a krev Enza Traversa.

Ondřej Bělíček
Nebezpečí přílišného vzpomínání

Jaké funkce plní únor 1948 v české historii? Zdá se, že způsoby, jakými je obvykle připomínán, příliš prospěchu současné společnosti nepřináší.

Jakub Rákosník
Historikové a kauza Tomio

Okamurovo zpochybňování romského holocaustu vyvolalo vlnu oprávněné kritiky. Jenže podobně relativizující názory sdílí i řada českých konzervativních historiků a politiků

Jiří Smlsal
Auschwitz nebyl koncentrační tábor

Tomio Okamura se snaží falešnými paralelami dokázat, že tábor v Letech u Písku nebyl táborem koncentračním. Bohužel tématu vůbec nerozumí.

Aletta Beck, Pavel Baloun
Dějiny zapomínají na hrdinky

Nová iniciativa připomíná Marii Schmolkovou, ženu, která zachránila tisíce lidí před holokaustem.

Anna Hájková, Martin Šmok
Dobré a špatné oběti druhé světové války

Každé jaro na české mediální scéně dochází k nechutným útokům na padlé z druhé světové války. O čem to vypovídá?

Michail Stavrev
Jejich vojsko a čaj s Hitlerem

Nakladatel Emerich Drtina by se měl přestat vykreslovat jako legitimně cynický podnikatel. Jeho inklinace k neonacismu je totiž zjevná.

Matěj Metelec
Během druhé světové války utíkali Evropané na Blízký východ

Jak vypadal život v uprchlických táborech pro Evropany prchající před druhou světovou válkou?

Evan Taparata, Kuang Keng Kuek Ser
Drogy v třetí říši: nadfeťák Hitler i Rommel na piku

Kniha Totální rauš německého spisovatele Norberta Ohlera odhaluje toxické kořeny nacistické diktatury.

Jan Bělíček
Sám proti všem: vzpomínky Josefa Serinka

Díky historikovi Janu Tesařovi se po letech můžeme seznámit s příběhem českého romského odbojáře. A také s historií českého nacionalismu.

Markus Pape