Čína | Deník Alarm

Čínský vliv v Gruzii se stupňuje. Zatím si toho nikdo nevšímá

Do země na rozhraní Evropy a Asie míří masivní čínské investice, včetně podílu na výstavbě hlubokomořského přístavu. Jaké geopolitické zájmy za tím stojí?

Aneta Lakomá
Stárnutí, nezaměstnanost a dluhy. Čínskou ekonomiku čeká zkouška ohněm

Očekávané oživení čínského hospodářství po pandemii se nekoná, země naopak čelí několika zásadním výzvám.

David Gardáš
Napětí v čínské společnosti roste, pandemická opatření však pravděpodobně zůstanou

Čína se od minulého týdne potýká s protesty. Proti čemu přesně Číňané demonstrují, jak se shromáždění liší od těch z uplynulých měsíců a jak moc se jich musí Komunistická strana Číny obávat?

Veronika Blablová
Zelený skok vpřed? Rozhovor o klimatické politice Číny

Jedním z nejdůležitějších článků globálního řetězu v řešení klimatické krize je Čína. V současnosti největší emitent skleníkových plynů. O její pozici ve světě i klimatické politice jsme hovořili s analytikem AMO Filipem Šebokem.

Martin Vrba
Mění Čína svůj přístup vůči ruské invazi na Ukrajinu?

Může se zdát, že Čína se začíná vyhraňovat vůči ruské invazi na Ukrajinu. Od počátku ale platí, že otevřená válka nikdy nebyla její preferencí. Nechce však, aby Rusko potupně prohrálo se Západem.

Richard Q. Turcsányi
Pokud Čínu nezastavíme, ujgurská kultura zmizí. Svět by si to měl uvědomit, říká právník, který uznal genocidu Ujgurů

Hovořili jsme s žalobcem v procesu se Slobodanem Miloševičem a předsedou Čínského a Ujgurského tribunálu sirem Geoffrey Nicem. Může někdo Čínu dostat před soud za genocidu Ujgurů? A jak mohou vytvořit nátlak běžní občané?

Ondřej Kaška
Letošní čínské sucho může být předzvěstí větší katastrofy

Letní vedra v Číně poukázala na dlouhodobé problémy s nedostatkem vody. Čínské sucho se může stát klimatickou katastrofou globálních rozměrů.

Tobiáš Lipold
Tibet jako klíč k domácím i mezinárodním ambicím Pekingu

Pro mocenské plány Pekingu je Tibet klíčový. Čína využívá tamní vodstvo a nerostné suroviny, ale i jeho strategickou polohu. Zásadní je také tibetský buddhismus.

David Gardáš
Proč Čína v osmdesátých letech nešla cestou šokové doktríny. Rozhovor s Isabellou M. Weber

Rozhovor s profesorkou ekonomie, odbornicí na Čínu a autorkou ceněné knihy o čínských reformách osmdesátých let, podle níž úspěch zemědělské reformy a obava z nestability zvrátily zavádění šokové doktríny.

Ondřej Bělíček
Proruská neutralita. Konflikt na Ukrajině odhaluje rozpolcenost čínských zájmů

Ruská invaze na Ukrajinu ukazuje, že Peking musí vyrovnávat protichůdné strategické zájmy.

David Gardáš
Proč bojkotovat Peking? Olympiády porušovaly lidská práva i v minulosti

Olympiáda v Číně v mnoha ohledech navazuje na tradici. Porušování lidských práv a destrukce životního prostředí nejsou pro Mezinárodní olympijský výbor nic nového.

Vojtěch Ondráček
Čína s Ruskem předkládají vlastní pojetí demokracie

Zatímco virtuální Summit pro demokracii skončil, snahy Číny a Ruska o předefinování demokracie zůstávají. Pomáhá jim v tom i polozapomenutý český politik.

David Gardáš
Čínský vir? Ne, americký! Čínská média šíří vlastní konspiraci

Výsledky vyhledávání odkazující k informacím o původu koronaviru na americké vojenské základně již týdny dominují nejvýznamnějším světovým vyhledávačům. Jejich šíření zajišťují čínská státní média.

Simona Fantová
Regulátor čínského internetu vyzval k boji proti „historickému nihilismu“

Hlavní regulátor čínského internetu vydal seznam „historicky nihilistických fám“, jež je třeba vymýtit. Skutečně kontroverzní témata na něm ale chybí.

Tobiáš Lipold
Poslední bitva vzplála: Čína nemilosrdně útočí na bitcoin

Čínská vláda si tvrdě došlápla na bitcoinovou infrastrukturu v zemi. Údajně kvůli nadměrné ekologické zátěži těžby bitcoinů. V pozadí jsou však plány na vytvoření státní digitální měny.

Martin Tremčinský
Nedokážeme nečinně přihlížet. S Alison Killing o hledání čínských detenčních táborů

Z nového čísla A2 zveřejňujeme rozhovor s letošní laureátkou Pulitzerovy ceny Alison Killing. Ocenění získala společně s Meghou Rajagopalan a Christem Buschekem za reportáže o tajných čínských detenčních táborech pro Ujgury.

Alžběta Medková
Pomalé, uklidňující vaření čínské youtuberky sledují miliony. Jde o nástroj propagandy?

Za pandemie na Dálném východě vyrostla nová globální hvězda. Pořad, který natáčí čínská youtuberka Li C’-čchi (Li Ziqi), je silně idylický. A podezřele ladí také s čínskou velmocenskou politikou.

Jan Hamerský
Čínský soud nařídil muži odškodnit bývalou manželku za roky domácí práce

Rozhodnutí čínského soudu rozvířilo debatu o hodnotě ženské domácí práce. Soud muži nařídil, aby své bývalé ženě zaplatil kompenzaci v hodnotě téměř 170 tisíc korun.

babs
Zakladatel Alibaby po kritice čínských bank naprosto zmizel z veřejného života

Zakladatel „čínského Amazonu“, společnosti Alibaba, Jack Ma už přes dva měsíce nevystoupil na veřejnosti. Spekuluje se o jeho osudu.

jnb
Čínská chřipka? Ne, spíš protičínský rasismus

Spojování nemoci s konkrétní zemí či regionem odporuje lidské slušnosti i doporučení Světové zdravotnické organizace – a kromě toho rozdmýchává rasistické vášně.

Ondřej Slačálek
Jak končí prohraná revoluce: z Hongkongu začínají odcházet lidé i firmy

Stejně jako byl Hongkong v době protestů v letech 2014 či 2019 laboratoří moderních revolucí, stává se teď ukázkovým příkladem toho, co nastane po jejich rozdrcení.

Matouš Hrdina
Jedna země, jeden systém. Hrozí Hongkongu definitivní konec autonomie?

Peking si brousí zuby na prolomení autonomie Hongkongu. Podaří se postup Číny zastavit, nebo se blíží obdoba potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu?

Matouš Hrdina
Úřady ve Wu-chanu oficiálně zakázaly pojídání všech divokých zvířat

Z epicentra pandemie koronaviru se má stát místo, kde je zakázáno volně žijící zvířata nejen konzumovat, ale i chovat a lovit.

lpf
Čínská nemocnice otevírá pro pacienty s koronavirem oddělení obsluhované pouze roboty

V čínském Wu-chanu otevřeli oddělení nemocnice, ve kterém o pacienty pečují výhradně roboti. Čína tak chce zabránit šíření nákazy virem COVID-19 mezi lékaře. 

dz
Čínské město veřejně ponižovalo obyvatele, kteří se objevili na veřejnosti v pyžamech

Představitelé lokální samosprávy pětimilionového města Su-čou zveřejnili fotky sedmi obyvatel, kteří se po městě pohybovali v nočním úboru. Nošení pyžama označili za „necivilizované chování“.

jnb
Staví Čína po světě skutečně „dluhové pasti“?

Čína se snaží po světě šířit svůj ekonomický vliv. Je ale její diplomacie dluhových pastí skutečným cílem, nebo zjednodušujícím narativem? A nepadá do pasti v některých případech právě sama Čína?

Richard Q. Turcsányi
Čína do konce roku zakáže plastové nákupní tašky a brčka 

Zákaz jednorázových obalů má přispět k řešení kritického problému s plastovým odpadem v Číně. Zákaz začne platit nejprve ve velkých městech. 

dz
Čína zavádí digitální soudy: odsoudí vás umělá inteligence, rozsudek přijde do aplikace

Aplikace WeChat od března loňského roku nabízí krom objednávky jídla či taxi také takzvané mobilní soudy. Dvě strany sporu v nich rozsuzuje avatar soudce.

lpf
Protesty v Hongkongu jsou laboratoří moderní revoluce 

V Hongkongu už tři měsíce zuří protesty proti omezování svobod autonomního města. Demonstrace zásadně mění způsob, jakým se díváme na fungování a perspektivy protestních hnutí po celém světě. 

Matouš Hrdina
Peking chystá represe. Ale Hongkong už je pro něj ztracený

Čína dál stupňuje napětí v Hongkongu. V atmosféře nesmiřitelných postojů a porušování slibů se město řítí vstříc tragédii.

Adam Ni