Čínská nemocnice otevírá pro pacienty s koronavirem oddělení obsluhované pouze roboty

V čínském Wu-chanu otevřeli oddělení nemocnice, ve kterém o pacienty pečují výhradně roboti. Čína tak chce zabránit šíření nákazy virem COVID-19 mezi lékaře. 

dz

V Číně začali k péči o pacienty používat roboty. Dvě stovky pacientů, kteří vykazují počáteční symptomy onemocnění virem COVID-19, už lékaři přesunuli do nového oddělení, které se nachází v sportovním centru přestavěném na nemocnici ve Wu-chanu – tedy ve městě, kde epidemie začala. Personál tvoří pouze roboti. Ti dodávají pacientům jídlo, pití a léky, zvládají i měřit pacientům teplotu a další tělesné funkce. Kromě toho také oddělení čistí a dezinfikují. Jde o šest různých typů robotů, někteří mají zcela humanoidní hlavu, paže a horní torzo, které je umístěno na širší podstavec s koly.

https://youtu.be/pzmEvDZNkGc

Roboti fungují na nejrychlejší 5G mobilní síti, díky čemuž mohou jejich pomocí lékaři vyšetřovat pacienty na dálku a snížit tak riziko vlastního nakažení virem. Vláda k tomuto kroku přistoupila poté, co se od poloviny prosince v provincii Chu-pej, kdy se zde koronavirus poprvé objevil, nakazilo už více než tři tisíce lékařů.

Projekt robotického oddělení wuchanské nemocnice vznikl jako spolupráce mezi úřady provincie Chu-pej a čínskou akademií věd. Dvanáct souprav robotů bylo nemocnici zdarma věnováno společností CloudMinds, která se věnuje vývoji umělé inteligence. První fotografie ukazují robota provádějícího personál v maskách a také pacienty v karanténě, kteří si roboty fotí svými mobily.

Čínští roboti nebojují s COVID-19 pouze v nemocnicích

Kromě pomoci doktorům budou roboti také sbírat použité přikrývky a vyhazovat infekční materiál. Jsou vybaveni nejnovější navigační technologií, takže se dokáží naprosto přesně pohybovat v prostoru a automaticky se vyhýbat překážkám.

Roboty zapojují do práce také další čínské nemocnice. Ve městě E-čou nasadili robotického kuchaře do nemocniční kuchyně. Údajně dokáže uvařit sto hrnců rýže za hodinu. Čína zapojuje moderní technologie do boje s koronavirem i mimo nemocnice – úřady například používají drony, které dezinfikují veřejná místa, doručují zdravotnický materiál a dokonce upozorňují veřejnost na to, aby lidé nosili masky. Kromě toho jsou využívány také termokamery, které identifikují potenciální pacienty se zvýšenou teplotou.

 

Čtěte dále