olympiáda | Deník Alarm

Olympijský sen je zároveň noční můra. Zdrcené ruské krasobruslařky nejsou jediné, kdo se zhroutil

Letošní olympiáda ukázala hned několik příběhů osobního pádu doslova v přímém přenosu. Syndrom vyhoření je v současném sportu rozšířený i mezi těmi nejlepšími.

Vojtěch Ondráček
Proč bojkotovat Peking? Olympiády porušovaly lidská práva i v minulosti

Olympiáda v Číně v mnoha ohledech navazuje na tradici. Porušování lidských práv a destrukce životního prostředí nejsou pro Mezinárodní olympijský výbor nic nového.

Vojtěch Ondráček
Pražské dělnické olympiády proti fašismu

Masové cvičení pro tisíce diváků máme v Česku a na Slovensku spojené se spartakiádami za komunismu. Podobné akce ale byly populární i před válkou.

Ondřej Bělíček
Sportovní výkonnost na zvracení

Přiznání nejlepší české biatlonistky Gabriely Koukalové ukazuje, jak vysoká je cena vrcholové sportovní výkonnosti.

Vojtěch Ondráček
Maďarské Hnutí Momentum slaví úspěch

Díky kampani proti pořádání olympiády v Budapešti oživila nová politická organizace opozici vůči Viktoru Orbánovi.

András Jámbor
Jak mluvit o olympioničkách bez zvrhlého zpátečnictví

Chcete se vyhnout faux-pas, když podáváte zprávy o sportovkyních? Pište o jejich sportovních výkonech. Nekomentujte jejich make-up, příliš malé šortky nebo rodinný stav.

Lindy West
Olympiádou k rovnosti?

Důvodem, proč Brazílie usilovala o pořádání olympijských her, byla snaha o symbolické zrovnoprávnění Jihu a Severu. Jak to vypadá dnes?

Jan Němec
Olympiáda doping potřebuje

Zákaz startu ruských atletů v Riu de Janeiro je především politickým aktem. Doping se netýká jen Rusů.

Vojtěch Ondráček
Zapomenutá historie Ženské olympiády

Olympijské hry v Riu de Janeiro začínají. Připomeňme si, jak těžce ženy bojovaly za to, aby se staly běžnou součástí této sportovní akce.

Jules Boykoff
Rozhovor s brazilskými fotbalovými aktivisty

Aktivisté bojují s policejní represí a pravicovou politikou v současné Brazílii. Ta bude po fotbalovém šampionátu příští rok hostit olympiádu.

Vojtěch Ondráček, Tereza Virtová
Příměří na Ukrajině: sen, nebo realita?

Situace na Ukrajině je ještě chaotičtější a zmatenější než dřív. Ministři zahraničí Německa, Francie a Polska se snažili zprostředkovat mezi prezidentem Janukovyčem a opozicí dohodu o příměří. Tu nejprve většina opozice schválila a vzápětí se za ni Vitalij Kličko na náměstí Majdan demonstrantům omlouval. Pro Catherine Ashtonovou, zodpovědnou za zahraniční politiku Evropské unie, jsou vyhovující […]

Dominik Presl
Fotogalerie: Proti Olympijskému parku na Letné

Několik desítek lidí včera protestovalo proti Olympijskému parku Soči-Letná v Praze. Do areálu stát investuje desítky milionů korun, přestože zde budou všechna sportoviště k dispozici pouhých sedmnáct dní. Zhruba půlhodinová demostrace se konala za plotem areálu nedaleko jednoho z vchodů. Protest se nesl v poklidném duchu a na závěr se účastníci rozloučili improvizovanou olympijskou hymnou. […]

Barbora Kleinhamplová
Olympijský byznys na Letné

Po světě se více či méně symbolicky protestuje proti zimním olympijským hrám v Soči kvůli porušování lidských práv v Rusku. V Praze zatím roste Olympijský park Soči–Letná, za který dají daňoví poplatníci minimálně čtyřicet milionů korun, tedy polovinu jeho celkové ceny. Mají na vybranou buď zahořkle nadávat, odevzdaně mávnout rukou, anebo si v lehkomyslném opojení užívat […]

klimes, Eva Plachá