ÚSTR | Deník Alarm

Hrdinové Ladislava Kudrny: Čechoslováci ve francouzské cizinecké legii, válečné zločiny a legitimita války v Indočíně

Na francouzskou válku v Indočíně není možné aplikovat černobílá studenoválečná schémata, jinak mohou vzniknout absurdní interpretace. Jednu takovou vytvořil ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna.

Pešta Mikuláš
Ústav pro studium Ladislava Kudrny

Soud zamítl žalobu Ladislava Kudrny a jeho náměstka na bývalé zaměstnance ÚSTRu. Odmítnutí Kudrnových totalitárních praktik je sympatickým dárkem k 17. listopadu.

Stanislav Biler
„Kudrna prohlubuje problémy ÚSTR. Situace je vážná,“ říká za Oddělení vzdělávání ÚSTR Václav Sixta

Rozhovor s historikem a zástupcem vedoucího Oddělení vzdělávání na Ústavu pro studium totalitních režimů Václavem Sixtou o tom, jak probíhal jejich spor se současným vedením a proč se celé oddělení rozhodlo rezignovat.

Ondřej Bělíček
Přes 150 historiků a historiček se vymezilo proti řízení Ústavu pro studium totalitních režimů

Historici a historičky v otevřeném dopise varují, že míra destabilizace, nezodpovědného hospodaření s veřejnými prostředky a autoritářského vedení ohrožuje práci instituce.

anr
„Stranická muzea za komunismu ukazují, jak může být historické vyprávění manipulativní,“ říkají autoři knihy z ÚSTR

Rozhovor s autory knihy 13 objektů z (ne)šťastného muzea, která reflektuje sbírku objektů stranických muzeí z doby komunistického režimu. Vedení ÚSTR se pokusilo vydání knihy cenzurovat.

Ondřej Bělíček
Kudrnův ústav pro simulaci totalitního myšlení

Když už to vypadalo, že je Ústav pro studium totalitních režimů fungující institucí, nastoupil do jejího čela Ladislav Kudrna.

Stanislav Biler
Čistky ředitele Kudrny vedou zpět k „Ústavu paměti národa“

Vedení ÚSTR tvrdí, že se rozsáhlými personálními změnami snaží instituci navrátit jejímu původnímu poslání. To samo je ale dvojznačné. Čistky nového vedení jdou navíc proti svobodnému bádání a směřují k maďarským a polským vzorům politizovaného výkladu minulosti.

Ondřej Slačálek
Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů rezignovala na protest proti novému řediteli

Poradní orgán se domnívá, že se nový ředitel ústavu Ladislav Kudrna dopustil plagiátorství. Nesouhlasí ani s budoucím směřováním instituce pod jeho vedením.

krs
Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů čelí obvinění z plagiátorství

Podle vědecké rady i vedení ústavu se Ladislav Kudrna dopustil pochybení vůči vědecké etice. Kudrna zvažuje právní kroky. Nastoupit do funkce má 1. května.

anr
ÚSTR nemůže být náboženská komunita

S německým historikem Thomasem Lindenbergerem jsme mluvili o vyjednávání za komunismu, kritice teorie totalitarismu a Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jaroslav Fiala
To my ne, to režim

Dějiny jsou složitější, než jsme si mysleli. Plně to ukazují výroky historičky Muriel Blaive i jejich mediální ohlasy.

Jiří Smlsal, Monika Stachová
Boje o minulost

Česko zažívá další kolo vyhroceného sporu o tom, kdo a jak smí interpretovat minulost. O výklad dějin se ale bojuje po celém světě.

Veronika Pehe
ÚSTR: Od totalitarismu ke komplexitě minulého režimu

U příležitosti deseti let činnosti Ústavu pro studium totalitních režimů jsme hovořili s historičkou Muriel Blaive o jeho problémech, úspěších i budoucnosti.

Veronika Pehe
Podmíněné reflexy ÚSTRu

Publikace Reflexe undergroundu ztělesňuje všechny obavy o smyslu Ústavu pro studium totalitních režimů.

Matěj Metelec
Totalita, přátelství a komické závěry historiků

Zveřejňujeme reakci na text věnovaný skautskému projektu Zkušenost totality.

Viktor Portel, michalspina
Pečeme s Čuňasem

Recept dramatika a hudebníka S.d.Ch. na senátní trafiku pro bývalého disidenta Františka „Čuňase“ Stárka.

S.d.Ch.
Snídanička v BIS a vobídek v ÚSTRu

Pravá levičácká mikrohra.

S.d.Ch.
Vědecký anarchismus

Ve svém článku Vědecký antikomunismus se Ondřej Slačálek snad ani nesnaží předstírat, že kriticky reaguje na periodikum Securitas Imperii, které vydává ÚSTR. Vyrovnává si účty s Janem Cholínským za údajnou denunciaci Michala Pullmanna, k tomu semele komunistickou poslankyni Semelovou, banderovce, ruskou invazi na Krym, teorii totalitarismu, a jelikož se mu takto načrtnutý prostor jeví jako málo koherentní, „kriticky“ […]

klimes, Petr Placák
Antikomunismus neskončil, antikomunismus trvá…

Tak nám prý skončil antikomunismus. „Kyvadlo dějin se pohnulo“, ba podle některých se dokonce „změnil režim“. Pravice truchlí a pronáší různé temné věštby, levice nemá daleko k oslavám. Z hlediska politické a mediální moci přitom pravice příliš mnoho neztratila a levice téměř nic nezískala. Něco se jistě změnilo. Desetkrát, stokrát či tisíckrát proprané ideologické triky už nefungují […]

Ondřej Slačálek
Kujme pikle, pikle kujme, spekulujme, intrikujme…

Dění v Ústavu pro studium totalitních režimů je znovu hojně diskutováno. Na pořadu dne je volba nového ředitele. Ústavu rovněž bylo pozastaveno členství v Evropské platformě svědomí a paměti, neboť se prý zpronevěřil jejímu kodexu a zaměstnává bývalé funkcionáře totalitních politických struktur. Z povídaček o nástupu agentů, bezskrupulózních přisluhovačů zločinné a odsouzeníhodné komunistické strany do Ústavu […]

klamm, Jan Gruber
Nejsme lidový tribunál

S Michalem Uhlem, členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, jsme vedli rozhovor především o nadcházející volbě nového ředitele této kontroverzní instituce i o dalších okolnostech, které ji doprovázejí. Ačkoli konkrétní jména nebyla dosud oficiálně oznámena, na veřejnost již pronikla informace hovořící o pěti kandidátech. Dotkli jsme se i konfliktu Ústavu s Platformou evropské paměti a svědomí.

klamm, Jan Gruber