socialismus | Deník Alarm

„Každé politické zřízení mělo své důvody, proč podporovat výstavbu kulturních domů,“ říkají editorky knihy o kulturácích v Československu

Kniha Osvěta, kultura, zábava se zabývá historií kulturních domů. Mimo architekturu se zaměřuje i na přesahy do společenských témat.

Karel Veselý
Milovaný a nenáviděný Karel Prager. Jeho stavby suplují ve městě chybějící kulturní střed

Architekt Karel Prager by se 24. srpna dožil sta let. Je často označován jako nejproduktivnější český architekt 20. století, ale také jako tvůrce nejošklivějších staveb v Praze.

Sofie Gjuričová
Salvador Allende mezi mýty a realitou: Revoluce vzešlá z voleb

Před padesáti lety Pinochetův vojenský převrat v Chile násilně ukončil socialismus prezidenta Allendeho. Čeho chtěl dosáhnout a proč musel nakonec zemřít?

Klára Goldstein
Pětapadesát let od československého roku 1968: Potřebujeme si promluvit o demokratickém socialismu

Představy o „socialismu s lidskou tváří“ byly dlouho vysmívány jako iluze a debaty o „odcizení člověka“ skončily na skládce filosofického starého železa. Tváří v tvář současným krizím se potřebujeme vrátit k obojímu.

Ondřej Slačálek, Alena Morávková
Kronika orgasmu klame názvem: nabízí poučený pohled na československý socialismus

Kronika orgasmu, dokumentární série online platformy České televize dokazuje, že osobní je politické. V osmi krátkých dílech nás socioložka Kateřina Lišková provádí tematickými okruhy, které máme často tendenci vnímat jako cosi ryze osobního.

Jana Patočková
Svět bonů, pouliční směny a socialistického konzumu. Nová kniha odhaluje dějiny veksláctví

Historik Adam Havlík v knize Marky, bony, digitálky zkoumá dosud málo probádané téma stínové ekonomiky za socialismu a vysvětluje, proč tehdejší bezpečností složky nad nelegální směnou valut často přimhouřily oko.

Veronika Pehe
Východoněmecká „Ha-Neu“. Umělecké projekty socialistického internacionalismu

Murální výzdoba ve východoněmeckém městě Halle-Neustadt je příkladem socialistického internacionalismu v umělecké tvorbě. Co víme o podobných projektech v Československu? Přetiskujeme text z aktuálního čísla A2 věnovaného fenoménu sídlišť.

Jan Wollner
Levicovému disentu chybělo živější napojení na kontrakulturu, říká historička Andělová

Do dalšího dílu podcastu Kolaps tentokrát dorazila historička Kristina Andělová. Mluvili jsme s ní o tom, co byl československý levicový disent a proč se o něm mluví jen málokdy.

Obstál by zelený socialismus na Západě v konkurenci Číny a Ruska?

I nerůstová společnost by se musela vyrovnávat s tlakem jiných států a uspět v mezinárodní politice. Zvládla by to?

Prokop Hapala
Václav Havel věřil, že se obrozené levici podaří vrátit význam slovu socialismus

Václav Havel je dnes buď prázdnou ikonou polistopadové éry, nebo zloduchem vojenského atlantismu. Jeho skutečný odkaz je však mnohem komplikovanější a souvisí i se socialismem.

Michael Hauser
Před 150 lety vznikla Pařížská komuna. Co nám může říct o alternativních podobách budoucnosti?

Pařížská komuna byla ustavena zdola jako živelné zřízení. Aktivity komunardů přinesly celou řadu sociálních experimentů, které posunuly lidskou imaginaci.

Lizzie O’Shea
Britney Spears vyzvala z izolace ke spravedlivějšímu přerozdělování majetku

Americká popová zpěvačka Britney Spears vyjádřila podporu generální stávce a přerozdělení majetku v USA.

lpf
Michéovy Tajnosti levice udávají dobré důvody pro špatné kroky

Francouzský filosof Jean-Claude Michéa a jeho čeští vykladači nám místo antikapitalismu nabízejí antiliberalismus.

Ondřej Slačálek
Pet Shop Boys: socialismus se synthpopovou tváří

Veteráni britského synthpopu vydali novou desku a v květnu přijedou do Prahy. Proč by nás to mělo zajímat? Co si z jejich hudby dnes můžeme vzít?

Jiří Špičák
Československo na cestě od socialistického technokratismu k neoliberalismu

Dvě nové publikace českých historiků zkoumají expertní skupiny v době socialismu a poukazují na jejich významný podíl na porevoluční transformaci Československa.

Ondřej Bělíček
Výzva pro Corbynomiku

Labouristé přerozdělí moc a bohatství nejlépe tím, že vytvoří širokou záchrannou síť všeobecných základních služeb.

Paul Mason
Ukazuje nám Walmart, že centrální plánování funguje?

Leigh Phillips a Michal Rozworski v nové knize tvrdí, že centrální plánování funguje. Příkladem je podle nich kolos v srdci amerického kapitalismu – obchodní řetězec Walmart.

Matěj Schneider
Trápí vás sex? Může za to ekonomika, hlupáci!

Jestliže stojí váš sexuální a osobní život za starou bačkoru, vykašlete se na sex shopy, sexy prádlo a svépomocné příručky. Bojujte raději za sociálnější společnost.

Tereza Stejskalová
Jim Carrey: Musíme říct socialismu ano

Jim Carrey, jeden z nejznámějších komiků vůbec, vysvětloval v pořadu Billa Mahera, proč je načase, aby Američané konečně přijali demokratický socialismus.

onb, onb
Bílá Amerika především

Jaký byl původní význam proslulého amerického snu? A co má Trumpovo heslo America First společného s americkým rasistickým hnutím? 

Ondřej Bělíček
Čechům by se (zase) mělo zakázat jezdit na Západ

Není na čase nalít si čistého vína, zavřít hranice a zamezit občanům cestovat do zemí „socialistické EU“?

Pavel Šplíchal
Kapitalismus ženu nikdy neosvobodí

Pokračování rozhovoru se spisovatelkou Alenou Wagnerovou o šedesátých letech, ženských právech za socialismu a o neoliberalismu, který se lidem vplížil do duší. 

Apolena Rychlíková
Zrození „normalizace“ z ducha pražského jara

Českoslovenští reformátoři v dobré snaze o vybudování demokratického socialismu vytvořili technokratické základy, na nichž mohl vyrůst „normalizační“ režim.

Vítězslav Sommer
Kam se poděl humanismus?

Nosnou myšlenkou pražského jara byl humanismus a zájem o člověka. Po padesáti letech socialistické a kapitalistické normalizace jsme však humanismu na míle vzdáleni.

Jaroslav Fiala
Obavy z osmašedesátého

Motorem pražského jara, stejně jako souběžného obrodného procesu na Západě, bylo přesvědčení, že změna je možná. Stojí za to si je připomínat. 

Lukáš Rychetský
Obrácený stalinista Pavel Kohout

Apoštol antikomunismu, dramatik a spisovatel Pavel Kohout se dnes dožívá devadesáti let. Vždy se mu lépe dařila sebekritika než sebereflexe.

Jan Hamerský
George Orwell politický

Letos v červnu uplynulo sto patnáct let od narození George Orwella. Málokdo ví, že proslulý spisovatel bral velmi vážně socialistickou politiku.

David Smith
Charismatická socialistka míří do amerického Kongresu

Osmadvacetiletá členka Demokratických socialistů Alexandria Ocasio-Cortez je kousíček od historického úspěchu. Stane se nejmladší kongresmankou?

lpo, lpo
Sen o socialismu s lidskou tváří

Zrušením cenzury 26. června 1968 vyvrcholil v Československu obrodný proces. Zároveň se tento krok stal podnětem k násilnému potlačení reformních snah.

Jan Hamerský
Komunismus minulosti překáží komunismu budoucnosti

Přinášíme rozhovor s politickou teoretičkou a umělkyní Bini Adamczak, které vyšel český překlad jejího knižního debutu Komunismus (nejen) pro děti.

Jacob Blumenfeld