V okolí Rokytky probíhá boj nejen o zahrádkářskou kolonii, ale i o podobu čtvrti pro desetitisíce lidí.
Speciální díl podcastu Bulvár, nahrávaný živě v rámci festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou, se týkal dopravy. Hostil Žaloudka, Scheinherra, Lněničkovou a Polákovou.
V podcastu Bulvár jsme mluvili s aktivistickým kolektivem Jezevky, který na Ministerstvu pro místní rozvoj postavil dům z karet jako symbol české bytové politiky.
Hostem podcastu Bulvár byl Martin Bursík, vedoucí týmu autorů pražského klimatického plánu, který chce do roku 2030 snížit emise CO2 o 45 procent.
Hostkou Bulváru byla historička architektury a autorka knihy Chrámy peněz Jana Pavlová. Přehodnocuje v ní českou devadesátkovou bankovní architekturu a převypravuje velký příběh postmoderny.
S místopředsedkyní Klubu Za starou Prahu, historičkou a publicistkou o necitlivém bourání hodnotných budov, její knize Zbořeno i současné kauze železničního mostu.
Hostem Bulváru byl exprimátor a nový dopravní radní Zdeněk Hřib. Ohledně koalice ve vedení Prahy je optimistický i přes možnost, že bude v zastupitelstvu Spolu hlasovat s ANO.
Hostkou Bulváru byla končící radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová, za jejíhož působení začalo docházet k systémové proměně pražské sociální péče.
Petra Kolínská ze Zeleného kruhu upozorňuje na to, že návrh nového stavebního zákona vylučuje, aby se veřejnost mohla prostřednictvím spolků vyjadřovat ke stavbám, jež zasahují do životního prostředí.
Hostem podcastu Bulvár byla Kristýna Drápalová, nově zastupitelka za Prahu Sobě, která se už v minulém volebním období zabývala tím, jak Prahu zbavit nelegálních reklamních ploch.
Zelený zastupitel Prahy 3 v podcastu o rozvoji měst komentuje volební výsledek své strany, posun v Praze ve věci vyjednávání s developery i schopnosti koncepčně rekonstruovat veřejná prostranství.
Náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr mluví v dalším vydání Bulváru o tom, proč se za něj nedařilo jít radikálněji směrem udržitelné mobility.
Architektka a odbornice na aktivní dopravu ze spolku AutoMat Zuzana Poláková v prvním předvolebním vydání podcastu Bulvár hodnotila poslední čtyři roky v pražské dopravě.
Nový díl podcastu Bulvár představuje unikátní výstavu Praha 2050, v níž autoři Ondřej Dušek a Terezie Unzeitigová promýšlejí možnou budoucí podobu hlavního města.
Proč jsou sociální témata v architektuře důležitější než jiná a k čemu je participace ve vyloučených lokalitách?
Sídliště Invalidovna, které vzniklo v šedesátých letech jako experiment, patří k nejzajímavějším v Praze. Nové stavební projekty ho však mohou nevratně proměnit.
Hosty podcastu Bulvár byli Jana Rozmarová a Jan Vocel z pražského spolku Krásné Kobylisy, který aktivně zastupuje obyvatele Prahy 8 při vyjednávání o budoucnosti oceňovaného sídliště Ďáblice.
Hostem podcastu Bulvár byl zastupitel hlavního města Prahy Pavel Zelenka (Praha Sobě), podle kterého by město mělo v bytové krizi začít více a levně stavět.
Díl podcastu Bulvár s Jaroslavem Lormanem se zaměřil na situaci seniorů a seniorek, na které tvrdě dopadá nedostupnost bydlení i rychlé zdražování nájmů i energií.
Martin Ouředníček upozorňuje na rizika zahušťování Prahy. Metropolitní plán podle něj na část výzev nereaguje, protože jeho zpracovateli jsou hlavně architekti. Hledisko společenských věd v něm chybí.
Nový Bulvár je o plánované čtvrti na pražském Žižkově budící znepokojení zdejších stávajících obyvatel. Obávají se, že její parametry určuje hlavně zájem developerů a chybí jim zastání zastupitelů.
Hostem podcastu Bulvár byl Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu. Mluvili jsme o nově zavedených příspěvcích developerů.
Speciální podcast k projektu Města budoucnosti se zaměřuje na historii a proměnu dopravních uzlů, nevyužité brownfieldy i situaci kolem přesunutého brněnského nádraží.
Hostem podcastu Bulvár o olomoucké architektuře a bytové krizi byl historik a člen klubu Za krásnou Olomouc Rostislav Švácha, který ve středomoravském městě dříve dlouhodobě působil.
Hostkou dalšího dílu podcastu Bulvár je sociální peer pracovnice, členka kolektivu Jako doma a Aslido, aktivistka a podporovatelka žen v sociální tísni Zuzana Kříčková.
Hostem speciálního vydání podcastu Bulvár, který je součástí projektu Města budoucnosti, zaměřeného na nové čtvrti v českých městech, je sociální geograf Ondřej Slach.
Sociální pracovník a zakládající člen Platformy pro sociální bydlení Jan Milota vysvětluje, jak v Brně pokračuje program ukončování bezdomovectví i gentrifikace vyloučené oblasti Cejl.
Ekonom a sociální geograf Jan Malý Blažek působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V Bulváru vysvětluje, že participativní bydlení, v současné krizi obzvlášť atraktivní, spočívá v hledání dohody.
Festival platformy Za Prahu udržitelnou a sousedskou vyvrcholil debatou o plánované čtvrti v oblasti žižkovského nákladového nádraží, která vzbuzuje obavy místních obyvatel.
V podcastu Bulvár se s historičkou architektury Lenkou Kužvartovou a architektem Alanem Hacklem, autory publikace Divočina, peníze, beton, věnujeme rozvoji Rohanu a problémům územního plánování v Česku.