„Ministerstvo kultury by se mělo za železniční most postavit, je to kulturní památka,“ říká Kateřina Bečková

S místopředsedkyní Klubu Za starou Prahu, historičkou a publicistkou o necitlivém bourání hodnotných budov, její knize Zbořeno i současné kauze železničního mostu.

Apolena Rychlíková

Historička, spisovatelka a kurátorka Kateřina Bečková se tématu památkové péče a ochrany hodnotných budov věnuje dlouhodobě. V letech 2000–2021 byla také předsedkyní Klubu Za starou Prahu. Činnost tohoto spolku se věnuje upozorňování na necitlivé zacházení s architektonickými kulturními památkami v Praze a na neadekvátní urbanistické zásahy v hlavním městě.

V roce 2021 Bečková v nakladatelství Paseka vydala knihu Zbořeno – zaniklé pražské stavby, v níž mapuje desítky hodnotných budov, které byly zbořeny po roce 1989. Patří mezi ně třeba Hotel Praha nebo rohový dům ve vrchní polovině Václavského náměstí.

S Kateřinou Bečkovou o systému posuzování „hodnotnosti“ budov v Praze, funkci, roli a proměně památkové péče, o zničených budovách, potřebné výměně generací i stávající situaci kolem kulturní památky smíchovského železničního mostu v Praze.

Čtěte dále