mýtus | Deník Alarm

Masarykův mýtus a osobní kult: proč vznikl, jak fungoval a potřebujeme ho i po sto letech?

Historik Ivan Šedivý se ve své nové knize s názvem TGM. K mytologii první republiky zamýšlí nad vznikem, fungováním a postupným oslabováním kolektivně sdíleného pozitivního obrazu prvního československého prezidenta.

Bohumil Melichar
Mýtus Daniel Landa. Blanický rytíř se spasitelským syndromem

Projekty populárního zpěváka využívají mýtů české historie a fanouškům dávají možnost cítit se jako mytičtí bojovníci. Neměli bychom však přehlížet, že Daniel Landa pracuje s již existujícími problémy a traumaty.

Štěpán Šanda
O dotěrnosti mytických příběhů v době tvrdých dat

Kdekdo dnes tvrdí, že humanitní vzdělání a mytické příběhy jsou protipólem praktického života. Jenže opak je pravdou. Ukazuje se to mimo jiné i na českém porevolučním vývoji.

Peter Chvojka
V Naganu se zrodil český národ

Přesně před dvaceti roky vyhráli čeští hokejisté olympijské zlato v japonském Naganu. Vznikl největší mýtus novodobé české historie.

Vojtěch Ondráček
Deset izraelských mýtů podle Ilana Pappého

Nová kniha významného historika na konkrétních příkladech vyvrací rozšířené představy o demokratickém charakteru Izraele.

Zdeněk Jehlička
Staré dobré časy mateřství?

Odvolávat se na staré dobré časy obvykle nefunguje. Problémem zlatých časů je, že nikdy neexistovaly. A to ani v případě mateřství.

Lucie Jarkovská
Zlatý úsvit a antičtí klasikové

Neonacisté vždy zneužívali historii podle potřeb svého světonázoru. S tím je nutné skoncovat.

Konstantinos Poulis
Sen o hodném miliardáři skončil

Přestože se nás Andrej Babiš snaží přesvědčit, že má nad kauzou Čapí hnízdo naprostou kontrolu, jeho politický vliv možná spěje ke konci.

Jan Bělíček
Hokejový bůh válí i po čtyřicítce. A nejde ho nemilovat

Jaromír Jágr zdolal další z hokejových rekordů – překonal v historických tabulkách Bretta Hulla. Jaké je jeho postavení v české historii?

Vojtěch Ondráček
17. listopad: zhroucení postkomunismu

Polistopadový systém se nám rozkládá před očima. Vedeme zápas o další směřování Česka.

Jaroslav Fiala, Pavel Šplíchal
Ohlušující ticho obezřetných elit

Humanitní vědci by si měli najít cestu k veřejnosti a čelit protiimigrantským náladám.

Jan Randák, Ondřej Táborský
Bez husitů by Hus nebyl

Filmové zpracování příběhu Jana Husa zamlčuje podstatné okolnosti jeho života, aby ho přiblížilo dnešnímu ateistickému Česku.

Milena Bartlová
Deregulace aneb poslední velké vyprávění

Česká zahraniční politika se potýká s deregulací. Ta hraje magickou roli nástroje, který má dovést svět k absolutní svobodě a konečnému míru, ale přitom si zahrává s válkou a chrání především zájmy mocných.

Jan Keller
Estébácký konfident Pavel Wonka?

Kdo byl Pavel Wonka? Disident, oběť, anebo spolupracovník StB? Zdá se, že všechno dohromady. Mohl se zasloužit o tento stát?

Jaroslav Fiala, Jan Dienstbier, Jan Dienstbier
Panteon popových hvězd má zavřeno

V letošním roce poprvé žádný z interpretů neprodá přes milion kopií své nahrávky. Hudební průmysl, tak jak jsme ho znali, už neexistuje.

Karel Veselý
Chomsky v zemi pomazánkového másla

Noam Chomsky neříkal při své návštěvě v Česku nic jiného, než co říká a píše už řadu let. Díky tomu, že do Olomouce a Prahy přijel osobně, se ale stal katalyzátorem našeho vlastního vnitřního sporu. Věřím, že je právě s tímto stavem věcí spokojen. Jak s vyhnisaným ložiskem českého myšlení o společnosti naložíme, je už […]

Milena Bartlová
Gastronomie krize: Chybějící mýtus

Alternativy začínají u stolu s jídlem a končí sociálními změnami. Série víkendových gastronomických článků je založena na myšlence, že jídlo není pouze jednou z nejdůležitějších lidských potřeb, ale také politickým nástrojem.   Produkce i samotná konzumace potravin bývala prakticky ve všech kulturách a u všech etnických skupin spojena s něčím, co bychom mohli nazvat mýtem. […]

Tomáš Uhnák
Tři mýty o ruském plynu

V souvislosti s událostmi na Ukrajině znovu vyvstávají spekulace o možných dopadech úplného přerušení přísunu zemního plynu takzvanou východní cestou. Zemní plyn, jehož dodávky je z důvodů náročné přepravy i uskladnění obtížné nahradit, představuje v evropských podmínkách nejzpolitizovanější energetickou komoditu. Stavba plynovodů Nord Stream a South Stream je tak, typicky, vnímána jako primárně politicky motivovaná. Cílem těchto projektů má […]

klimes, Petr Ocelík, Jan Osička
Mýty a lži o Johnu F. Kennedym

Před padesáti lety, 22. listopadu 1963, byl spáchán atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Vražda spustila řadu divokých teorií a zároveň se vytvořil mýtus, jakých v moderních dějinách není mnoho. Gloriola mučedníka zapustila v myslích lidí pevné kořeny a zásadním způsobem změnila vnímání několika významných historických událostí. Dallaský atentát se stal jakýmsi okultním symbolem jak liberálů, […]

Daniel Veselý