exekuce | Deník Alarm

Začíná Milostivé léto 2022, šance na oddlužení, tentokrát s jednou novinkou

Začíná druhé kolo Milostivého léta, tedy možnost oddlužit se u veřejných institucí. Oproti minulému roku se lze oddlužit jednorázovým poplatkem, pokud je exekuce vedena pouze kvůli penále na zdravotním pojištění.

Saša Uhlová
Galerie hlavního města Prahy si nechce půjčit Kinterovo dílo ze sbírky exekutora Runtáka

Součástí chystané výstavy Heroin Crystal v domě U Kamenného zvonu měla být i instalace Plumbař od Kryštofa Kintery. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy se však rozhodla návrh smlouvy o výpůjčce stáhnout.

taz
Počet nově zahájených exekučních řízení loni vzrostl

V roce 2021 počet exekucí oproti předchozímu roku stoupl. Odborníci varují před důsledky energetické krize a inflace, které mohou situaci ještě výrazně zhoršit.

red
„Zájem o Milostivé léto neustále roste, volá nám i dvě stě lidí denně,“ říká dluhový expert Daniel Hůle

Tříměsíční akce Milostivé léto dává lidem možnost zbavit se dluhů u veřejnoprávních institucí. Tyto dluhy kvůli úrokům a penále totiž často rostou do nesplatitelných částek. Jak mají dlužníci postupovat a kdo projekt blokuje?

Apolena Rychlíková
Senát projedná novelu zákona o hmotné nouzi, která umožňuje exekuci dávek

Ve středu budou senátoři hlasovat o novele zákona, která umožní exekuovat dávky v hmotné nouzi. V ústavněprávním výboru podpořili novelu senátoři za STAN.

Saša Uhlová
Exekutor Luhan byl nakonec soudem donucen vrátit Klinice odměnu, kterou si naúčtoval

Skončila právní bitva o odměnu exekutorovi, který vyklízel Kliniku. Původně si naúčtoval 290 400 korun, soud mu ale nakonec přiznal 24 200 korun. Zbytek musel vrátit.

Saša Uhlová
Jsou horší přemnožené nutrie, nebo exekutoři? Uvidíme

Přemnožené nutrie se dostaly na titulní stránky předních českých deníků. Naši pozornost by si ale zasloužilo spíš přemnožení exekutorů, které trvá už dvě desítky let. Sledujte další díl Všichni tady umřeme.

Stanislav Biler
Současný systém exekucí je nastavený tak, že právo dopadá mnohem víc na ty slabé

S plzeňským exekutorem a bývalým šéfem Exekutorské komory Jiřím Proškem nejen o propojenosti soudních exekutorů s věřiteli a úskalích exekutorské práce, ale i o pocitu nespravedlnosti z dnešního systému.

Saša Uhlová
Nová analýza mapuje, jak český stát uvrhl statisíce lidí do nesplatitelných exekucí

Proč je v Česku stále čtyři a půl milionu exekucí? Nová analýza Centra pro společenské otázky – SPOT mapuje dvacet let byznysu s dluhy. Následky právní džungle devadesátých let mohou poslanci vyřešit ještě dnes.

red
Exekutor porušil právo na spravedlivý proces a musí vrátit peníze. Klinika vyhrála další soud

Exekutor Ivo Luhan si podle nálezu Ústavního soudu vzal peníze od členky kolektivu komunitního centra Klinika protiprávně.

psp
Dluhy jsou naše budoucnost. Doslova!

Žijeme v přesvědčení, že dluhy si lidé vytvářejí sami svou nezodpovědností a finanční negramotností. Ve skutečnosti na nich stojí celá naše ekonomika. Tím škodlivější je role soukromých exekutorů.

Martin Tremčinský
Podle dat z Rejstříku zahájených exekucí jsou největšími věřiteli dětí veřejné instituce

Společnost Tady a teď analyzovala data Rejstříku zahájených exekucí v Plzeňském kraji. Ukázalo se, že nejvíce děti dluží obcím a institucím, které jsou s obcemi spojeny.

red
Ve sněmovně prošel návrh na chráněný účet. Dlužníci se ho ale budou bát využívat

Poslanecký návrh na chráněný účet vytvořil paskvil, kdy bude dlužník závislý na benevolenci a rychlé práci exekutora – což není něco, na co se v Česku dá dvakrát spoléhat.

Saša Uhlová
Novela exekučního řádu ukáže, zda je v hnutí ANO silnější Babiš, nebo Faltýnek

Nadcházející krize výrazně zvýší počet exekucí. Současný exekuční řád ale neumožňuje dlužníkům situaci efektivně řešit. O novele by se mělo jednat ve sněmovně.

suh
Zkrocení velkých exekutorů bagatelní teritorialitou? Lepší něco než nic

Návrh poslance Patrika Nachera na takzvanou bagatelní teritorialitu není dokonalý, ale jeho přijetí by výrazně zlepšilo situaci většiny dlužníků. 

Saša Uhlová
Šéf exekutorského úřadu Runták otevřel v Olomouci galerii. Studenti umění protestují

„Není v pořádku, když se umění podporuje z peněz, které pocházejí z obchodu s chudobou,“ vysvětluje jedna z protestujících, co se jí nelíbí na iniciativě Roberta Runtáka.

Táňa Zabloudilová
Jak si Vladimír Dlouhý a spol. vymysleli vlastní analýzu, aby se podnikatelům lépe žilo

Kdybychom neměli Českou hospodářskou komoru, museli bychom si ji vymyslet. Stejně jako si ona vymyslela výzkum, který řeší exekuce na příkladě tří vesnic. Jejich „analýzu“ ale neberou vážně ani sami exekutoři.

Apolena Rychlíková
Kdo zastaví výrobce exekucí? Profi Credit stále půjčuje v rozporu s dobrými mravy

Nebankovní společnost Profi Credit jedná při poskytování úvěrů nemravně. Její činnost přitom dozoruje Česká národní banka.  

Saša Uhlová
Bravo, jen tak dál, Andreji 

Návrh poslance Patrika Nachera zvýšit částku, která zůstává lidem v exekuci, podpořil v „Čau lidi“ i premiér Andrej Babiš.

Saša Uhlová
České děti dohnaly evropské živnostníky

Sněmovna schválila dětským dlužníkům možnost oddlužit se do tří let bez ohledu na výši splaceného dluhu. České děti se tak dočkaly naděje na život bez dluhů, ne však spravedlnosti.

Saša Uhlová
Dokud se nevyřeší bydlení a exekuce, nebudeme se mít dobře

Dva základní problémy současné sociální politiky přetrvávají. Dokud s nimi vláda a parlament něco neudělají, nemá smysl ztrácet čas jinými tématy.

Saša Uhlová
Nezodpovědné dětské dluhy

Kritici novely občanského zákoníku, která má zamezit dětským dluhům, nezodpovědně hazardují s budoucností dětí z chudých rodin.

Saša Uhlová
Už nebudu ta hodná holka

Teze Jana Farského, že pomoc lidem v exekucích je odpovědná, a tudíž zákonitě pravicová, nešťastně ilustruje bolesti naší země za posledních třicet let.

Saša Uhlová
Šmejdi přešli od hrnců k lidem v exekuci

Mapa osobních bankrotů, dluhová helplinka a mapa dluhových poraden reagují na novelu insolvenčního zákona i na podvodníky, kteří zneužívají dlužníky v exekuci.

Saša Uhlová
Klinika, právo a solidarita

Příběh Kliniky a exekuce ve výši 1 639 835 korun ukážou, jak moc se můžeme spolehnout na to, že naší zbraní je solidarita.

Saša Uhlová
Ohroženi svobodou

Přinášíme druhý díl reportáže o situaci českých vězňů – tentokrát po propuštění z výkonu trestu.

Barbora Janauerová
Volný trh krizi bydlení nevyřeší

Rozhovor s ředitelem organizace R-Mosty Jakubem Čihákem o absenci politiky bydlení, starostech lidí na okraji i o tom, co se sociální situací lidí udělá další ekonomická krize.

Apolena Rychlíková
Novela insolvenčního zákona poškozuje dlužníky, věřitele i celou společnost

Poslanecká sněmovna neschválila senátní verzi insolvenčního zákona a přijala vlastní návrh. Přijde-li další ekonomická krize, projeví se její nedostatky v plné síle.

Saša Uhlová
Poslanci zamítli vstřícnější podobu oddlužení

Poslanecká sněmovna zamítla senátní návrh insolvenčního zákona a přijala sněmovní verzi.

Saša Uhlová
Podpoří Poslanecká sněmovna lepší a spravedlivější oddlužení?

Zeptali jsme se několika poslanců a poslankyň, jak budou v úterý 22. ledna hlasovat o Senátem upravené novele insolvenčního zákona.

anr, Saša Uhlová