budoucnost | Deník Alarm

Ideový kongres ODS: jeden krok doprava, dva dozadu

Po porušení všech předvolebních slibů se ODS přemístila na ideovou konferenci, kde se členové a několik málo členek vzájemně ujistili, že jsou nejlepší pravicovou stranou široko daleko.

Stanislav Biler
Česko 2050: jak bude vypadat svět adaptovaný na klimatický rozvrat?

Klimatické scénáře pro 21. století vycházejí z modelování vývoje teplot v závislosti na odhadované míře (ne)snižování emisí. Jak ale budou vypadat politické, ekonomické a sociální dopady klimatického rozvratu?

vrba1
Hluboká adaptace. Mapa pro navigaci v rozbouřených vodách klimatické tragédie

V rámci Klimatického týdne vám přinášíme první český překlad kultovního klimatického eseje Hluboká adaptace britského vědce Jema Bendella.

Jem Bendell
Summit G20: „Od Říma po Glasgow, vy jste ten problém,“ rezonuje davem

Důvody k protestu proti římskému summitu G20 se různily. Slyšet byli klimatičtí aktivisté a antiglobalisté, ale i hlasy za lepší pracovní podmínky nebo svobodu Palestiny. Rezonovalo hlavně jedno slovo – solidarietà.

Magdalena Dušková
Jak ven z energetické krize? Na uhlí a plyn zapomeňme, budoucnost je v obnovitelných zdrojích

Jedním z hlavním globálních témat je strmý nárůst cen energií. Ten souvisí s mnoha faktory – nestabilním polárním vortexem, nákupy Číny a Jižní Koreje i s růstem cen za emisní povolenky. 

Milan Smrž
Jak vypadá budoucnost Česka podle Babiše? Havlíčkův plán národního úpadku

Chcete vědět, jakou budoucnost Česku přichystalo duo Andrej Babiš a Karel Havlíček? Vezměte si radši lexaurin, protože se společně podíváme do bezedné propasti beznaděje.

Stanislav Biler
Kapitál a ideologie: rozhovor s Thomasem Pikettym

Autor knihy Kapitál v 21. století a profesor École d’économie de Paris v rozhovoru vysvětluje, jak majetek a moc ve společnosti rozdělit rovnoměrněji a spravedlivěji.

Robin Wilson
Před 150 lety vznikla Pařížská komuna. Co nám může říct o alternativních podobách budoucnosti?

Pařížská komuna byla ustavena zdola jako živelné zřízení. Aktivity komunardů přinesly celou řadu sociálních experimentů, které posunuly lidskou imaginaci.

Lizzie O’Shea
Poučení z krizového vývoje. Místo Německa jsme dohnali „třetí svět“

Pandemie ukázala, že jedinou skupinou, na jejíž zájmy vláda skutečně bere ohled, jsou průmyslníci. Vzdělávání nebo zdravotnictví jsou až daleko za nimi.

Stanislav Biler
Tvůj Stalin se mnou nesouvisí

Přetiskujeme úvodní kapitolu knihy Budoucnost, kterou vydalo nakladatelství IDEA. Naše redaktorka Apolena Rychlíková v něm vykresluje důvody vzniku knihy a vlastní postoj k minulosti i současnosti.

Apolena Rychlíková
Budoucnost rodiny: Putování Pepy

Přinášíme audioukázku jedné kapitoly z nedávno vydané knihy Budoucnost od nakladatelství IDEA, která je prvním sborníkem „nové české levice“.

RFK
Malí a velcí. Relativní soběstačnost jako cesta z krize

Současná realita vytváří celou řadu způsobů, jak před námi zakrývat skutečný stav věcí. Musíme promyslet, jak se proti nim bránit.

Ladislav Šerý
Automatizace bez socialismu je větší hrozba než klimatická krize

Automatizace fyzické práce za průmyslové revoluce byla podnětem vzniku socialismu. Po další vlně automatizace už nás elity nemusí potřebovat. Dokáže dnešní levice přijít s řešením?

Prokop Hapala
Bez solidarity není imunity. 11 bodů ke koronavirové krizi

Zveřejňujeme prohlášení apelující na českou vládu, aby přijala opatření, která české společnosti umožní lépe zvládat budoucí krize. Mezi prvními signatáři najdeme Vladimíra Špidlu, Jana Tesaře nebo Annu Šabatovou.

red
Slavoj Žižek: Dohlížet a trestat? Ano, prosím!

Ve světle současné pandemie se ukazuje, že samotný lidský duch se svými výtvory se chová jako virus. Parazituje na lidském organismu, využívá ho ke svému množení a hrozí mu jeho úplným zničením.

Slavoj Žižek
Epidemie COVID-19 odhaluje trojí krizi kapitalismu

Pandemie, hospodářský propad a klimatická krize – to jsou tři velké výzvy, které lze řešit jen s podporou států. Koronavirus může znamenat i příležitost opravit nefungující systém.

Mariana Mazzucato
Pokud má vyhrát ochrana životů nad ochranou ekonomiky, je potřeba dobře komunikovaná vize

Začínají se objevovat hlasy, že v souvislosti s pandemií koronaviru bude nutné vážit, co je víc: ekonomika, nebo záchrana životů. Aby společnost krizi přečkala, bude nutné je upozadit.

Pavel Houdek
Anketa: Jakých dopadů pandemie koronaviru se obáváte?

Zeptali jsme se našich spolupracovníků a spolupracovnic, jaké jsou podle nich očekávané dopady pandemie viru COVID-19 na ekonomiku, migrační politiku, společnost nebo mezilidskou důvěru.

red
Otevřené hranice 2050. Jak bude vypadat svět bez detenčních táborů?

Americký filosof ve svém utopickém textu ukazuje, jak by mohl vypadat svět bez pohraničních stráží a detenčních center, v němž má každý právo svobodně si volit bydliště kdekoli ve světě.

Sager Alex
Manchesterská revoluce: moje město v roce 2080

Známý britský autor Paul Mason si představuje, jak by jeho rodný Manchester mohl vypadat v postkapitalistické éře. A píše i o tom, jak se do nové éry dostat.

Paul Mason
Adaptace to nevyřeší aneb Sucho v Česku v době klimatické krize

Z nového čísla Ádvojky publikujeme text o budoucích dopadech sucha na život v Česku. Je potřeba si uvědomit, že příčinou problému je globální oteplování, a koordinovaně usilovat o jeho zpomalení.

Markéta Zandlová
Bez radikální změny přestane v roce 2050 lidská civilizace existovat

Jestli nedojde k mobilizaci jako za druhé světové války, civilizace přestane v roce 2050 existovat. To tvrdí studie bývalého australského výkonného ředitele pro fosilní paliva.

lpf
Za živočichy, řeky a lesy musíme mluvit všichni

Zveřejňujeme projev profesorky Mileny Bartlové, který zazněl na nedělním Pochodu za budoucnost dětí.

Milena Bartlová
Rozumná politika šílenství v mezích zákona

V rámci zachování zdravého rozumu hodlají čeští politici obětovat přírodu, budoucnost i osudy vlastních dětí. Hlavně si nezadat s idealismem odtrženým od reality.

Stanislav Biler
Thomas Piketty: Potřebujeme novou reformu EU

Zveřejňujeme manifest skupiny francouzských ekonomů a právníků v čele s Thomasem Pikettym, volající po novém sociálním modelu a snižování nerovností v zemích Evropské unie.

red
Naše země nevzkvétá. A můžeme si za to sami

Přinášíme projev naší redaktorky Apoleny Rychlíkové z demonstrace na Staroměstském náměstí během akce Milion chvilek pro demokracii.

Apolena Rychlíková
Co dělat (do zániku světa)?

Představu, jak se nás dotkne globální klimatická změna, dosud vytěsňujeme. Změna, kterou musíme vykonat, ale není jen technologická. Je především společenská.

Milan Smrž
Sudety: možnosti tu jsou

Oblast uhelných dolů na severozápadě Čech hledá svoji identitu i budoucnost. Klíčovou roli v tom může hrát tvořivost a umění.

Mirek Koranda
Black Mirror: míň budoucnosti, víc verneovek

Kultovní seriál ve čtvrté sérii zapomíná na kritiku technologií a občas přijímá dokonce estetiku šestákové sci-fi.

Jan Bělíček
Blade Runner 2049: nepříjemně blízká budoucnost

Pokračování filmu Blade Runner v dystopické budoucnosti vyostřuje hrozby současnosti.

Noemi Purkrábková, Jiří Sirůček