Michaela Peštová je publicistka. Na Alarm píše o současné populární hudbě, přispívá také do magazínů Vogue, Full Moon nebo na Aktuálně.cz. Od srpna 2022 spolupřipravuje hudební podcast Soundsystém.

Nora Třísková je publicistka. Píše o současné populární hudbě, přispívá do A2, Full Moonu nebo Aktuálně.cz. Od ledna 2023 spolupřipravuje hudební podcast Soundsystém.


Karel Veselý je kulturní publicista a spisovatel. V Alarmu působí od září 2023, píše o hudbě, seriálech, filmu a dalších tématech spojených s popkulturou. Spolu s Michaelou Peštovou a Norou Třískovou vytváří podcast Soundsystem. [email protected]

Poslední epizoda
Beyoncé je šprtka a Berlin Manson přijímají svoje východoevropanství. Soundsystém pátrá po tom, proč se vrací country

Soundsystém #26 poslouchá novou desku Berlin Manson, kteří na Poor But Sexy umí být osobní i političtí. Co má country společné s tiktokovým trendem cottagecore?

Karel Veselý, Nora Třísková, Michaela Peštová
Trapový beat je zhmotněním naší neschopnosti existovat v klidu na internetu. Kim Gordon a experimentální rap

Březnový Soundsystém se rozplývá nad novými deskami Kim Gordon a Moor Mother, které si vypůjčují formát současného rapu a vrací ho v polámané, excentrické podobě, ale zároveň do něj vtělují silnou výpověď.

Michaela Peštová, Nora Třísková, Karel Veselý
Neodolatelná přitažlivost temnoty. Gotička Chelsea Wolfe chce, abychom přijali celé spektrum svých emocí

Únor svědčí ponurým náladám, a proto se posádka Soundsystému vypravila do hájemství gotického rocku a popřemýšlela, jak moc je tento fenomén dnes ještě živý. Jako doličný materiál použily nové desky Chelsea Wolfe a debut skupiny The Last Dinner Party.

Karel Veselý, Nora Třísková, Michaela Peštová
Velký návrat provinilých potěšení. Nový Rohony jako trauma bond s maloměstem a Aneta Langerová českého rapu

Posádka Soundsystém v prvním díle v roce 2024 kontroluje nominace na domácí hudební ceny a zkoumá, jak se v Česku dnes dělá originální hyperpop.

Michaela Peštová, Nora Třísková, Karel Veselý
Nové prostory slasti a brutální melancholie. Podcast Soundsystém bilancuje rok 2023 v hudbě

Posádka Soundsystému si v rekapitulačním díle prošla nejzajímavější desky uplynulého roku a připomněla změny, které se v hudbě udály. Shodla se na tom, že to pro hudbu byl skvělý rok.

Michaela Peštová, Nora Třísková, Karel Veselý
Příliš stará na pop? Nové desky Róisín Murphy a Kylie Minogue dokazují, že věk je jenom číslo

K natáčení říjnového dílu Soundsystému se posádka podcastu vydala do znojemské galerie GaP. V živém natáčení hudební publicisté Nora Třísková, Michaela Peštová a Karel Veselý debatovali o nových deskách hudebnic, které překročily padesátku.

Nora Třísková, Michaela Peštová, Karel Veselý
Chce se mi řvát jako Olivii Rodrigo. Guts je velká popová deska o strastech dospívání

Devatenáctý Soundsystém si kromě novinky Olivie Rodrigo posvítil i na sedmou studiovou desku zpěvačky Mitski a zastavil se i u debat o současném stavu rocku.

Michaela Peštová, Nora Třísková, Karel Veselý
Barvit špínu narůžovo. Nové album Lany Del Rey dává víc otázek než odpovědí a Amelie Siba si uklízí pracovní stůl

Nové vydání hudebního podcastu Soundsystem představuje dvě intimní desky originálních hudebnic. Novinky vydávají pražská Amelia Siba a americká superstar Lana Del Rey.

Michaela Peštová, Nora Třísková, Sabina Coufalová, Karel Veselý
SZA volá SOS. Její nová deska je konceptuální analýza současného randění

Podcast Soundsystém pitvá novou desku americké zpěvačky SZA, která řeší toxické vztahy, milostné přešlapy a další komplikace moderní lásky. Je album SOS spíše zpověď, stížnost, nebo terapie?

Michaela Peštová, Jiří Špičák, Karel Veselý
Co se stalo v hudbě 2022? Soundsystém o radosti z těla, kapesních audiodenících a obratu k lokálnímu

Místo žebříčků a statistik nabízíme tři způsoby, jak se dá uplynulý rok v hudbě poslouchat: skrze hitparády, nenápadné audiodeníky nebo dekolonizaci bývalého východního bloku.

Miloš Hroch, Michaela Peštová, Jiří Špičák
Tancovat v bezpečí. Na klubové scéně se vedou debaty o udržitelnosti i pravidlech chování

Podcast Soundsystém se v září zapojil do Sympozia o digitálním umění během festivalu Lunchmeat. Jiří Špičák a Karel Veselý vedli debatu o lokální klubové scéně.

Michaela Peštová, Miloš Hroch, Jiří Špičák
Houbová terapie islandské maximalistky Björk ukazuje cestu z krize

Hudební podcast Soundsystém se věnuje nové desce islandské zpěvačky Björk a zamýšlí se nad udržitelností současného modelu koncertních turné.

Michaela Peštová, Miloš Hroch, Jiří Špičák, Karel Veselý
Hudba, která tlumí utrpení. Od kapesních písniček Tamary k housovému znovuzrození Beyoncé

Hudební podcast Soundsystém se věnuje debutu pražské indiepopové kapely Tamara, eklektickému progrocku skupiny Orient a ohlíží se za housovým albem Beyoncé.

Miloš Hroch, Jiří Špičák, Michaela Peštová
„Nasrat na vás a vaše dvojí standardy.“ O interrupcích se v popu dnes zpívá jinak než dříve

Podcast Soundsystém se tentokrát vydal na hudební festival Beseda u Bigbítu. Letní pohodu se Karlu Veselému a Michaele Peštové podařilo nabourat debatou o tom, jak se do populární hudby otiskuje téma interrupcí.

Karel Veselý, Michaela Peštová
Každá generace si potřebuje stvořit vlastní mýtus o Elvisovi

Další díl hudebního podcastu Soundsystém se věnuje aktuálnímu filmu režiséra Baze Luhrmanna z pohledu rockové historie. Mimo to se vydává do chladných vln skandinávského droneu.

Miloš Hroch, Jiří Špičák, Karel Veselý
Hudba, která tě ochrání před démony. Proč stará píseň Kate Bush uhranula generaci Z?

Čtvrtá řada seriálu Stranger Things vrátila do hitparád osmdesátkový hit zpěvačky Kate Bush. Posádka podcastu Soundsystém rozebírala téma s hudební publicistkou Michaelou Peštovou.

Miloš Hroch, Jiří Špičák, Karel Veselý
Promiň, nezachráním svět, vzkazuje rapper Kendrick Lamar. Poslouchejte nový Soundsystém

Natočil Kendrick Lamar svůj největší opus? Na aktuálním albu svádí vnitřní i politické bitvy – a přiznává vlastní limity. Vedle rozboru desky měsíce nový, diskusní podcast Soundsystém připomene historii přehrávače iPod a nabídne vám kurátorovaný playlist.

Miloš Hroch, Jiří Špičák, Karel Veselý
Soundsystém ordinuje konejšivý saxofon Alabastera dePlumea a zve na cestu do temného lesa

V dubnovém Soundsystému posloucháme debut Grega Andersona ze Sunn O))) i album britského saxofonisty Alabastera dePlumea. Vydali jsme se na procházku kolem znečištěné Bečvy a došlo i na básničky na podporu Jeremyho Corbyna.

Miloš Hroch, Jiří Špičák
Tichem proti válce. Soundsystém vybírá benefiční kompilace pro Ukrajinu a hltá autofikci Jenny Hval

V novém Soundsystému představujeme nové album Jenny Hval, futuristický rap z Afriky i ukrajinský techno underground. Také navlékáme flanelky se Sonic Youth a sbíráme ambient jako oblázky na pláži.

Miloš Hroch, Jiří Špičák, Karel Veselý
Únorový Soundsystém testuje audio-LSD od Animal Collective nebo beatovou nauku v biografii J Dilly

Je nové album od Animal Collective spíš nostalgický bad trip, nebo slastný rauš? Budou se jednou hyperpopové písničky hrát u táboráku? Čtěte a poslouchejte únorový Soundsystém.

Miloš Hroch, Karel Veselý
Ďábelská niněra a paměť tanečního parketu. Soundsystém přináší další várku nové hudby

První Soundsystém tohoto roku se zamýšlí nad Burialovým ambientem, pátrá po kouzlu archivace a zve do labyrintu kovových beatů domácího producenta Exhausted Modern.

Miloš Hroch, Karel Veselý
Léčivá síla hudby a nový jazyk naděje. Soundsystém rekapituluje nejlepší nahrávky roku 2021

Deníkový ambient, zvukové vystřihovánky a návrat euforie. Kam se posunula hudba v uplynulých dvanácti měsících a které desky byly nejzajímavější?

Miloš Hroch
Mezi euforií, melancholií a chemickou slastí. Nový Soundsystém na prosinec

Jaké je usínání v bytě nad tramvajovou zastávkou na Andělu? A co se stane, když hudební publicista začne rozebírat mýtus Gott? Nalaďte si listopadový Soundsystém s emotrancem Segy Bodegy nebo lo-fi popem Dýmu.

Miloš Hroch, Karel Veselý
Nalaďte si Soundsystém – nový hudební newsletter Alarmu

Miloš Hroch a Karel Veselý ve spolupráci s Alarmem uvádějí newsletter Soundsystém. Přihlaste se k jeho odběru a každý měsíc vám bude chodit do mailu várka hudebních tipů a minirecenzí.

Miloš Hroch, Karel Veselý