Policie začala stíhat bývalého poslance Dominika Feriho (TOP 09) kvůli podezření ze znásilnění. „Dne 7. března 2022 zahájil policejní orgán trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění. V předmětné věci bude nadále pokračovat přípravné řízení trestní, a to ve fázi vyšetřování,“ řekl Alarmu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Další podrobnosti k případu nechtěl sdělit. „Neboť je přípravné řízení ze zákona neveřejné, nelze k věci v současné době poskytnout žádné bližší informace. Zejména nelze blíže konkretizovat popis stíhaného skutku, dotčené osoby či úkony provedené v trestním řízení. Po skončení vyšetřování bude státní zástupkyně v rámci přípravného řízení rozhodovat o tom, zda ve věci podá obžalobu, či vyřídí věc jiným způsobem,“ upřesnil Cimbala, jaký bude procesní postup.
Kauza Dominika Feriho v Česku rozpoutala intenzivní debatu o sexuálním násilí a o tom, zda současné zákony dostatečně chrání oběti.
Podle informací Alarmu je Dominik Feri stíhán kvůli údajnému znásilnění několika žen, které dříve popsaly svůj příběh Alarmu a Deníku N. Kriminalisté prověřují i svědectví dalších žen, které nahlásily sexuální násilí ze strany bývalého poslance.
Příběhy žen, které popsaly sexuální násilí ze strany bývalého exposlance Feriho, prověřovala policie přes deset měsíců. Kvůli podezření složil politik ještě před volbami mandát a svědectví označil za nařčení, kterým se chce bránit soudní cestou. Připustil nicméně, že v minulosti se k ženám nechoval vždy vhodně. „Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak,“ napsal tehdy v prohlášení.
Na aktuální změnu ve vyšetřování dnes Feri zareagoval na svém Instagramu. „Po devíti měsících konečně nastal posun. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Doufám, že s vámi brzo budu komunikovat jako dřív,” napsal Feri. Na textovou zprávu od Alarmu nereagoval.
Možnost zažít spravedlnost
Kauzu dával Feri do souvislosti s volbami, které se konaly zhruba půl roku po zveřejnění první reportáže. Politik byl totiž jednou z tváří kampaně koalice Spolu (sdružující ODS, KDU-ČSL a jeho domovskou stranu TOP 09) mířící na mladé voliče. Zpočátku se TOP 09 za Feriho postavila, pak ale změnila stanovisko a Feri pár hodin po zveřejnění textu rezignoval. Zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg případ zlehčoval s tím, že se kluci snaží celá staletí dostat holky do postele, jeho slova ovšem tehdy odsoudila i předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Později Feriho vedení strany vyzvalo k přerušení členství. „Ve světle těchto skutečností vyzývá předsednictvo TOP 09 Dominika Feriho, aby své členství ve straně přerušil, a to minimálně do doby, než budou všechna podezření řádně vyšetřena,“ stálo v tiskové zprávě. Feri nakonec stranu opustil.
Všechny případy žen, které se v případu Feri ozvaly, ještě policie podle informací Alarmu neposoudila, ale bude se jimi zabývat. „Ze své dosavadní zkušenosti mohu obecně říct, že pro oběti tak závažných trestných činů, jako je znásilnění, bývá důležité, aby měly možnost zažít spravedlnost. Takové vědomí jim může pomoci se vyrovnávat se zraňujícím prožitkem. Potřebují jednoduše vědět, že je společnost podpoří. V tomto smyslu považuji aktuální posun v trestním řízení za příznivý a nadějný,“ řekla Alarmu zmocněnkyně obětí, advokátka Adéla Hořejší.
Debata o sexuálním násilí
Od zveřejnění kauzy se vlivný politik stáhl do ústraní a na svém instagramovém profilu, který měl přes milion sledujících, komunikoval jen sporadicky. Symbol žlutého vykřičníku, který využíval k informování o pandemii na sociální síti Instagram někteří umělci a aktivisté přeměnili v symbol sexuálního násilí. Feri přitom v roce 2017 jako jeden z poslanců podpořil i hnutí MeToo upozorňující na sexuální násilí ve společnosti.
Feri se stáhl i z mediálního prostoru a neposkytl od té doby žádný rozhovor, pouze krátké komentáře k vývoji kauzy. „Kauzu nemohu komentovat, běží trestní řízení,“ reagoval před měsícem pro Blesk. „Poukazujete nicméně správně na to, že řízení je ve fázi prověřování už osm měsíců. Proč tomu tak je, to je otázka na orgány činné v trestním řízení,“ doplnil. Za průtahy mohla mimo jiné i změna žalobce a vyšetřovatele, na kterou upozornil server Aktuálně.cz. Důvodem byla změna místní příslušnosti. Kriminalisté se totiž i na základě svědectví několika žen zaměřili na dění ve Feriho bytě na pražském Žižkově. Případ tak začali prověřovat policisté z městské části Praha 3.
Kauza Dominika Feriho v Česku rozpoutala intenzivní debatu o sexuálním násilí a o tom, zda současné zákony dostatečně chrání oběti. V předchozí sněmovně před volbami vznikl napříč stranami konsenzus, že po volbách by se legislativa měla novelizovat. Předchozí sněmovna už totiž takový zásah do zákonů nestihla udělat. Aktuální vláda premiéra Fialy nicméně v závazku – alespoň podle programového prohlášení – pokračuje. „Podpoříme konsensuální řešení rodičovských konfliktů, děti nesmí být obětí sporů mezi rodiči. Zajistíme lepší ochranu obětí sexuálního a domácího násilí. Podpoříme úpravu právních podmínek pro registrované partnery, např. v občanském zákoníku,“ píše se v dokumentu.