rusko-ukrajinská válka | Deník Alarm

Válka zrychluje destrukci klimatu. Ruský útok na Ukrajinu odpovídá ročním emisím středně velké průmyslové země

Vedle obrovských lidských ztrát a zbytečného utrpení má ruská agrese přímé dopady také na klima. Ty odpovídají ročním emisím jedné vyspělé země.

stb
Pracovní trh pojal velké množství ukrajinských migrantů. Jejich potenciál ale zůstává nevyužitý

Práce načerno, šikana v práci a nevyužitá kvalifikace. To všechno jsou problémy, na které ukrajinští migranti narážejí. Zároveň přibývá legálně zaměstnaných běženců.

Saša Uhlová
„Kdybychom nešli bojovat, levice by v Ukrajině přestala existovat,“ říká Taras Bilous

Rozhovor s Tarasem Bilousem, ukrajinským historikem a esejistou, který od počátku ruské agrese slouží v ukrajinské armádě.

Polina Davydenko, Lukáš Dobeš
Jak Rusko obchází a přežívá ekonomické sankce?

Od začátku války na Ukrajině na Rusko dopadají balíčky sankcí. Ale ruský vojenský průmysl nadále existuje a zdroje čerpá ze stínové ekonomiky.

Nikita Mulyar
Dopis ukrajinské solidarity s palestinským lidem

V otevřeném dopise představitelů ukrajinské občanské společnosti se mluví o solidaritě s Palestinou a odmítá se srovnávání pomoci západních zemí Ukrajině a Izraeli. Dopis podepsalo na tři stovky veřejně činných osobností.

Skupina ukrajinsko-palestinské solidarity
Skupině Ztohoven se to podařilo. Díky ní máme Putinovu pátou kolonu přímo v centru Prahy

Protiruská nenávist je zbraň, která slouží současné ruské vládě – a zároveň nás zbavuje našeho lidství. Nejnověji se nám to rozhodla připomenout umělecká skupina Ztohoven. Komentář Ondřeje Slačálka.

Ondřej Slačálek
Narativ o „ruském“ umění má za cíl vymazat ukrajinskou identitu, říkají umělkyně

Rozhovor s umělkyněmi Mashou Kovtun a Darjou Lukjanenko o přístupu galerie v Náchodě k dílům z bývalého Sovětského svazu připomíná, že i umění je sférou, skrze niž Rusko rozšiřuje svůj vliv.

Jan Hamerský
Po ostrém začátku dlouhá válka s nejasným koncem, ohlíží se experti za rokem invaze na Ukrajinu

Přesně před rokem začala ruská invaze na Ukrajinu. Na to, jak může konflikt skončit, ale i na to, jak se proměnilo jejich vnímání invaze, jsme se zeptali široké škály odborníků.

red
Spravedlivější mír, než by odpovídal mocenské realitě

Zveřejňujeme polemickou reakci na článek Ondřeje Slačálka ze strany iniciátorů petice Mír a spravedlnost, která vyzývá k ukončení bojů na Ukrajině.

Petr Drulák, Matěj Stropnický
Ano, potřebujeme spravedlivý mír. Kavan, Hořejší a Stropnický místo něj zdůrazňují naše ekonomické zájmy

Petice za mír a spravedlnost nenabízí protiváhu k naivnímu triumfalismu vlády a části médií. Situaci vnímá z hlediska „evropských domácností a firem“ a hází přes palubu Ukrajince i Rusy.

Ondřej Slačálek
Odvedeni a mučeni Rusy. Příběhy přeživších z Chersonu

Tři přeživší z Chersonu, Nové Kachovky a Kachovky popisují mučení a nelidské zacházení, kterému byli vystaveni po zatčení ruskou armádou.

Diana Poladová
Pohled na ruskou invazi rozděluje Latinskou Ameriku. Energetická krize ji může sblížit se Západem

Region, kterému v posledních letech pozornost věnovaly především Rusko a Čína, se dostává do zorného pole Západu. Co se sympatiemi Latinské Ameriky k Moskvě udělala válka na Ukrajině?

Tomáš Trněný
„Bez nadsázky můžeme mluvit o kolapsu ruských pozic v Charkovské oblasti,“ říká analytik Smetana

Ukrajinská armáda má za sebou tento víkend pravděpodobně největší vojenský úspěch od odražení ruských vojska od Kyjeva z letošního dubna. Jaký vývoj lze nyní očekávat? Zeptali jsme se bezpečnostního analytika Michala Smetany.

Jan Bělíček
Jsem ukrajinský socialista. Zde jsou důvody, proč vzdoruji ruské invazi

Ukrajinský socialista a internacionalista vysvětluje svůj postoj k rusko-ukrajinské válce a ukrajinské vládní politice. Právo na sebeurčení je také právem bránit se proti Putinově agresi.

Taras Bilous
„Podle západních médií je Dugin Putinův mozek. To je nesmysl,“ tvrdí rusista Glanc

V sobotu došlo k atentátu na dceru prominentního ruského ideologa Alexandra Dugina. Jaké měla postavení v současném ruském establishmentu? Mluvili jsme s rusistou Tomášem Glancem.

Jan Bělíček
Možnosti míru v nedokonalém světě. S Wolfgangem Streeckem o době po válce

Německý sociolog a bývalý ředitel Ústavu Maxe Plancka pro sociální výzkum zasazuje ruskou agresi na Ukrajině do geopolitického kontextu a předvídá, co bude následovat po válce: mír, nebo další, globálnější konflikt? Přetiskujeme rozhovor z nového čísla A2.

Petr Agha
Nemůžeme dětem lhát, že válka není, říkají psychoterapeutky z Ukrajiny. Samy žijí v nejistotě

Děti ukrajinských uprchlíků, které nezískaly místo ve škole, mohou denně docházet do tzv. adaptačních skupin, kde mají i terapii. Skupiny jsou však v nejistotě, zda budou moct od listopadu fungovat dál.

Táňa Zabloudilová
Dobrovolníci pomáhají Ukrajinu držet, pracovat budeme až do konce války, říká členka skupiny Květ

Od začátku války vznikají na Ukrajině dobrovolnické skupiny a iniciativy pomáhající civilistům i armádě. Mluvili jsme s členkou ženské skupiny Květ.

Táňa Zabloudilová
Kdo stojí dlouhodobě na straně Ukrajiny? O neviditelné práci ukrajinských migrantských komunit

Evropa prý nezištně pomáhá Ukrajincům. V takovém vnímání pomoci se ale ztrácí práce ukrajinských komunit v jednotlivých evropských zemích.

Daria Krivonos
„Leopardí mládě to roztrhalo na kusy.“ Jak na Ukrajině umírají zvířata kvůli válce

Ve válce na Ukrajině neumírají jen vojáci a bezbranní civilisté, ale také zvířata. Některá zůstala opuštěná v zařízeních, kde bez pomoci lidí nepřežijí.

Alla Konstantinova
Gesta versus realita. Bude Česko dál financovat válku na Ukrajině nákupem fosilních paliv?

Česká republika společně s V4 dostala výjimku z balíčku sankcí proti Rusku. S nákupem ropy by vláda chtěla pokračovat až do roku 2024. Budeme tedy dále financovat Putinovu invazi?

Magdalena Středová
Proti ruskému imperialismu. Prohlášení ruských a ukrajinských levicových organizací

Prohlášení organizace Ruské socialistické hnutí (RSD) a ukrajinské strany Socialnyj ruch (Sociální hnutí) k současné ruské invazi na Ukrajině a k postojím některých levicových aktérů.

rsd, Socialnyj Ruch
Válka na Ukrajině ukazuje absurditu strachu z „progresivistů“

Boj proti přijetí necelých dvou tisíc uprchlíků ze Sýrie se zpětně jeví směšný. Totéž platí pro inkluzi ve školství, které nyní musí integrovat tisíce ukrajinských dětí.

Lucie Jarkovská
Papež František a „štěkající NATO“. Proč papež nerozumí válce na Ukrajině?

Hlava římskokatolické církve učinila řadu necitlivých gest vůči obléhané Ukrajině. Papež František tak upírá hlas obětem války.

PetrKratochvil
Měli bychom se připravovat na potravinovou krizi? O nečekaných důsledcích Putinovy invaze

Kromě přímých dopadů má válka na Ukrajině také důsledky nepřímé. Jedním z nich může být potravinová krize, před níž varují čelní představitelé OSN i některých států.

Martin Vrba
Ruské zločiny na Ukrajině nejdou vysvětlit jen historií či nepříznivou geografií

Násilí páchané na civilistech v Buče i v dalších ukrajinských městech a vesnicích vyvolává stále znovu a znovu palčivou otázku: proč?

Ota Konrád
Jak nevyužívat geografii pro vysvětlení příčin války na Ukrajině

Ruská invaze na Ukrajinu vrátila do české debaty pojem „geografický determinismus“. Jeho výklad je ale fakticky chybný a morálně neospravedlnitelný. Zároveň může paradoxně pomoci vyviňovat ruský režim.

Martin Lepič
Pro mě je to, co udělali, horší než to, co dělali nacisti, říká lékařka Anastasia z Buči

Anastasia (23) donedávna žila v Buče, která se po osvobození od ruských vojsk stala synonymem hrůzy kvůli násilí a vraždám, které tu ruští vojáci spáchali. V místní nemocnici se starala o zraněné.

Barbora Janauerová
Válka skončí, trauma trvá celý život. Proč je znásilnění bráno jako válečná zbraň?

V souvislosti s válkou na Ukrajině se objevuje stále více případů znásilnění ukrajinských žen ruskými vojáky. Na rozdíl od jiných spáchaných škod, trauma ze znásilnění jen tak nezmizí.

Kristina Němcová
Pepřáky a houkadla. Hnutí Pro život navrhuje pomáhat znásilněným Ukrajinkám prevencí

Aktivisté z kontroverzního katolického uskupení Hnutí Pro život kritizují pomoc znásilněným ženám na Ukrajině. Jde o další z řady nebezpečných postojů, které tato organizace dlouhodobě zaujímá.

Apolena Rychlíková