Pražské jaro | Deník Alarm

Pražské jaro nebylo jen mužskou záležitostí. Kdo byla Irena Dubská?

Mezi postavami reformních šedesátých let v Československu najdeme jen málo žen. Stopu Ireny Dubské ale nelze ignorovat.

Ondřej Holuby
Pětapadesát let od československého roku 1968: Potřebujeme si promluvit o demokratickém socialismu

Představy o „socialismu s lidskou tváří“ byly dlouho vysmívány jako iluze a debaty o „odcizení člověka“ skončily na skládce filosofického starého železa. Tváří v tvář současným krizím se potřebujeme vrátit k obojímu.

Ondřej Slačálek, Alena Morávková
Obrodný proces? Zlatá šedesátá? O čem vlastně hovoříme, když mluvíme o pražském jaru?

Pražské jaro máme tendenci chápat jako vyvrcholení reformně komunistických snah v Československu. Vrcholní reformní komunisté byli ovšem proti spontánním projevům občanské společnosti v opozici.

Kristina Andělová
Vnitřní rozpory a překvapivé kontinuity „pražského jara“

Během pražského jara mezi sebou soupeřily technokratická řešení a snaha o demokratizaci společnosti. V normalizaci vyhrálo nedemokratické manažerské řízení státu. 

Matěj Spurný
Zrození „normalizace“ z ducha pražského jara

Českoslovenští reformátoři v dobré snaze o vybudování demokratického socialismu vytvořili technokratické základy, na nichž mohl vyrůst „normalizační“ režim.

Vítězslav Sommer
Kam se poděl humanismus?

Nosnou myšlenkou pražského jara byl humanismus a zájem o člověka. Po padesáti letech socialistické a kapitalistické normalizace jsme však humanismu na míle vzdáleni.

Jaroslav Fiala
Pražské jaro bylo výrazem celé společnosti

Přinášíme první část rozhovoru se spisovatelkou Alenou Wagnerovou. Hovořili jsme o šedesátých letech, ženských právech za socialismu a o neoliberalismu, který se lidem vplížil do duší.   

Apolena Rychlíková
O vztahu pražského jara ke smyslu českých dějin

Pražské jaro bylo dlouho považováno za „slepou uličku“ českých dějin, nepovedený předobraz skutečné revoluce z roku 1989. Jaké byly jeho historické možnosti? 

Kristina Andělová
Obavy z osmašedesátého

Motorem pražského jara, stejně jako souběžného obrodného procesu na Západě, bylo přesvědčení, že změna je možná. Stojí za to si je připomínat. 

Lukáš Rychetský
Sen o socialismu s lidskou tváří

Zrušením cenzury 26. června 1968 vyvrcholil v Československu obrodný proces. Zároveň se tento krok stal podnětem k násilnému potlačení reformních snah.

Jan Hamerský
Jak se stal chudý chlapec prezidentem

Kniha historika Michala Macháčka nabízí dobře podložený pohled na výraznou a spornou postavu československé historie, bývalého prezidenta Gustáva Husáka.

Milena Bartlová
Pražské jaro: vrchol i zlom socialistického utopismu

U příležitosti výročí 21. srpna 1968 jsme s historikem Jiřím Sukem hovořili o reformním socialismu a jeho odkazu po roce 1989.

Veronika Pehe
Srpen 68 byl pro mě zkouškou dospělosti

S tuniským režisérem Hafedem Bouassidou o jeho studiu na FAMU, Srpnu 68 a vlivu československé nové vlny na jeho tvorbu.

Tereza Stejskalová
Tsiprasova zrada?

Reformismus Syrizy skončil pragmatickým potratem. Přistoupilo Řecko na novou mnichovskou dohodu?

Martin Hekrdla