migrace | Deník Alarm

Redneck #121: Biden zpřísňuje imigraci. Liberály popudí, konzervativce neuspokojí

Americký prezident Joe Biden podepsal dekret, který utahuje šrouby na jižní hranici USA. Jak došlo k tomu, že demokratický prezident přejal zředěnou imigrační vizi Donalda Trumpa, se dozvíte ve 121. díle podcastu Redneck.

Matěj Schneider
Jak na tom bude náš důchodový systém za dvacet let? Je to rovnice o mnoha neznámých

Snažit se řešit důchodový systém zvyšováním věku odchodu do důchodu je nezodpovědné a zcela neudržitelné. Co bude za dvacet let, nevíme. Víme jen, že nebude to, co je teď.

Saša Uhlová
Evropa neumí pracovat s novou vlnou migrace, přestože migranti přicházejí s velkou integrační výhodou

S lingvistkou Egle Mocciare o jazykových kompetencích migrantů ze subsaharské Afriky a o tom, jak evropské migrační politiky nedokážou využít jejich potenciálu.

Jiří Šumný
Ochota Němců přijímat uprchlíky klesá, zjistila studie

Podle průzkumu se 60 procent respondentů staví negativně k tomu, aby Německo přijímalo víc uprchlíků. To je téměř o 25 procent více než v roce 2021.

elm
Protest proti bezpráví. Hranice Agnieszky Holland obstojí více jako politické gesto než jako filmové umění

Nový film slavné režisérky čelil nesmlouvavým útokům polských konzervativců. Politické nasazení je nicméně jeho nejsilnější stránkou, snímek sám po strhujícím úvodu postupně ztrácí svoji intenzitu.

Jan Šíma
Ve Středozemním moři dále umírají lidé. Letos už jich přišlo o život přes dva tisíce

Situace v severní Africe žene do Evropy čím dál více uprchlíků. Na nebezpečné cestě přes moře jich od roku 2014 zemřelo nejméně 28 tisíc.

Magdalena Dušková
Limity liberální naděje v politice

Danuše Nerudová ochotně naskočila na trik titulkářů iDNESu. Nikdo v Česku nesmí ani naznačit sebemenší přívětivost k migrantům.

Pavel Šplíchal
Minulost, kterou nejde smazat. Minulé životy skrývají za odměřeným zevnějškem emocionální výzvu

Debutový snímek americko-korejské dramatičky Celine Song spojuje vyprávění o nenaplněné lásce se zkušeností migrace.

Jan Šíma
Syřani přišli do Česka. Stále nevíme, co s nimi

Přes Česko putují tisíce Syřanů, ministerstvo vnitra se však nedokáže k situaci postavit komplexně. Většina práce s extra zranitelnými a většinou zbídačenými lidmi je tak na dobrovolnících v terénu a neziskovkách.

Dalimil Petrilák
Pokud stát nezasáhne, hrozí uprchlíkům sociální vyloučení, vyplývá ze zprávy PAQ Research

Ukrajincům, kteří u nás hledají útočiště před válkou, je potřeba pomoci se zajištěním vyhovujícího bydlení, umožnit jejich dětem vstup do českého vzdělávání a dospělým uznat zahraniční kvalifikace.

bja
Otevřeme hranice! Co Ukrajina prozrazuje o české (ne)solidaritě

Stávající situace s přijímáním uprchlíků je v lecčem schizofrenní. Proč je nutné se bavit i o tom, co nastane, až naše solidarita vyprchá?

Karolína Augustová, Michal Pavlásek
Uprchlíkům z Ukrajiny pomůže hlavně debyrokratizace a polidštění systému, říká Pavelková z OPU

Do České republiky může v následujících dnech přijít několik tisíc uprchlíků. Je Česko na situaci připravené? A co můžou dělat běžní občané a občanky?

Apolena Rychlíková
Mezinárodní právo je jasné, Polsko má uprchlíkům pomoct, říká Magda Faltová

Na polsko-běloruské hranici od léta eskaluje humanitární krize. Jaké povinnosti mají státy Evropské unie a jaké cíle sleduje běloruský prezident? Na to jsme se ptali ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové.

Apolena Rychlíková
Toto jsou hodnoty 17. listopadu? Fotogalerie ze solidární demonstrace s uprchlíky na bělorusko-polské hranici

Zhruba 150 lidí v Praze vyjádřilo v pondělí večer solidaritu s lidmi na útěku a nesouhlas s postupem české vlády i Evropské unie. 

red, Petr Zewlakk Vrabec
Martin Lemberg Pedersen: Kontrola hranic a řízené vysídlování je velmi výnosný byznys

Nový podcast Na rozcestí otevíráme rozhovorem o migraci, evropské politice externalizace kontroly hranic, nových technologiích dohledu a o tom, kdo na kontrole hranic vydělává.

Zuzana Uhde
Kateřina Mildnerová: Životní příběhy namibijských dětí vychovaných v Československu jsou často velmi temné

Československý režim přijal v gestu mezinárodní solidarity několik desítek namibijských dětí z uprchlických táborů v Angole. Jak vypadal jejich život v Česku a co je čekalo po návratu do Namibie?

Rok 2020 nebyl jen koronavirus. Migranti nikam nezmizeli

Pandemie covid-19 zastínila v uplynulém roce řadu důležitých událostí a problémů – včetně situace migrantů v Řecku, kde desetitisíce lidí nadále přežívají v nelidských podmínkách. 

Dalimil Petrilák
Násilné zatlačování migrantů jako oficiální evropská politika

Frontex by měl stát v první linii zajišťování důstojného zacházení s migranty. Místo toho se dlouhodobě dopouští násilí na lidech prchajících před válkou nebo útlakem.

Dalimil Petrilák
Jakou budoucnost připravuje koronavirus pro migranty a uprchlíky?

Virus funguje jako pašerák, který za sebou zavírá hranice. Pandemie Covid-19 může zhoršit postavení migrantů, před kterými se Evropa obrnila už před léty.

Michal Pavlásek
Zapomenutý Lesbos. Uprchlíci v době koronavirové

Ohrožení pandemií se nevyhýbá ani uprchlickým táborům. Jaká v nich panuje situace? A zajímalo by Evropu vůbec, kdyby začaly tisíce uprchlíků umírat? 

Dalimil Petrilák
Fotoreportáž: demonstrace iniciativy Europe Must Act v Praze

Před branami Evropské unie stále trpí tisíce lidí a po otevření tureckých hranic k nim přibývají další. Evropské vlády však problém ignorují.

psp, Petr Zewlakk Vrabec
Evropa má problém s vylidňujícími se regiony

Ekonomika Evropské unie způsobuje obrovské demografické změny. Vylidňují se regiony a rostou bohatá centra, kam se stěhují mladší a vzdělanější Evropané.

psp
Otevřené hranice 2050. Jak bude vypadat svět bez detenčních táborů?

Americký filosof ve svém utopickém textu ukazuje, jak by mohl vypadat svět bez pohraničních stráží a detenčních center, v němž má každý právo svobodně si volit bydliště kdekoli ve světě.

Sager Alex
Mezinárodní dohody nejsou jen kus papíru. Mohou být nástrojem v boji za práva migrantů

Německý expert na migrační politiku Stefan Rother se dlouhodobě věnuje institucím, které se pokoušejí řešit migraci na globální úrovni. Jaké strategie využívají a jak mohou hájit práva migrantů?

Marie Heřmanová
Trochu jiná migrační krize: podaří se zvrátit odliv mozků z Balkánu?

Balkánské státy devastuje odliv populace v produktivním věku. Kam mizí jejich obyvatelstvo a je možné tento děsivý trend zvrátit?

Anna Andrlová
Humanitární katastrofa, kterou nikdo neřeší

Situace uprchlíků v Řecku je tragická a jejich počet opět roste. Mediální zájem o tuto humanitární krizi přitom v celé Evropě utichá.

Marie Heřmanová, Dalimil Petrilák
Ve srovnání s klimatickou krizí je dnešní migrační vlna procházka růžovou zahradou

Německá kapitánka Carola Rackete se v deníku Guardian zamýšlí nad budoucností migrační krize v souvislosti s klimatickými změnami.

lpf
Aténská policie se chystá vyklidit squaty s uprchlíky v „anarchistické čtvrti“ Exarchia

Nová řecká vláda slíbila obnovit právo a pořádek. Začala s vyklízením nejslavnější antiautoritářské čtvrti v Evropě. Tisíce uprchlíků mohou ztratit bydlení. 

psp
USA deportovaly do Iráku muže, který neuměl arabsky a nikdy tam nežil. Zemřel na ulici

V červnu nechala americká vláda deportovat do Iráku jednačtyřicetiletého Jimmyho Aldaúda. S Irákem ho spojoval jen původ, narodil se v Řecku a od svých šesti měsíců žil v USA.

lpf
Příběh ovoce a zeleniny ze supermarketu: násilí, sexuální obtěžování a smrt

Existuje otroctví v Evropě 21. století? Ano – a svůj díl viny na tom má nezvládnutá migrační vlna. O situaci zotročených uprchlíků píší reportéři deníku Guardian.

Tobias Jones, Ayo Awokova