KSČ | Deník Alarm

Příslib osvobození ženy? Komunistky meziválečného Československa

Jakou roli hrály ženy v počátcích československého komunistického hnutí? Marxismus sice teoreticky počítal s genderovou rovností, ale na úrovni politické praxe KSČ to příliš vidět nebylo. Přetiskujeme text z nového čísla A2.

Jakub Rákosník
Komunismus byl odpovědí na selhání společnosti

O založení KSČ, levicových tendencích za první republiky, ale také o zdrojích, z nichž komunistické hnutí u nás vyrůstalo, jsme hovořili s historikem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Univerzity Karlovy.

Matěj Metelec
Dějiny československého socialismu pro začátečníky

Nová kniha historika Jana Rychlíka Československo v období socialismu 1945–1989 se pokouší o velkou syntézu a hledá průnik mezi antikomunismem a revizionismem.

Bohumil Melichar
Nový dokument České televize představuje Slánského proces postaru

Dokumentární snímek Kdo jinému jámu se opírá o nově nalezené filmové záběry z procesu s Rudolfem Slánským. Místo nových poznatků ale nabízí jen další dávku pohoršení a odsouzení.

Marián Lóži
Za utopické ideály, proti sexuální revoluci: příběh komunistky ve víru padesátých let

Politička a aktivistka Luisa Landová-Štychová kritizovala řadu aspektů politiky KSČ, a přesto zůstávala loajální. Její příběh ukazuje, jaké protiklady se spolu utkávaly v každodenní realitě českého stalinismu.

Stanislav Holubec
Vnitřní rozpory a překvapivé kontinuity „pražského jara“

Během pražského jara mezi sebou soupeřily technokratická řešení a snaha o demokratizaci společnosti. V normalizaci vyhrálo nedemokratické manažerské řízení státu. 

Matěj Spurný
Zrození „normalizace“ z ducha pražského jara

Českoslovenští reformátoři v dobré snaze o vybudování demokratického socialismu vytvořili technokratické základy, na nichž mohl vyrůst „normalizační“ režim.

Vítězslav Sommer
Pirátský Den vítězství

Piráti oslavili Den vítězství na ruské ambasádě a opovážili se tvrdit, že Češi v roce 1946 volili KSČ dobrovolně. Jako zradu to vnímá především liberální pravice.

Jan Hamerský
Pražské dělnické olympiády proti fašismu

Masové cvičení pro tisíce diváků máme v Česku a na Slovensku spojené se spartakiádami za komunismu. Podobné akce ale byly populární i před válkou.

Ondřej Bělíček
Nebezpečí přílišného vzpomínání

Jaké funkce plní únor 1948 v české historii? Zdá se, že způsoby, jakými je obvykle připomínán, příliš prospěchu současné společnosti nepřináší.

Jakub Rákosník
Únor 1948 přestává být součástí živé paměti

S německou historičkou Christiane Brenner jsme hovořili o omezování demokracie za třetí československé republiky a o tom, proč se komunistům v roce 1948 podařilo převzít moc.

Veronika Pehe
Jak se stal chudý chlapec prezidentem

Kniha historika Michala Macháčka nabízí dobře podložený pohled na výraznou a spornou postavu československé historie, bývalého prezidenta Gustáva Husáka.

Milena Bartlová
Bezpečnost kapitalistických mlátiček

Kapitalistický pořádek by mohl hlídat zkušený komunistický kádr.

Roman Rops-Tůma
Kdo se bojí archivů?

Za tři roky uplyne třicet let od ukončení práce Státní bezpečnosti. Jak dnes přistupovat k jejím archivům?

Milena Bartlová