kolaps | Deník Alarm

Cítím vibe konce osmdesátek. Ekonomický kolaps jako historická zkušenost

Opatrné vládní pokusy o řešení energetické krize budí hlavně rétorický dojem. A taky obavy z kolapsu demokratického státu. Na tento pocit, že systém dlouho nevydrží, si pamatuji z konce osmdesátek.

Eva Klíčová
Jak vypadá vědecká debata o postkolapsních scénářích? Rozhovor se Zuzanou Harmáčkovou

Hrozbu sociálně-ekologického kolapsu známe jako fikci z katastrofických filmů. Jak vypadá vědecký výzkum, který se tématu kolapsu věnuje v kontextu klimatické a ekologické krize?

Martin Vrba
Klimatická krize se zhoršuje. Nová zpráva OSN varuje před hrozbou globálního kolapsu

Podle zprávy OSN o globálních rizicích se světový kolaps stává reálným scénářem. Nepodaří-li se nám rychle přehodit výhybku, bude ohrožena samotná existence organizované lidské společnosti.

Martin Vrba
Kolaps #45: Veronika Pehe: Nad bizárem devadesátkových filmů se nemá cenu povyšovat

O filmech z dob transformace a privatizace přišla do Kolapsu mluvit historička a redaktorka Alarmu Veronika Pehe.

Kolaps #2. Daniel Prokop: Nejsme rovnostáři. České výdaje na sociální stát jsou podprůměrné

Hostem podcastové série Kolaps je sociolog Daniel Prokop, který nedávno vydal knihu Slepé skvrny. Hovořili jsme o mýtu rovnostářského Česka, ideologické zaslepenosti, populismu, migrační krizi i problémech českého daňového systému.

Kolaps #1. Pavel Barša: Postavení Evropské unie v mezinárodní politice je trapné

V prvním díle nové podcastové série Kolaps byl hostem profesor Pavel Barša z Ústavu politologie Filozofické fakulty UK. V takřka hodinovém interview jsme se věnovali situaci na Blízkém východě, prohře labouristů v britských volbách a budoucnosti levicové politiky.