kapitalismus | Deník Alarm

Plastoví zajíčci, polystyrenová vejce. Umělé a kruté Velikonoce dnes jen obtížně předstírají svůj původní smysl

Velikonoce v sobě mísí oslavy jara i vrchol křesťanského roku, Ježíšovo vzkříšení – a pochopitelně i předcházející umučení. Jakkoliv spolu pohanská či lidová versus křesťanská tradice mnohdy soupeřily, smysl obou nakonec smetl kapitalismus.

Eva Klíčová
EU se snaží posílit roli odborů. Směrnice o přiměřené minimální mzdě jde správným směrem

V Česku je kolektivní smlouvou chráněno pouze 35 procent zaměstnanců. Evropská směrnice o přiměřené minimální mzdě je tedy krok dobrým směrem, ale zaměřuje se pouze na následky problémů, jimž čelíme.

Vojtěch Augste
Bohatí přestali ve společnosti plnit roli, která po staletí ospravedlňovala jejich existenci

Italský historik Guido Alfani hledá ve své knize roli bohatých ve společnosti napříč dějinami. Superbohatí a ekonomické nerovnosti podle něj ohrožují demokracii.

Ondřej Bělíček
Chcete rušit rodinu? Asi vám přeskočilo!

Sny o svobodnějším životě fungují jako rudý hadr na ty, kdo se drží berličky mýtu o přirozenosti současného stavu světa.

Bohumil Melichar
Vraždy podle byznysové příručky. U Fincherova Zabijáka se smějeme prázdnotě vlastních životů

V dobách zakázkové ekonomiky to nemají lehké ani profesionální vrazi. David Fincher natočil další jízlivý procedurální thriller o excesech pozdního kapitalismu.

Martin Šrajer
Dřina, stres a deadline. Seriál Medvěd ukazuje, jak těžké je plnit si sny v kapitalismu

Druhá řada série Medvěd se nese v kontemplativním duchu. Příběh traumatizovaných jedinců, kteří dělají, co mohou, aby uspěli, patří k emocionálně nejkomplexnějším seriálům dneška.

Martin Šrajer
Sociální sítě nám zkazily kapitalismus. Vstupujeme do nové éry, nebo sledujeme morální paniku z amerického předměstí?

V češtině vychází velkolepé vyprávění o proměně digitálního kapitalismu z pera Shoshany Zuboff. Hlavní roli hrají všemocní CEOs a bezbranné uživatelky, jenže slabá pointa odhaluje chyby v analýze i navrhovaných řešeních.

David Scharf
Google krade naše zkušenosti i právo na budoucnost. Ochrání nás legislativa, nebo paranoia a úzkost?

Kniha americké profesorky Shoshany Zuboff definující „kapitalismus dohledu“ vychází v českém překladu. Načasování nemohlo být lepší.

Hynek Trojánek
Nelegální migrant Dracula. Úvod do sociologie vampyrismu

Upír jako metafora kapitálu se objevil už u Karla Marxe. I proto by se dalo očekávat, že bude na pomyslné ose třídního boje stát spíš na pravici. Je to však složitější. Přetiskujeme text z upírského čísla kulturního čtrnáctideníku A2.

Matěj Metelec
Místo satiry o kapitalismu satira stvořená kapitalismem. Trojúhelník smutku přitakává statu quo

Ruben Östlund si z Cannes odvezl Zlatou palmu za cynickou moralitu o křehkosti i houževnatosti kapitalistického systému. V některých ohledech zachází do extrémů, ale většinu času zůstává na povrchu.

Martin Šrajer
Expert na nerovnosti Milanović přemítá o budoucnosti kapitalismu. Na planetu ale zapomněl

Významný ekonom Branko Milanović se rozhodl analyzovat stav současného kapitalismu. Podle jeho názoru dnes nemá žádnou alternativu. Otázky klimatu však renomovaný autor zcela pomíjí.

Klára Votavová
Kolik je dost? K autonomní společnosti nerůstu

Ekonomický růst není neomezený a jeho hranice nepředstavují jen ubývající přírodní zdroje, ale i samo lidstvo. Musíme si zodpovědět zdánlivě prostou otázku: Kolik je pro nás dost? Přetiskujeme text z letošního čísla A2 věnovaného nerůstu.

Arnošt Novák
Investuj, nebo zemři. Fenomén kasinového kapitalismu už ovládá i Česko

Debaty o nutnosti investovat, abychom byli dostatečně zajištěni na stáří, dorazily už i do Česka – země, kde čtvrtina lidí nemá ani dvanáct tisíc na nečekaný výdaj.

Martin Tremčinský
Kdo přežije peklo? Korejský seriál Squid Game je chytře napsaná kritika kapitalistického systému

Největší hit Netflixu je zručně vystavěnou metaforou nelítostné reality Jižní Koreje a zúročuje i teorie Lacana či Lyotarda.

Karel Veselý
Kapitalismus možná skutečně umírá. Nahradí ho technofeudalismus?

Zejména na levici se o konci kapitalismu a jeho nahrazení novým ekonomickým modelem mluví docela často. Tentokrát to ale může být pravda.

Janis Varufakis
„Závist je dobrá!“ Proč je v pořádku nenávidět Elona Muska?

Elon Musk není žádný geniální vynálezce, za nějž se rád vydává. Je v pořádku ho kritizovat a dokonce i nenávidět. Třeba za to, jak potopil bitcoinovou komunitu.

Martin Tremčinský
Konzervativec, člověk revoltující? Když už se nedá spolehnout ani na kapitalismus

S tím, jak se řada korporací snaží chovat odpovědněji, roste i naštvanost konzervativců, že ani kapitalismus už nefunguje tak, jak by si přáli. 

Matěj Metelec
Planetu neničí vrozené vlastnosti lidí, ale kapitalismus

Podle Raje Patela termín antropocén zatemňuje skutečnost, že za klimatickou krizi nemůže jakési tíhnutí lidstva k destrukci a zániku, ale je důsledkem kapitalistické produkce.

Robert R. Raymond
Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety

Díky nakladatelství Neklid se na český knižní trh dostává kniha Jasona W. Moorea a Raje Patela, která usiluje o holistický pohled na podstatu kapitalistické ekonomie.

Ondřej Holub
Milník liberální demokracie. Třicet let systému vlastníků a spotřebitelů

Z aktuálního čísla čtrnáctideníku A2 vybíráme článek, který se vrací na počátek devadesátých let a klade si otázku, jak je možné, že se původní nedůvěra v ekonomický liberalismus zvrátila v jeho nadšené přijetí.

Václav Rameš
Co nám můžou kuřecí nugetky prozradit o kapitalismu?

Přetiskujeme rozhovor s Rajem Patelem a Jasonem W. Moorem, autory knihy Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí, která nedávno vyšla česky v nakladatelství Neklid.

Sarah Jaffe
Kvóty #10: „Začínám věřit v začátek konce Airbnb,“ říká Kateřina Smejkalová

V novém díle podcastu Kvóty jsme s politoložkou a publicistkou Kateřinou Smejkalovou hovořili tom, jak pandemie koronaviru proměnila některá odvětví tzv. gig economy a co můžeme na poli kapitalismu platforem čekat dál. 

Apolena Rychlíková
David Graeber: Čím více vaše práce prospívá ostatním, tím méně dostanete zaplaceno

V polovině května vedl slovinský novinář Lenart Kučić z platformy Disenz rozhovor s antropologem Davidem Graeberem. Později se ukázalo, že to byl jeden z posledních rozhovorů publikovaných před jeho smrtí. Přeložili jsme ho pro vás!

Lenart Kučić
Latourova politika pozemšťanství naznačuje alternativu ke konzervativnímu socialismu

Podle francouzského myslitele Bruna Latoura proměňuje klimatická krize veškeré politické proudy. Včetně těch, které se k ní zdánlivě tolik nevyjadřují.

Jakub Ort
Jiří X. Doležal chce zachránit klima idealizovaným kapitalismem

Novinář Jiří X. Doležal před pár měsíci odešel z týdeníku Reflex, jehož redaktorem byl od začátku devadesátých let. Důvodem byly spory o příčinách klimatické krize. Doležal krizi uznává a jako řešení nabízí důsledný kapitalismus. 

Michaela Pixová
Slavoj Žižek: Proč jsme neustále unavení

Dokonce i nemateriální práci provází specifický druh únavy a přepracování. Za horizontem nynější krize se však možná rýsuje zcela nová etika práce oproštěná od ubíjejících projevů odcizení.

Slavoj Žižek
My jsme trhliny v kapitalismu

Na rozdíl od textů, které pouze analyzují, burcuje první český překlad Johna Hollowaye k přemýšlení a polemice o konkrétních podobách antikapitalistické praxe.

Matěj Metelec
Epidemie COVID-19 odhaluje trojí krizi kapitalismu

Pandemie, hospodářský propad a klimatická krize – to jsou tři velké výzvy, které lze řešit jen s podporou států. Koronavirus může znamenat i příležitost opravit nefungující systém.

Mariana Mazzucato
RIP Paul Adolph Volcker, hrdina akumulace

Na začátku týdne zemřel ekonom Paul A. Volcker, jehož šéfování Federálnímu rezervnímu systému v osmdesátých letech proměnilo nejen USA, ale i zbytek světa. Více se jeho éře budeme věnovat v pátečním dílu podcastu Redneck.

Doug Henwood
Růst pro růst je ideologie rakovinotvorné buňky

V éře globálního kapitalismu nic jako státní suverenita neexistuje. Odpovědí na neregulovaný trh a jeho negativní dopady na svět musí být jedině jeho globální regulace.

Lukáš Ulrych