jaderná energie | Deník Alarm

Nové jaderné bloky nám zajistí nejdražší elektřinu v Evropě

Je překvapivé, jak málo českou veřejnost trápí extrémní náklady na stavbu jaderných bloků, které snadno přesáhnou jeden státní rozpočet. Jejich provoz budeme dotovat desítky let.

Stanislav Biler
Čeká jadernou energii zářná budoucnost? V co můžeme doufat a čeho bychom se měli obávat

Evropská energetika přechází na nízkoemisní zdroje. Ačkoliv se mluví především o obnovitelných zdrojích, podle některých zemí by měly v energetice budoucnosti hrát významnou roli i jaderné elektrárny.

vrba1
Rosatom je mimo hru. Troufneme si vsadit na budoucnost bez jádra?

Vyřazení Rosatomu z tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech mění situaci. Má projekt vůbec pokračovat? Je jádro nutná součást nízkoemisní energetiky, nebo předražená zbytečnost?

Adam Bílek
Dukovanům a kanálu Dunaj-Odra-Labe paradoxně pomáhá klimatická krize

Dvěma strašákům všech, kterým záleží na životním prostředí, prospívá možnost odvolávat se na hrozící klimatickou krizi. I přesto, že to nedává smysl.

Jan Šamánek
Může být jádro řešením globální klimatické změny?

Jaderné elektrárny vyrábějí elektřinu s významně nižšími emisemi oxidu uhličitého než fosilní zdroje, ale mají řadu jiných problémů. Požadavek na rychlé a stabilní řešení jaderná cesta neplní.

Karel Polanecký
Korejská válka ignorantů

Letošní léto je opět ve znamení hrozby války na Korejském poloostrově. Nebezpečí stupňuje ignorance, která dnes sídlí především ve Washingtonu.

Martin Hekrdla
Průšvih s velkým P

Člověku se podařilo rozvrátit planetární klima, a tak dochází k častějšímu výskytu extrémních projevů počasí. V listopadu minulého roku zasáhl jihovýchodní Asii dosud nejsilnější tropický tajfun Hayian, Argentinu tou dobou trýznila jedna z nejhorších vln veder a Austrálie zažila nejteplejší rok v dějinách měření. „Rozvinuté země v čele se Spojenými státy odmítají převzít odpovědnost za […]

Václav Drozd
Hitparáda dobrých skutků ČEZ a ČT

Česká televize odvysílá pořad, ve kterém se mají občanští aktivisté, vědci, maminky, zkrátka dobří lidé, ucházet o dar. V porotě zasedli zástupci Skupiny ČEZ, která podpoří vítěze zatím tajenou finanční částkou. Příběhy neobyčejné energie jsou koncipovány tak, jako by bylo samozřejmé, že přístup ke zdrojům je pro všechny soutěží, ve které uspěje jenom někdo. Ironická slovní […]

klamm, Petr Woff