ekonomika | Deník Alarm

Nejpalčivějším problémem doporučení NERVu je to, o čem nemluví

Národní ekonomická rada vlády představila balíček prorůstových opatření, která však postrádají hlubší pochopení strukturálních problémů českého hospodářství. Zajímavé je, co dokument opomíjí.

Helena Drdlová
Stárnutí, nezaměstnanost a dluhy. Čínskou ekonomiku čeká zkouška ohněm

Očekávané oživení čínského hospodářství po pandemii se nekoná, země naopak čelí několika zásadním výzvám.

David Gardáš
Globální Sever vysává z Jihu osmdesátkrát více, než vrací rozvojovou pomocí, tvrdí studie

Vědci v čele s antropologem Jasonem Hickelem vyčíslili, kolik zdrojů si rozvinuté státy přivlastňují v těch nejchudších. Závěry jsou podnětné i pro diskusi o českém postavení v globální ekonomice.

Klára Votavová
Inflace roste nejrychleji od roku 2008. Proč se růst cen vymyká kontrole?

Ceny v Česku začínají nekontrolovatelně narůstat. Míra inflace převyšuje plán i odhady Národní banky. Čím je to způsobeno a čí peněženky pocítí růst cen nejvíce?

Filip Červenka
Na vyšším zdanění nadnárodních korporací vyděláme všichni. Česko ho ale zatím odmítá

Ministryně financí USA chce zavést globální daň z příjmů právnických osob. Mohl by tak skončit přes padesát let trvající závod ke dnu, který pouštěl žilou veřejným rozpočtům a vedl k demontáži sociálního státu na Západě.

Lukáš Ulrych
Děti jako lidské zdroje, nástroj efektivity a ekonomického růstu? Přestaňme tak o nich mluvit

Školy silně nadprůměrné i za průměrem velmi zaostávající – české školství dnes trpí především hlubokými nerovnostmi. Ty utvrzuje také médii přebíraná rétorika redukující děti na budoucí pracovní sílu.

Kristýna Hrubanová, Tadeáš Žďárský
Světem obchází strašidlo inflace… a Charlese Goodharta

Ekonom Charles Goodhart společně s makroekonomem Manojem Pradhanem varují před obrovskou inflací. Kromě mnoha jiných věcí však v jejich úvahách nesedí jedna věc – klimatická krize.

Pavlína Rychterová
Evropa si musí vybrat: kapitalismus, nebo nerůst? Přerozdělení bohatství je kontroverzní, ale nutné

Snažit se bojovat s klimatickou změnou a zároveň usilovat o ekonomický růst je jako běžet do protisměru po eskalátoru, který si navíc sami pořád zrychlujeme. Takový běh nutně končí kolapsem.

Tadeáš Žďárský
V době koronavirové potřebujeme daň z finančních transakcí

Progresivní daň z finančních transakcí, která podporuje zaměstnanost, snižuje nerovnost a může sloužit jako podpora určitých příjmových skupin, je jako stvořená pro současnou situaci.

Richard Murphy
Bohatství k chudým neprokapává. Nová studie ukončila oblíbený neoliberální mýtus

Dlouhodobý výzkum v osmnácti bohatých zemích ukázal nesmyslnost tvrzení, že díky daňovým škrtům pro nejbohatší proteče bohatství i mezi chudé.

dz
Kvóty #10: „Začínám věřit v začátek konce Airbnb,“ říká Kateřina Smejkalová

V novém díle podcastu Kvóty jsme s politoložkou a publicistkou Kateřinou Smejkalovou hovořili tom, jak pandemie koronaviru proměnila některá odvětví tzv. gig economy a co můžeme na poli kapitalismu platforem čekat dál. 

Apolena Rychlíková
Oeconomia: Kde se v současném kapitalismu berou peníze?

Dokument režisérky Carmen Losmann zkoumá jádro současného finančního systému a ukazuje na jeho paradoxy. Konkrétně se zajímá o vztahy mezi zadlužením, ekonomickým růstem a zvyšováním nerovností.

Lukáš Ulrych
Češi chtějí během druhé vlny pandemie méně nakupovat, hrozí zpomalení ekonomiky

Znovu stoupá počet lidí, kteří plánují z obav před druhou vlnou pandemie významně šetřit na výdajích. Data nasvědčují tomu, že tento trend ještě zesílí. 

dz
Garantovaná práce: lék na koronakrizi, o kterém vláda nemluví

Česká vláda se snaží bojovat s ekonomickými dopady pandemie pomocí masivního zvýšení veřejných výdajů. Tato práce může skončit nezdarem. Existuje způsob, který by to mohl změnit: program „zaměstnavatel poslední instance“.

Filip Červenka
Kdo nejvíc vydělá na zrušení superhrubé mzdy?

Daňová reforma podle návrhu ODS by zvýhodnila především bohaté a způsobila díru ve státním rozpočtu.

Lukáš Ulrych
Dejte lidem peníze – pravidelně a nepodmíněně

Koncept základního nepodmíněného příjmu nabývá ve světě technologických změn a zvětšujících se sociálních rozdílů na důležitosti. Kniha Dejte lidem peníze ukazuje, proč bychom se jím měli zabývat.

Klára Vlasáková
Dystopie a utopie přicházející postkoronavirové krize

Současná krize může posílit stávající neblahé trendy v globální ekonomice. Zároveň ale poskytuje příležitost k diskusi a promýšlení předpokladů, na nichž ekonomika a práce v současnosti stojí. 

Pavel Šplíchal
Českým politikům daňové ráje stále nevadí. Kdo chce problém skutečně řešit? 

Marian Jurečka navrhl, aby parlament omezil státní podporu firem sídlících v daňových rájích. Návrh neprošel, třebaže ho podpořili i dřívější ochránci rájů. Hlavní offshorová centra na jeho seznamu ovšem stejně chyběla.

Tomáš Tožička
Akademici a akademičky v Nizozemí žádají radikální ekonomické a společenské změny

Skupina odborníků a odbornic zaslala nizozemské vládě pětibodový program, který má zaručit spravedlivou, ekologickou a udržitelnou transformaci.

rut
Nezachraňujme svět minulosti, je třeba zachránit budoucnost

Situace, jíž dnes čelíme, připomíná v mnohem porevoluční kvas devadesátých let. Neměli bychom dovolit, aby z ní nejvíce vytěžili ti nejsilnější hráči. Spravedlivou budoucnost si zasloužíme všichni.

Martin Kohout
Světové organizace volají po odpuštění dluhů nejchudším zemím světa

Odpuštění dluhů může pomoci chudým státům investovat do rozvoje zdravotnictví, aby mohly čelit koronavirové pandemii. Už letos by smazání dluhů mohlo těmto zemím přinést až 25 miliard dolarů.

lpo
Globální ekonomika není schopna čelit koronaviru, natož změnám klimatu. Karanténa je příležitost

Koronavirová krize by neměla být krizí ekonomickou, ale zdravotní a sociální. Karanténa je ovšem symptomem, že s ekonomikou není něco v pořádku.

Jan Blažek
Koronavirová recese je příležitostí pro ozdravení ekonomiky

Pokud nechceme po pandemii koronaviru oslabenou republiku a statisíce lidí na ekonomickém dně, bude stát muset připravit úplně jiné recepty než v roce 2008.

Lukáš Ulrych
Hongkong svým obyvatelům po epidemii ulehčí. Každý dostane zhruba 30 tisíc korun

Balíček hongkongské vlády má za úkol zjednodušit situaci trvalým rezidentům tohoto velkoměsta. Součástí opatření jsou i garantované půjčky společnostem, aby měly na mzdy pro své zaměstnance a nemusely je propouštět.

lpo
Labouristé chtějí z londýnské burzy vyřadit firmy bojkotující řešení klimatické krize

Britská Labouristická strana představila vize, které by měly pomoct zachránit planetu a zkrotit kapitalismus. Plánuje s nimi vyhrát nadcházející volby. 

kuv
Dluhy jsou hlavní příčinou třídního boje ve 21. století

S americkým ekonomem a autorem knihy o historii dluhů Michaelem Hudsonem jsme hovořili o skutečné demokracii, dluhových amnestiích, volném trhu i cepínu, který zabil Trockého.

Matěj Schneider
Hra na slepou bábu

Návrat dějin nás zastihuje s očima zavřenýma před podstatnými pravdami kapitalismu. Na jeho další krizi dnes nejsme vůbec připraveni.

Martin Hekrdla
Cestu k ochraně klimatu nám nezkřížila „lidská přirozenost“, ale kapitalismus

Je dobře, že se o klimatické změně začíná pořádně mluvit i psát, ale nazývejme její viníky pravým jménem. 

Naomi Klein
Vnitřní rozpory a překvapivé kontinuity „pražského jara“

Během pražského jara mezi sebou soupeřily technokratická řešení a snaha o demokratizaci společnosti. V normalizaci vyhrálo nedemokratické manažerské řízení státu. 

Matěj Spurný
Zelený kapitalismus: utopie, nebo oxymóron?

Přiznejme si upřímně: pokud neomezíme spotřebu jako takovou, nelze naši snahu zamezit klimatickým změnám brát vážně.

Karolina Safarzyńska