dekolonizace | Deník Alarm

Češi už zase „nikdy neměli kolonie“

Češi nikdy neměli kolonie, opakuje se neustále. Z lítosti, tolikrát spojované s tématem „české moře“, se stal dojem morální převahy: nám špinavou minulost vyčítat nemůžete.

Ondřej Slačálek
„Česká společnost přebírá z populární kultury obrazy cizích etnik, které jsou na hraně karikatury,“ říká historik Ondřej Crhák

S historikem Ondřejem Crhákem jsme hovořili o dějinách koloniálního myšlení v českých zemích a dekolonizaci muzeí a veřejného prostoru.

Ondřej Bělíček
Dekolonizace má svět opětovně vytvořit, říká Sabelo J. Ndlovu-Gatsheni

Hostem nového dílu podcastu Na rozcestí je profesor Sabelo J. Ndlovu-Gatsheni, který je v současnosti jedním z předních vědců v oboru dekoloniálních studií.

Stephanie Rudwick
Hněv je fyzický, dá se přetavit v materiál pro tvorbu, říká laureát Chalupeckého ceny Robert Gabris

V komentovaném rozhovoru s jedním z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého Robertem Gabrisem jsme se zaměřili na možnosti dekolonizace etnografických muzeí a problémy marginalizovaných sociálních skupin.

Tereza Špinková
Zapatisté a zapatistky plují do světa hledat, co nás dělá rovnými

Expedice nazvaná „Výprava za život. Kapitola Evropa“ vyrazila z Mexika do Španělska. Zapatisté chtějí při cestě po Evropě diskutovat o budoucnosti planety.

red
Bílý člověk za svou dominanci vděčí staletím zločinů, ukazují Stručné dějiny vyhlazování

Dokumentární seriál Raoula Pecka vypráví příběh, který se neposlouchá snadno. Mluví totiž o bělošských zločinech – zotročování, zabíjení a ničení cizích společenských řádů.

Martin Šrajer
Problém není dekolonizace, ale neoliberalizace školství

Přinášíme reakci na text Hany Ulmanové, který kritizuje záměr univerzity v britském Leicesteru nahrazovat literární klasiky v osnovách zkoumáním rasy a sexuality. Na vině ovšem není dekolonizace, nýbrž tržní principy v britském vysokoškolském vzdělávání.

Martin Babička, Veronika Flanderová
Pomsta. O tom, co způsobil jeden e­-mail

Z nového čísla A2 věnovaného dekolonizaci vybíráme článek, v němž keňský spisovatel s nadhledem popisuje okolnosti vzniku i dopady své proslulé ironické stati Jak psát o Africe. Jak snadné je stát se svědomím Afriky?

Binyavanga Wainaina
Ve svém těle nejsme nikdy sami. Román Akwaeke Emezi vzdoruje západní představivosti

Literární debut Akwaeke Emezi nabízí unikátní a nekompromisní uměleckou imaginaci, která chce být zároveň radikální dekolonizační praxí.

Jan Bělíček
Bad Beuys „ukradli“ Beuyse a darovali ho tanzánskému muzeu. Upozorňují na přežitky kolonialismu

Německý umělecký kolektiv ukradl z aktuální výstavy v Oberhausenu artefakt slavného konceptuálního umělce Josepha Beuyse a „nebyrokraticky ho převezli“ do Tanzánie.

nop
Manifest dekolonizace má přispět ke změně českých institucí

Skupina vysokoškolských studentů a pedagogů představila v sobotu na Týdnu Afriky Manifest dekolonizace. Cílem manifestu je otevírat debaty o dekolonizaci českých institucí. Text v plném znění zveřejňujeme.

red
Peruánská doktorandka napsala a obhájila disertaci v jazyce dávných Inků

Roxana Quispe Collantes jako první na světě obhájila disertační práci napsanou v kečujštině, jíž se dorozumívali Inkové a kterou dodnes mluví miliony obyvatel v Andách.

lpo
Manchester vrátí posvátné artefakty z muzejní sbírky domorodým Australanům

K předání má dojít symbolicky 250 let od první výpravy kapitána Jamese Cooka do Austrálie.

lpo