Vojtěch Ondráček se dlouhodobě zabývá politickými a společenskými přesahy sportu. Pracoval jako fotbalový reportér a redaktor v Regionsportu, byl členem sportovního pořadu Tribuna na Rádiu Wave, ve své doktorské práci analyzoval kritickou teorii sportu a trénoval ženský fotbalový tým. V současnosti vyučuje na Pedagogické fakultě UK.

Poslední epizoda
Odvrácená strana MS v hokeji: bašta nacionalismu a privatizace

Úspěch hokejového šampionátu v Praze a Ostravě pomáhá zastřít skutečnost, nakolik ideologicky podporuje nacionalistický šovinismus a zároveň veřejnými financemi dotuje soukromý byznys i těch nejbohatších Čechů.

Vojtěch Ondráček
Lesk a bída cyklistických dělníků

Povstání sportovního dělníka na španělské Vueltě odkrylo mocenskou a pracovní realitu v profesionální cyklistice.

Vojtěch Ondráček
Saúdská fotbalová kolonizace: Krize fotbalu, nebo vrchol jeho komercializace?

Jaké politické a ekonomické důvody se skrývají za budováním saúdskoarabské fotbalové ligy, která vykupuje hráče z evropských soutěží? O tom je další díl podcastu Outsider.

Vojtěch Ondráček
Proč mistrovství v Kataru skončilo jako politický striptýz?

Korupce, vykořisťování a pokrytectví udělaly z fotbalového šampionátu nejkontroverznější sportovní událost nejen posledního roku.

Vojtěch Ondráček
FC Barcelona: nejzadluženější klub světa se léčí neoliberalismem

Slavný katalánský klub rozprodává svoji identitu i budoucnost, aby přežil v současném světě fotbalového kapitalismu.

Vojtěch Ondráček
Serena Williams celý život bojovala proti sexismu a rasismu bílého sportu

Afroamerická tenisová hvězda Serena Williams končí svoji kariéru. Její odkaz v mnohém přesahuje svět sportu a spočívá v nikdy nekončícím aktivismu proti společenským nespravedlnostem a diskriminacím.

Vojtěch Ondráček
Ženský fotbal táhne: diváky, média, ale také sponzory a světové korporace

Rostoucí zájem o ženský fotbal přináší ale i riziko, že feminizace sportu místo podpory fotbalistek na všech úrovních povede jen k větším ziskům nadnárodních korporací.

Vojtěch Ondráček
Olympiáda je viníkem i obětí klimatických změn

S ochranou přírody si vrcholní představitelé Mezinárodního olympijského výboru obvykle hlavu nelámou a navzdory PR proklamacím o ekologii přírodu ničí. Změnit by to mohli samotní sportovci.

Vojtěch Ondráček
Čínská továrna na sportovní úspěchy má problémy

Jak funguje čínský systém výchovy sportovních reprezentantů, kolik stojí peněz a jaké politické a ekonomické zájmy stojí za sportovní spoluprací Číny s Českem? O tom je další díl podcastu Outsider.

Vojtěch Ondráček
Coming outy nabourávají vládnoucí homofobii. A nejen v mužském sportu

Veřejný coming out australského fotbalisty přinesl ve světě fotbalu záplavu pozitivních reakcí. Proč se tedy jedná o zcela výjimečnou historickou událost?

Vojtěch Ondráček
Saúdové dovršují oligarchizaci fotbalu. Bude z Newcastle United nejbohatší klub světa?

Vstup saúdské královské rodiny do elitního fotbalu vyvolává kontroverze, oslavy fanoušků, kritiku lidskoprávních organizací i nenávist konkurenčních klubů. Ve fungování fotbalového kapitalismu ale nejde o nic výjimečného.

Vojtěch Ondráček
Sexuální zneužívání ve sportu je tabu. #MeToo ukazuje, jak silné

Množství případů sexuálního násilí a krytí viníků odhaluje svět sportu jako rizikové prostředí, které zneužívání spíše podněcuje, než že by mu bylo schopné zabraňovat.

Vojtěch Ondráček