Lidem bez privilegií nastavil Jan Svěrák hypernekorektní divadelní zrcadlo

Schopnost sebereflexe kulturních elit jako by se zmenšovala. Poslední dobou se o tom množí důkazy a Dobré ráno s Findou, autorské divadelní představení Jana Svěráka, v tom není výjimkou.

Eva Klíčová
Jak se nám líbila Modrosleposť, jedna z nejvýraznějších slovenských próz minulého roku?

TL;DR se na pozvání festivalu BRAK vypravilo do Bratislavy. Příhodně jsme si vybrali románovou novinku jedné z nejvýraznějších slovenských autorek.

Soumrak doby binární. Trans lidé v časech politického populismu a rozkolu mezi sexuology

Zatímco československá sexuologie patřila ke světové špičce, dnes se nachází v generačním a ideologickém sporu. Situace zásadně dopadá na snad nejmenší z menšin, trans a nebinární osoby. Promítá se do politiky, kultury i legislativy.

Eva Klíčová
Jak by mohl vypadat konec kapitalismu? Utopista Robinson v novém románu nabízí alternativu

Nové vydání literárního podcastu TL;DR se věnuje současné hard sci-fi v podání K. S. Robinsona, který spekuluje nad blízkou budoucností života na planetě Zemi.

Tereza Matějčková: propagandistická akvizice Echa24, nebo filozofka pro složitou současnost?

Jednu z cen Magnesia Litera, které rezonovaly ve veřejném prostoru, získala kniha Terezy Matějčkové Bůh je mrtev, nic není dovoleno.

Celebrity, nebo zoufalci bez zábran? Film Manželé Stodolovi vybízí k diskusi o devadesátých letech

Film Petra Hátleho sleduje pár sériových vrahů, kteří jako by uzavírali éru devadesátých let. Toto smutné dědictví je přitom stále živé. A nejen v popkultuře.

Eva Klíčová
Vyhoření Petra Šestáka se zmítá v betonovém korytě stereotypů

Po nějaké době jsme v TL;DR rozebírali knihu, kterou jste vybrali v hlasování. V něm s velkou převahou vyhrálo Vyhoření Petra Šestáka.

Iryna Zahladko zaútočila poezií na rigidní představy o správné češtině

Nejnovější díl TL;DR je trochu speciální. Jednak je věnován poezii, jednak trablům s českou jazykovou monokulturou. Po dlouhé době konečně přichází také hlasování.

Studio Alarm: Co má společného Istanbulská úmluva s „tyranií genderu“?

Senátem neprošla takzvaná Istanbulská úmluva. Jaké argumenty senátoři používali a co nám to říká o síle antigenderového hnutí? A měla úmluva zavést kanibalismus ve školkách?

Přišla v noci a nebyla sama. Přišla s ní tíha minulosti – rodinné i sociální

O filmu Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara se často mluví jako o hororu. Ve skutečnosti jde o humorně psychologické drama v podmínkách bytové krize.

Eva Klíčová
Gazeláci. Patrik Hartl chtěl psát z pohledu žen, napsal ale knihu o mužích s prsama

Letošní druhé vydání literárního podcastu TL;DR se opět vydává do mainstreamu. Tentokrát nás zaujal román Patrika Hartla Gazely.

Smrt autora rukou AI a politika v románech Jiřího Weila a Aleny Machoninové

Literární podcast TL;DR se tentokrát pohybuje mezi třicátými lety 20. století a budoucností literatury, v níž zvítězí politika nad krásnem.

Fosilní hlídači historické paměti, česká cancel culture a návrat závadové mládeže

Česko prochází možná jednou z nejvýznamnějších zkoušek demokracie. Souvisí s nástupem mladší generace a jejích témat do veřejného prostoru.

Eva Klíčová
Život je krátký a osamělý jako skok z desetimetrové věže

Film Natálie Císařovské Její tělo dosahuje minimálními prostředky ucelené a emočně i divácky náročné výpovědi o vrcholovém sportu, smrti i individualistické společnosti.

Eva Klíčová
Kdopak nám to tu narušuje neoliberální pohodu? Román o generačních názorech

Michal Kašpárek napsal konverzační román Fosilie o třech generacích: dědovi vyplašeném z migrantů, otci ajťákovi a dceři, která nechce zničit planetu.

Eva Klíčová
Bílá místa dějin a dva příběhy kolonizace: Gurnahův Ráj a Sevrukova Evropanka

S nástupem podzimu jsme se ocitli zpátky ve studiu, kde jsme rozebírali dva romány: Ráj tanzansko-britského nobelisty Abdulrazaka Gurnaha a Evropanku ukrajinsko-českého spisovatele Alexeje Sevruka.

TL;DR live na Besedě u bigbítu: Barbieheimer, loučení s Milanem Kunderou a opravdový trash

Aktuální TL;DR je neobvyklé: kvůli festivalovému line-upu je podstatně kratší, mluví se v něm o dvou filmových blockbusterech a nakonec se čte ukázka z díla nadčasově zoufalého.

Podcast speciál: Kulturní publicistika jako kecy v hospodě

Mimo obvyklé podcasty přinášíme záznam diskuse z festivalu Beseda u bigbítu. O kulturní politice a publicistice jsme tu mluvili s Annou Štičkovou a Karlem Veselým.

Eva Klíčová
Maloměšťácká tragikomedie Radky Třeštíkové a skutečné hrůzy války na Ukrajině

V novém díle literárního podcastu TL;DR se věnujeme poslednímu románu Radky Třeštíkové a tomu, co má společného s Honoré de Balzacem. Prostor dostane také válečný román Serhije Žadana.

Literaturou obchází strašidlo: strašidlo politické korektnosti

Stefan Segi ve své knize Nekorektní literatura skrze ústřední pojem mapuje současné uvažování o české literatuře.

Eva Klíčová
Mornštajnová 2. Literární imitace v zemi, kde se všichni znají

Před více než měsícem vyšla recenze, kde jsem vyjádřila přesvědčení, že Alena Mornštajnová se v Lese v domě nápadně, ale neobratně inspirovala textem Toy Box. Následný mediální rej mě utvrdil v tom, že takhle se ničeho nedobereme.

Eva Klíčová
Je v pořádku přiznat se k inspiraci. V románu Mornštajnové je ale problémů víc

Literární podcast TL;DR se tentokrát věnuje románu Les v domě Aleny Mornštajnové a tomu, jak pracuje s hlasem dětských obětí sexuálního násilí. Ve druhé části dojde na první díl trilogie Virginie Despentes o Vernonu Subutexovi.

Nová Mornštajnová: román mezi creepypastou a šedou zónou literární výpůjčky

Román Aleny Mornštajnové Les v domě má podobné nedostatky jako fotka vygenerovaná AI. Je působivý, při bližším pohledu ale odhalíte divné detaily a švy. Ani v uměleckém slova smyslu proto neobstojí jako autentický.

Eva Klíčová
Magnesia Litera: literární ceny jako poslední rituál

V pondělí večer se na Nové scéně Národního divadla předávaly Magnesie Litery. 22. ročník v současnosti nejviditelnější literární ceny se zaseknul v odumírající mediální formě televizního přenosu „galavečera“.

Eva Klíčová
Petra Hůlová se rozzlobila na feminismus. Patriarchát se opodál tiše usmívá

Nový román Petry Hůlové Nejvyšší karta je vyprávěn z pozice „stárnoucí feministky“, která naráží na to, že ve svých padesáti letech se pro společnost stává neviditelnou a bezvýznamnou.

Eva Klíčová
Hřebejkovský feminismus Petry Hůlové a „nekorektní humor“ Magnesie Litery

Nový díl podcastu TL:DR přináší několik postřehů k Magnesii Liteře a hodnocení nového románu Petry Hůlové i prvního dílu románové trilogie Rachel Cusk.

O úhořích a netvorech. Nový román Anny Cimy a dějiny koloniálních zrůdností

Podcast TL;DR se tentokrát zabývá globálním bestsellerem o kolonialismu švédského novináře Svena Lindqvista Vyhlaďte všechny ty netvory a románem japanoložky Anny Cimy Vzpomínky na úhoře.

Hra na diskuzi. Inscenace v brněnské Redutě jako laboratoř myšlení o sexuálním násilí

V brněnském národním divadle na scéně Reduty měla premiéru hra Marka Šindelky Feminista o aktuálním tématu sexismu a sexuálního násilí na vysokých školách.

Eva Klíčová
Temný román Karla Veselého a těžká závislost na opiátech v Kodani

Nový román Karla Veselého Kov je bezútěšný jako směna v montovně. Věnujeme se mu v novém dílu podcastu TL;DR, stejně jako zničující zpovědi dánské spisovatelky Tove Ditlevsen.

Bílý lotos 2: antické kořeny toxických vztahů

Druhá řada nejúspěšnější loňské série Bílý lotos Mikea Whitea našla nové téma i atmosféru. Po sociálně kritické analýze koloniálního dědictví přichází na řadu tradiční vztahy a genius loci Itálie.

Eva Klíčová