XIII. ročník cen Vinyla expanduje do dalších regionů, kurátoruje dvě desítky koncertů a vzdělávacích akcí

Nově do Ostravy, Plzně a Českých Budějovic expandují hudební ceny Vinyla. Také tam probíhají od září do prosince akce v rámci právě zahájeného XIII. ročníku.

pr

Ty se dále uskuteční v Praze, Brně, Veselí nad Moravou, Boskovicích, Pardubicích, Znojmě a Ústí nad Labem. Na koncertech pořádaných pod hlavičkou Vinyly se objeví zavedená jména domácí nezávislé scény i mladí umělci.

Chybět nebudou Lazer Viking, Kalle, DVA, dné, Schwarzprior, Amelie Siba, Anki nebo Máří. Začínající umělce Vinyla opět podpoří vzdělávacími workshopy zaměřenými na produkci a natáčení alba a PR, booking a management.

Převažují koncerty v brněnském Kabinetu múz, kde Průběžný festival Vinyla křtem svého nového alba Basic Living odstartuje už 19. září dné společně s pražsko-berlínským kolektivem dým. Do stejného centra brněnské nezávislé hudby mohou zájemci vyrazit také na trojkoncert Toyota Vangelis, Tokyo Drift a vítězů loňského ročníku výzvy Bastl Electronic Track Mezi patry klid nebo společné vystoupení Schwarzprior a Divo Institute či Manon Meuert a Strangers in the City. V Boskovicích zahraje Lazer Viking se Schwarzprior nebo Amelie Siba s Máří, ve Veselí nad Moravou DVA s kapelou Ametyst, jejíž součástí je i Ventolin, Kalle a Carya, v Českých Budějovicích Arleta s Ankim, v Pardubicích Toyota Vangelis a Tokyo Drift, v Ústí nad Labem Acid Row a Divo Institute, ve Znojmě Drom a Kurvy Češi.

Přednášku nazvanou Příliš stará na pop? v rámci živého natáčení podcastu Soundsystém pro Vinylu do Znojma dovezou hudební publicisté Michaela Peštová, Nora Třísková a Karel Veselý. Ve svém studiu Golden Hive další skupinu hudebníků v produkci proškolí Michal „Amák“ Štastný, do Plzně workshopy v rámci Vinyla Academy zaměřené na PR, booking a management dovezou Zdeněk Neusar a Prokop Holoubek.

Vzdělávací workshop pro hudební producenty Synth Herna pod hlavičkou hlavního partnera Vinyly, společnosti Bastl Instruments, jenž bude propojením více vzdělávacích platforem (Synth Library, Noise Kittchen…) proběhne rovněž v rámci doprovodného programu festivalu Lunchmeat. Všechny workshopy jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail [email protected].

Toyota Vangelis. Foto Jan Kuča

 

Navazujeme na úspěšné workshopy z předchozích let, o které je zájem. Nově pak ve spolupráci s Cenou Věry Jirousové připravujeme workshop zaměřený na kulturní publicistiku. Tři výrazné osobnosti z oborů hudba, výtvarné umění a literatura přinesou svůj pohled, jak v dnešní době reflektovat uměleckou a autorskou práci,“ upřesňuje za koordinátory Vinyly Pavel Uretšlégr a dodává: „Vinyla pro nás není jen ocenění, ale komplexní podpora tuzemské hudební scény.“

Jedním z hlavních cílů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu či poukázání na kvalitní hudební produkci. Umělci nominovaní za rok 2023 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny mladých autorů*rek v rámci Ceny Jany „ApačkyGrygarové, která před třemi lety doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku. Vypsána potřetí bude v listopadu také výzva Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky.

Přehled Průběžného festivalu Vinyla 2023

 1. 9. Praha – Veletržní palác, Praha (Synth Herna, doprovodný program Lunchmeat Festivalu)**
 2. 10. Brno – Kabinet múz (Toyota Vangelis, Tokyo Drift, Mezi patry klid)*
 3. 10. Znojmo – GaP (Příliš stará na pop, přednáška Michaela Peštová, Nora Třísková  a Karel Veselý)***
 4. 10. České Budějovice – Žižkárna (Arleta, Anki)*
 5. 10. Ostrava – Provoz (dné, dým)*
 6. 10. Praha – Golden Hive studio (workshop Produkce a natáčení alba s Michalem „Amákem“ Štastným)**
 7. 10. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (DVA, Ametyst)*
 8. 10. Brno – Kabinet múz (Schwarzprior, Divo Institute)*
 9. 11. Ústí nad Labem – Hraničář (Acid Row, Divo Institute)*
 10. 11. Plzeň – Depo2015 (Tipy a triky na hudební PR / Booking a management, workshopy Zdeňka Neusara a Prokopa Holoubka)**
 11. 11. Brno – Kabinet múz (Manon Meuert, Strangers in the city)*
 12. 11. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (Kalle, Carya)*
 13. 11. Boskovice – Prostor (Lazer Viking, Schwarzprior)*
 14. 11. Praha – Pracovna Žižkov (Kulturní publicistika)**
 15. 12. Pardubice – Divadlo 29 (Toyota Vangelis, Tokyo Drift)*
 16. 12. Znojmo – Gogo (Drom, Kurvy Češi) *
 17. 12. Brno – Kabinet múz (TBA)*
 18. 12. Boskovice – Prostor (Amelie Siba, Máří)*
 19. 12. Brno – Kabinet múz (TBA)*

Koncert *  Workshop ** Přednáška ***

Události na Facebooku: https://www.facebook.com/Vinyla.cz/events

O Vinyle

Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2022 kritici za Desku roku kritici zvolili album Bečvou od kytaristy Tomáše Niesnera. Objevem roku byl digitální písničkář Mat213. Počinem roku je festival Pop Messe. Cenu Jany „ApačkyGrygarové za publicistiku si odnesli hned dva autoři, Jiří Slabihoudek a David Laufer. V rámci letos podruhé vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track pro mladé producenty*ky do 30 let porota vybrala duo Mezi patry klid.

Partneři

Hlavním partnerem hudebních cen Vinyla je společnost Bastl Instruments. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Magistrátu hl. města Prahy a Jihomoravského kraje. Hlavními mediálními partnery Vinyly jsou Česká televize, Deník N, Alarm, Radio Wave, Radio 1, Full Moon a Frontman.cz.

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobného způsobu hlasování apod. naleznete na www.vinyla.cz.

Čtěte dále