Dodavatel Primarku zadržel švadleny, které se chtěly účastnit stávky v Myanmaru

Švadleny dodavatele oděvního řetězce Primark se chtěly účastnit protestů proti vojenskému převratu v Myanmaru. Vedení jim v tom bránilo uzamčením továrny.

babs

Zaměstnankyně GY Sen, jednoho z dodavatelů Primarku, tvrdí, že jim bylo znemožněno účastnit se demonstrací proti státnímu převratu. Dle výpovědí pro deník Guardian je měli jejich vedoucí v továrně na několik hodin uzamknout a držet tak na tisíc švadlen uvnitř, aby nemohly své pracovní místo opustit. Kolem dvaceti z nich pak přišlo o práci, protože se účastnily stávky proti převzetí moci myanmarskou armádou.

Mluvčí GY Sen tvrzení odmítá. Primark dle informací deníku zahájil šetření poté, co se do případu zapojily místní odbory. „Budeme spolupracovat s naším dodavatelem a pokud bude třeba, zapojíme také další ověřené třetí strany. Jestliže shledáme, že došlo k porušení našich pravidel, budeme pracovat s dodavatelem a továrnou na nápravě,“ uvedl Primark. Oděvní řetězec však odmítá poskytovat další informace, dokud šetření nebude uzavřeno.

Odbory také upozorňují na to, že mnoho zaměstnanců po celém Myanmaru čelí výhrůžkám, pokud se rozhodnou účastnit demonstrací v pracovní době. Švadleny, které byly jedny z prvních iniciátorek protestů, v nich však hodlají pokračovat i nadále.

Vojenský převrat začal v únoru, kdy armáda po demokratických volbách zadržela myanmarského prezidenta, šéfku vlády a další politiky a převzala vládu. Při protestech proti myanmarské armádě zemřely už desítky lidí.

 

Čtěte dále