Fotoreport: Demonstrace proti omezení zbraní

Stovky lidí demonstrovaly v centru Prahy proti nové směrnici Evropské unie omezující držení poloautomatických zbraní.

Petr Zewlak Vrabec, red, red

Několik set lidí se dnes před polednem sešlo na Václavském náměstí při demonstraci proti směrnici omezující držení některých druhů zbraní. Podle organizátorů se do Prahy vydali především myslivci a studenti lesnických fakult z celé České republiky. Hlavním pořadatelem byla Českomoravská myslivecká jednota. Demonstraci zahájili myslivci troubením. V davu bylo vidět české vlajky a transparenty a nápisy „EU směrnice nás pohřbívá“ nebo „Czexit“. Na improvizovaný dřevěný posed vystupovali řečníci, mezi kterými byl mistr světa v praktické střelbě Adam Tyc, poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová, zástupci výrobců zbraní nebo poslanec Martin Lank ze strany Úsvit. Po telefonu ke shromáždění promlouval i europoslanec Jiří Pospíšil.

Podle řečníků nová směrnice omezuje osobní svobodu a zvyšuje riziko teroristických útoků. Z náměstí se průvod vydal před sídlo zastoupení Evropské komise v Jungmannově ulici. Demonstranti požadovali vystoupení Česka z EU a na závěr zazněla česká hymna a písně Ach synku, synku a Škoda lásky.

Směrnice, kterou včera odhlasoval Evropský parlament, omezí držení krátkých poloautomatických zbraní se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhých poloautomatických zbraní se zásobníkem na více než deset nábojů. Zakázané budou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu a je možné je snadno ukrýt. Nová legislativa je především reakcí na teroristické útoky ve Francii v minulém roce. Na jejím přijetí panovala shoda napříč frakcemi parlamentu. Proti byly dvě desítky českých poslanců a poslankyň, ale jejich připomínky nebyly zohledněny.

 

Čtěte dále