Rapper z jednoho z nejdrsnějších amerických ghett odmítá gangsterskou stylizaci. Přesto se stal ikonou americké pop music.
Dokumentarista Tomáš Kratochvíl se snaží osobním přístupem nastolit jinou optiku v přístupu k romské problematice, ale nedaří se mu proniknout do hloubky.
Romská ghetta, islamofobie, nárůst chudoby – situace v Česku je podle Výboru pro odstranění rasové diskriminace znepokojivá. A vláda problémy dostatečně neřeší.
Ministr bez portfeje Jiří Dienstbier v polovině dubna odvolal ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Spor o vedení vládního úřadu přerostl v otevřenou krizi.
Bondyho cynický boj proti všem a smrtelně vážné zacházení se skutečností bylo poslední možností avantgardy postavené na kritickém základě.
Střední třídy s hypotékami a chudina v ghettech mají leccos společného. Na obou jde skvěle vydělat.
Když vidíme, co všechno musí Romové v dnešním Česku zažívat, je vlastně s podivem, jak jsou klidní a spořádaní.
Černošské hnutí black power bylo v minulosti pro USA vnitřním nepřítelem číslo jedna. Jeho rozprášení může dnes vyústit v opětovnou radikalizaci Afroameričanů.
Většina českých dokumentů, které se v poslední době zabývaly romskou problematikou, se zaměřovala na rozkrývání a nahlodávání stereotypních předsudků majority. Ať už šlo o esejisticky laděnou Síbrtovu sondu O slušnosti (2012) či konkrétní tragickou událostí svázaný časosběr Život a smrt v Tanvaldu (2013) z první řady cyklu Český žurnál, vždy se oko kamery především snažilo rozkrýt, jak se […]
S romským aktivistou Jozefem Mikerem jsme hovořili u příležitosti Mezinárodního dne Romů, který se slavil 8. dubna. Počátkem měsíce se zúčastnil Evropského romského summitu, který proběhl v Bruselu. Počátkem dubna se uskutečnil třetí Evropský romský summit. Jak probíhal? Ve čtvrtek 3. dubna jsme protestovali před budovou, v níž se den nato samotný summit odehrál. Jednalo se o […]