genocida | Deník Alarm

Předběžné rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru je průlomové. Je ale dostačující?

Soud OSN vydal předběžné rozhodnutí, ve kterém podpořil stížnost Jihoafrické republiky a apeloval na Izrael, aby zabránil genocidě v Gaze. Nenařídil nicméně klid zbraní.

Matyáš Pilin
Pokud Čínu nezastavíme, ujgurská kultura zmizí. Svět by si to měl uvědomit, říká právník, který uznal genocidu Ujgurů

Hovořili jsme s žalobcem v procesu se Slobodanem Miloševičem a předsedou Čínského a Ujgurského tribunálu sirem Geoffrey Nicem. Může někdo Čínu dostat před soud za genocidu Ujgurů? A jak mohou vytvořit nátlak běžní občané?

Ondřej Kaška
Arménská genocida: První globalizace, velká válka a český tisk

Dnes uplynulo 105 let od počátku arménské genocidy. Česká veřejnost má tendenci se na tuto událost dívat jako na historku z barbarského východu. S našimi dějinami ale souvisí víc, než si připouštíme.

Marek Jandák
Jak přemýšlet o genocidě?

Právě dnes si připomínáme 104. výročí začátku arménské genocidy. Témata zločinů a etnických čistek představují problém v politice paměti dodnes – a to i u nás.

Marek Jandák
Znič ženu, zničíš Kongo

Nobelovu cenu míru získal gynekolog Denis Mukwege, který pomohl desetitisícům znásilněných žen a dětí. Jaká je dnes situace ve Rwandě a Kongu?

Markéta Kutilová
Palestinci, Rohingyové a dvojí metr Západu

Americké sankce nejsou motivovány skutečným ohledem na lidská práva. Je to vidět na odlišném přístupu k utlačovaným barmským Rohingyům a vůči Palestincům.

Jan Darmovzal
Útok tureckých nacionalistů na akademickou svobodu

Vědecký workshop o arménské genocidě v Berlíně napadli ultranacionalisté i oficiální představitelé Turecka.

Marek Jandák, Jakob Wilke
Český parlament uznal arménskou genocidu. Co dál?

Česká republika následuje Německo a odsoudila násilnosti spáchané Tureckem v Arménii. Vztahy obou zemí to však nejspíš neohrozí.

Marek Jandák
Španělé chtějí zakázat Kolumbův den. Oslavuje prý genocidu

Katalánské město Badalona se rozhodlo zakázat státní svátek oslavující objevení Nového světa Kryštofem Kolumbem. Aktivisté v Barceloně chtějí odstranit Kolumbovu sochu.

Ondřej Bělíček
101 let poté

Ačkoliv uběhlo již více než sto let od genocidy Arménů, není stále jednoduché o ní otevřeně mluvit.

Andran Abramjan
Výzva k ukončení lokucidy v Letech

Odstranění vepřína z areálu bývalého koncentračního tábora v Letech je otázka důstojnosti a hrdosti. Publikujeme petici adresovanou českému premiérovi i šéfům evropských institucí.

red, red
Památník českého anticikanismu

Existence prasečí farmy v Letech je dokladem našeho vztahu k Romům i naší schopnosti vypořádat se s českým podílem na romském holokaustu.

Miroslav Brož
Jeden den blokády prasečí farmy v Letech

Za nezájmu veřejnosti začala ve středu týdenní blokáda vepřína v Letech, který stojí na místě romského koncentračního tábora. 

Tereza Stejskalová
Polanského seznam

Kniha amerického novináře Paula Polanského dokumentuje smutnou kapitolu českého anticiganismu.

Markus Pape
Hrůzy v Kongu ignorujeme, protože jde o Afriku

Kongo zažívá už více než století jednu hrůzu za druhou bez většího zájmu světové veřejnosti. Jinde než v Africe bychom to nedopustili.

Owen Jones
Je suis Ahmed

Heslo „Je suis Charlie“ v českém prostoru zastínilo jeho alternativu „Je suis Ahmed“. Ta ovšem vyjadřuje smysl pařížské tragédie pravdivěji. Obtíž s prohlášením „Je suis Charlie“ je stejná jako s každým jiným symbolem. Každý si jej vykládá po svém. Pro někoho jde o bytostné souznění s jednáním dotyčného časopisu, jiný větu chápe jako výraz solidarity […]

Václav Krajňanský
Schwarzenberg a Češi by se měli smířit se svou minulostí

Exkluzivní rozhovor s americkým novinářem Paulem Polanským o koncentračním táboře v Letech, temných stránkách české historie, rasismu a Václavu Havlovi.

Jaroslav Fiala
Válčení jako sedavé zaměstnání

Před sto lety začala první světová válka. Jaké společenské změny umožnily její vypuknutí? Do jaké míry ovlivnila způsob vedení dnešních bojů?

Pavel Barša
Spolupráce s StB jako morální volba

Server iDnes nedávno přišel s bombastickou zprávou: nositel Nobelovy ceny míru se podle jejího titulku „zapletl s komunistickou StB“. Uspokojení novináře je z této formulace patrné.

Jaroslav Fiala, Ondřej Slačálek
Výlet do koncentráku v Letech

Od 13. do 17. května proběhla v Letech u Písku blokáda vepřína firmy Agpi a.s., stojícího přímo na místě kárného tábora pro „nepřizpůsobivé“ a pozdějšího koncentráku pro české a moravské Romy. Klíčovým dnem byl přitom 16. květen, který je výročím ozbrojeného povstání Romů v Osvětimi v roce 1944. Blokáda, organizovaná občanským sdružením Konexe, měla upozornit na romskou hrdost, […]

Tomáš Schejbal
Mlčení o genocidě vede k rasismu

Spolu s občanským sdružením Konexe jsem se letos již podruhé zúčastnil shromáždění v istanbulských ulicích na podporu boje arménské menšiny za oficiální uznání genocidy, které se dopustil turecký stát v roce 1915. Během krátké doby bylo tehdy v Turecku zavražděno jeden a půl milionu Arménů. V následujících desetiletích se z krvavých událostí pomalu stávala zapomenutá historie. […]

Miroslav Brož
Gastronomie krize: Jídlo je zbraň

Alternativy začínají u stolu s jídlem a končí sociálními změnami. Série víkendových gastronomických článků je založena na myšlence, že jídlo není pouze jednou z nejdůležitějších lidských potřeb, ale také politickým nástrojem. Snaží se představit gastronomii jako vstupní bránu občanské angažovanosti. Tentokrát se zaměříme na vztah potravin a války.   Potravinová produkce je utlumená, zemědělství běží […]

Tomáš Uhnák