disent | Deník Alarm

Tázat se a málokdy odpovídat

S odchodem Ladislava Hejdánka ztrácíme nejenom celoživotně pevného člověka, ale i vášnivého filosofa, jehož práce spočívala v neustálém zpochybňování a hledání.

Markéta Hrbková
Odešel Karol Modzelewski

Polsko přišlo o jednoho z nejinspirativnějších intelektuálů, který neváhal kritizovat zleva jak vládu Polské lidové republiky, tak pozdější kapitalistickou transformaci.

mis
Vše, co jsem mohla, jsem udělala

S reportérkou a disidentkou Ottou Bednářovou o komunismu, novinařině a statečnosti.

Lukáš Rychetský, Saša Uhlová
Ztracená čest Ulrike Meinhof

Čtyřicátá výročí Německého podzimu a Charty 77 přicházejí v roce stého jubilea bolševické revoluce. Obě události byly dozvuky osmašedesátého a zaslouží si srovnání.

Tomáš Schejbal, michalspina
Neonacistický proutník modlou evropských liberálů

Alexej Navalnyj, údajný hrdina protiputinovského odboje, je mnohem kontroverznější postava, než si mnozí novináři jsou ochotni připustit.

Jan Kistanov
Instagram, crowdsensing a temné čluny

Za úspěchem čínské umělecké superstar hledejme práci se sociálními médii a schopnost ve zkratce vystihnout neuralgické body přítomnosti.

Miloš Vojtěchovský, michalspina
Jednoduchý trik

Jak se kormidelníkům systému podařilo přesvědčit lidi o své údajné antisystémovosti a stát se disidenty – to je zásadní politická otázka naší doby.

Martin Hekrdla
Charta, pakty, Helsinky

Letos si připomínáme čtyřicet let od vzniku Charty 77. Česká média však dodnes nemají jasno v tom, na které mezinárodní smlouvy se její prohlášení odvolávalo.

Petr Uhl, michalspina
Kauza Trutnoff: český underground jako groteska

Video, v němž Martin Věchet zve Miloše Jakeše na „undergroundový“ festival Trutnoff, odstartovalo sérii povedených komických čísel.

Karel Veselý
Noví bojovníci?

Politické systémy své radikální opozice nejen potírají, ale zároveň je i hýčkají. Institucionalizují je a snaží se je efektivně kontrolovat.

Martin Bastl
Věci nejsou v pořádku

Před nedávnem skončil ambiciózní televizní cyklus Fenomén underground. Jak jde dohromady někdejší kontrakultura s pozicí historického vítěze?

Lukáš Rychetský
Policie, náš soudce

Zásah na Cibulce ukázal, že i po mediálním úspěchu autonomního sociálního centra Klinika zůstává policie v případě squattingu samozvaným soudcem i vykonavatelem.

Lukáš Rychetský, Pavel Šplíchal
Novináři a slušní lidé vyhlásili válku levici

Čeští novináři a pravicoví politici viní levici z „odklonu od Havla“ a odkazu disentu. Ve skutečnosti tuto tradici sami pošlapávají.

Jaroslav Fiala
Estébácký konfident Pavel Wonka?

Kdo byl Pavel Wonka? Disident, oběť, anebo spolupracovník StB? Zdá se, že všechno dohromady. Mohl se zasloužit o tento stát?

Jaroslav Fiala, Jan Dienstbier, Jan Dienstbier
Zemřel Milan Kozelka. Nejspíš bude zase nuda

Odešel spisovatel a performer Milan Kozelka, nesmlouvavý kritik minulého režimu i polistopadové éry.

Lukáš Rychetský, Jan Bělíček
Komická postavička ruské disidentky

12. července zemřela „kněžka ruského liberalismu“ Valerie Novodvorská. Opravdu její smrtí skončila jedna epocha?

Alexandr Volodarskij
Lhát jako Saša Vondra

Někteří lidé jsou zajímavější, když lžou, než když mluví pravdu. Jejich pravdy jsou nudné, banální a konvenční, nemají čím překvapit nebo zaujmout. Říkají třeba: demokracie je dobrá, totalita je špatná. A dodávají: a to, že tohle říkám, znamená, že mám pravdu. Jejich lhaní naopak bývá příznačné, dozvíme se z něj víc než z jejich pravd. Že mezi […]

Ondřej Slačálek
Chomsky v zemi pomazánkového másla

Noam Chomsky neříkal při své návštěvě v Česku nic jiného, než co říká a píše už řadu let. Díky tomu, že do Olomouce a Prahy přijel osobně, se ale stal katalyzátorem našeho vlastního vnitřního sporu. Věřím, že je právě s tímto stavem věcí spokojen. Jak s vyhnisaným ložiskem českého myšlení o společnosti naložíme, je už […]

Milena Bartlová
Noam Chomsky: Václav Havel byl statečný muž

V rozhovoru s Noamem Chomským, který vznikl u příležitosti jeho návštěvy v Česku, jsme se zabývali studenou válkou, jadernými zbraněmi, klimatickými změnami a hrozbami pro přežití lidstva. „Míra destrukce živočišných druhů je dnes zhruba na stejné úrovni, jako byla před pětašedesáti miliony let, když do Země narazil asteroid.“

Jaroslav Fiala
Šimečka to neví?

Jakubu Patočkovi se drobnou poznámkou v textu České osobnosti roku 2013 v Deníku Referendum zase jednou podařilo zvednout ze židle zástupy bojovníků s hříchy minulosti. Dovolil si totiž srovnat Adamcovu vládu z konce reálného socialismu s vládou Nečasovou a dojít k závěru, že vláda Nečasova byla vlastně horší než ta Adamcova, protože za Adamce se […]

klimes, Roman Sikora
Pomalu se stávám odpůrcem systému

Rozhovor s novinářem a politikem Petrem Uhlem – který je známý především jako signatář Charty 77, spoluzakladatel Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a expert pro lidská práva – vznikl před dvěma roky u příležitosti sedmdesátin dotazovaného. Letos vyšel knižní rozhovor se Zdenko Pavelkou nazvaný Dělal jsem, co jsem považoval za správné. Snad nebude na škodu vrátit se […]

Filip Pospíšil, Lukáš Rychetský
Havlův život v odporu

Václav Havel byl osobnost, která dodnes vyvolává rozpory, ale vůle k odporu proti nespravedlnosti z jeho příběhu nikdy nezmizela. V případě životního příběhu Václava Havla se oblíbené redukování na Havla disidenta a Havla prezidenta vysloveně nabízí a je v něm mnoho přesvědčivosti. Je v něm také kus teatrálnosti, která skvěle padne k vyprávění o kulisákovi-dramatikovi. […]

Jaroslav Fiala, Lukáš Rychetský