Československo | Deník Alarm

Soumrak doby binární. Trans lidé v časech politického populismu a rozkolu mezi sexuology

Zatímco československá sexuologie patřila ke světové špičce, dnes se nachází v generačním a ideologickém sporu. Situace zásadně dopadá na snad nejmenší z menšin, trans a nebinární osoby. Promítá se do politiky, kultury i legislativy.

Eva Klíčová
„Dubček je dnes víc symbol než historická postava,“ říká Robert Kirchhoff, autor snímku Všichni lidé budou bratři

Dokumentární film Všichni lidé budou bratři vzbudil na Slovensku po zásluze pozornost, byl nominovaný na výroční cenu Slnko v sieti a aktuálně se promítá i v českých kinech. S jeho režisérem Robertem Kirchhoffem jsme se bavili o demystifikaci nejslavnějšího slovenského politika 20. století.

Karel Veselý
České mýty o konfliktu mezi Izraelem a Hamásem

Česká zcela bezpodmínečná podpora izraelské politiky je založená na různých mýtech. Jedním z nich je vztah prvního československého prezidenta k sionismu, dalším pak motivy československé podpory Izraele v roce 1948.

Miloš Mendel
Revoluční dění roku 1989 zplodilo silný regionalismus, říká historik James Krapfl

S historikem Jamesem Krapflem jsme mluvili o tom, do jaké míry listopad 1989 připravil půdu pro rozpad Československa, jehož třicetileté výročí si letos připomínáme.

Veronika Pehe
Je nejvyšší čas přestat mluvit o rozdělení Československa

Každý rok se výročí rozpadu federace stává příležitostí pro diskusi o domnělých nedostatcích Slovenska vůči české společnosti. Produktivnější by ale byla diskuse o důsledcích událostí, které se během rozdělení odehrály.

Matěj Ivančík
O nejsvobodnější zemi na světě. Pražské jaro jako společný česko-rakouský fenomén

K výročí pražského jara o jeho intelektuálních a politických souvislostech v prostoru někdejší habsburské monarchie.

Ondřej Holuby
Úprk před federací. Rozdělení Československa pohledem výzkumu politických institucí

Letos si připomínáme třicet let od rozpadu Československa. Publikujeme první ze série esejů, které se rozdělení federace věnují.

Adéla Gjuričová, Tomáš Zahradníček
Můžu ti říkat Mirečku? Podcast plný příběhů ze zapomenuté kapitoly československé historie

Podcast o zkušenostech a životních osudech lidí, kteří přijeli studovat do komunistického Československa ze zemí globálního Jihu.

Johanna Nejedlová, Dalibor Zíta
Nadčasový chalan. Meky Žbirka přinesl do Československa šok z budoucnosti

Minulý týden po krátké nemoci zemřel Miro Žbirka, který v osmdesátých letech emancipoval československý pop. Zahraniční trendy nekopíroval, ale překládal je osobitým způsobem do slovenských reálií.

Miloš Hroch
Čechoslovakismus nebyl odsouzen k zániku. Málokdo v něj však skutečně věřil

Měl čechoslovakismus šanci na úspěch? Jak se jeho vnímání měnilo v čase? Nová publikace představuje komplexní pohled na tyto otázky.

Ondřej Bělíček
Masaryk jako symbol radikální demokracie

Masarykovo pojetí demokracie a humanity bylo sociální a radikálně demokratické. Zakladatel Československa by měl v dnešních politicích vyvolávat hlavně špatné svědomí.

Michael Hauser
Uctěme sto let republiky amnestií uprchlíkům

Český národní příběh má hodně trhlin a nedostatků. Daly by se napravit oživením hodnot, které kdysi umožnily vznik tohoto státu.

Markus Pape
Jak výzkumy sexu převracejí naše představy o socialismu

Se socioložkou Kateřinou Liškovou jsme mluvili o výzkumech na poli sexuologie v Československu i v západním světě, které nabourávají zažité představy o naší minulosti.

Jan Bělíček
Pirátský Den vítězství

Piráti oslavili Den vítězství na ruské ambasádě a opovážili se tvrdit, že Češi v roce 1946 volili KSČ dobrovolně. Jako zradu to vnímá především liberální pravice.

Jan Hamerský
Sídliště? Především panelové bydliště

V poslední době se veřejný prostor diskusemi o panelových sídlištích jen hemží. Je to dobrá zpráva. V argumentaci ale převažuje hodnocení jejich urbanismu a estetiky.

Michal Lehečka, michalspina
Únor 1948 přestává být součástí živé paměti

S německou historičkou Christiane Brenner jsme hovořili o omezování demokracie za třetí československé republiky a o tom, proč se komunistům v roce 1948 podařilo převzít moc.

Veronika Pehe
Věřili, že bojem proti Hitlerovi pomůžou světu

Rozhovor s reportérem Stanislavem Motlem o československých interbrigadistech ve španělské občanské válce, strachu z historie a naší novodobé ztrátě paměti.

Jaroslav Fiala